REKLAMA

PKO BP: tempo wzrostu gotówki po raz kolejny wyraźnie przyspieszyło

2020-11-24 17:03
publikacja
2020-11-24 17:03
PKO BP: tempo wzrostu gotówki po raz kolejny wyraźnie przyspieszyło
PKO BP: tempo wzrostu gotówki po raz kolejny wyraźnie przyspieszyło
fot. rsooll / / Shutterstock

W październiku tempo wzrostu podaży pieniądza ustabilizowało się, przyspieszył za to wzrost gotówki, co jest efektem strachu przed pandemią - skomentował dane NBP o agregacie pieniężnym M3 ekonomista PKO BP Marcin Czaplicki.

Czaplicki ocenił, że tempo wzrostu podaży pieniądza M3 ustabilizowało się w październiku na poziomie 17 proc. rdr.

"Efekt wysokiej bazy z ubiegłego roku został skompensowany dużym napływem środków z zagranicy, co mogło być związane z ofertą publiczną Allegro" - stwierdził ekonomista.

Według Czaplickiego tempo wzrostu gotówki po raz kolejny wyraźnie przyspieszyło: 34,8 proc. rdr wobec 31,7 proc. rdr we wrześniu. Ekonomista ocenił, że w ujęciu miesiąc do miesiąca najszybciej od kwietnia, potwierdzając, że strach przed pandemią zwiększa popyt na tę formę pieniądza.

"Wzrosła również dynamika depozytów bieżących (zarówno gosp. domowych, jak i przedsiębiorstw), spadki pogłębiła za to dynamika depozytów terminowych (w szczególności przedsiębiorstw)" - dodał.

Dane opublikowane we wtorek przez NBP wskazują, że na koniec października 2020 r. agregat M3, obrazujący łączną podaż pieniądza, wyniósł 1 782,6 mld zł i był o 20,4 mld zł wyższy niż na koniec września 2020 r.

Według banku wartość zaliczanych do pieniądza M3 depozytów i innych zobowiązań w sektorze gospodarstw domowych wzrosła w październiku o 7,6 mld zł, tj. o 0,8 proc. i wyniosła 952,0 mld zł.

Wedle banku w sektorze przedsiębiorstw wartość depozytów i innych zobowiązań wzrosła o 3,8 mld zł, tj. o 1,0 proc., do poziomu 376,9 mld zł, a w sektorze instytucji samorządowych o 0,1 mld zł, tj. o 0,3 proc., do poziomu 52,4 mld zł.

Autor: Piotr Gozdowski

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (4)

dodaj komentarz
and-owc
Do przypomnienia piosenka: "Grandola Vila Morena- polish version-Edyta Geppert".
and-owc
PKO BP to pierwszy złodziej rządu. Co by Oni poczęli bez Nas (pytają bankowcy). Ot tego mają "glapi" i "jagiełę" (wojowników o równość i braterstwo). Reszta się sie liczy (tylko nakaży z góry).
and-owc
Gotówką to noszę na wypadek napaści bandytów (z banku). Nie działający internet (banku,sklepu) itd...Trochę monet na parking,tacę,wózek przed sklepem. Nawet dzieci nie chcą drobnych monet (co za czasy). Nikt nie szanuje pieniędzy i nie całuje (powiedziała baba).
itso_chram_panszczyzna
a po co robić z pieniądza bożka nic z tego dobrego nie wynika

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki