REKLAMA

Nieprawidłowy numer konta. Przestępcy podszywają się pod PKO BP

2021-04-29 10:00
publikacja
2021-04-29 10:00
Nieprawidłowy numer konta. Przestępcy podszywają się pod PKO BP
Nieprawidłowy numer konta. Przestępcy podszywają się pod PKO BP
fot. Robson90 / / Shutterstock

"Nieprawidłowy IBAN" – ogłaszają cyberprzestępcy w fałszywej wiadomości e-mail wysyłanej do klientów PKO Banku Polskiego. Oszuści podszywają się pod bank i pod osłoną rzekomego przelewu pieniędzy wyłudzają m.in. numer konta. 

Dostałeś e-maila o tytule "Nieprawidłowy IBAN"? Uważaj to oszustwo, cyberprzestępcy ponownie atakują klientów PKO Banku Polskiego. Wysyłają fałszywe wiadomości z prośbą o rzekome potwierdzenie numeru IBAN, czyli unikalnego numeru, który przypisany jest do konkretnej osoby. Przestępcy kuszą swoje ofiary pozornym przelewem pieniędzy na ich rachunek bankowy.

IBAN (ang. International Bank Account Number) – międzynarodowy standard numeracji kont bankowych. Umożliwia on przelewanie środków na zagraniczne rachunki bankowe oraz na otrzymywanie środków z zagranicy na konto krajowe. Numer IBAN jest unikalnym numerem, który opisuje bank i właściciela prowadzonego w nim rachunku w przelewach międzynarodowych

– Dzień dobry, z pozdrowieniami od naszego klienta próbowaliśmy wysłać przelew, ale wraca, potwierdź, że załączony numer IBAN jest prawidłowy lub możesz przesłać prawidłowy numer konta, abyśmy mogli przetworzyć płatność – czytamy w treści fałszywej wiadomości e-mail rozsyłanej przez cyberprzestępców do klientów PKO Banku Polskiego.

W tytule wiadomości od wirtualnych przestępców oprócz informacji o nieprawidłowym numerze IBAN podany jest także ciąg cyfry, który jest rzekomym numerem. W celu potwierdzenie numeru lub przesłania poprawnego trzeba wejść w link przesyłany w e-mailu. Po nim kryje się fałszywa domena. Przestępcy nie przepuszczą żadnej okazji do wyłudzenia wrażliwych danych umożliwiających przejęcie konta.

"Nie otwieraj załączników, nie klikaj w linki w tego rodzaju e-mailach i załącznikach. Jeśli klikniesz w link możesz stracić pieniądze i kontrolę nad kontem" – ostrzega PKO BP w komunikacie prasowym.

fot. / / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
sel
Ten unikalny numer zna każdy dostawca mediów , gazu prądu wody śmieci telefonii , poczta i wszystkie urzędy itd i każdy sprzedawca , to może mieć każdy ...
tomana11
przeczytaj jeszcze raz i ze zrozumieniem kolego, tutaj niechodzi o IBAN

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki