REKLAMA

SMS o "przejęciu paczki przez służby celne" to oszustwo - ostrzega PKO BP

2021-04-16 14:00
publikacja
2021-04-16 14:00
SMS o "przejęciu paczki przez służby celne" to oszustwo - ostrzega PKO BP
SMS o "przejęciu paczki przez służby celne" to oszustwo - ostrzega PKO BP
fot. Materiały własne / / Bankier.pl

"Twoja paczka została zatrzymana przez służby celne". Tysiące Polaków otrzymało fałszywe SMS-y o rzekomym zatrzymaniu przesyłki. Uważaj, to oszustwo, celem przestępców jest kradzież pieniędzy za pomocą uzyskania dostępu do "haseł logowania do banków i danych kart płatniczych" – ostrzega PKO Bank Polski.

Dostałeś SMS o zatrzymaniu paczki przez służby celne? Podejrzenia mogą się pojawić w szczególności w sytuacji, gdy odbiorca wiadomości nie zamawiał produktów online lub nie robił zakupów w sieci u polskiego sprzedawcy. Jednak nawet jeżeli czekasz na paczkę z zagranicy, zachowaj czujność, to może być oszustwo, a nawet "kampania phishingowa, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych" – informuje Ministerstwo Finansów.

W trakcie ostatnich dni Polacy masowo informują o dziwnych SMS-ach, które otrzymują od rzekomej firmy kurierskiej. "Twoja paczka została zatrzymana przez sluzby celne" czytamy w treści wiadomości (zachowano pisownię oryginalną - przyp. red.). Dalej znajduje się link, który przekierowuje ofiarę ataku do strony, która jest łudząco podobna do domeny internetowej firmy kurierskiej. Jak podaje CERT Polska, oszuści podszywają się m.in. pod DHL.

"Ostrzegamy: wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Nie należy otwierać linków z takiej wiadomości, ani na nią odpowiadać. Jeśli zainstalowałeś tę aplikację, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem (z innego telefonu)!" – czytamy na stronie resortu finansów.

SMS o zatrzymaniu paczki przez służby celne

– Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y podszywające się pod firmę DHL i informujące o zatrzymaniu przesyłki. W rzeczywistości ofiara trafia na stronę ze szkodliwym oprogramowaniem #Flubot – ostrzega z kolei CERT Polska na Twitterze.

"Jeśli klikniesz, na innym urządzeniu sprawdź transakcje na swoim rachunku, przeskanuj telefon komórkowy programem antywirusowym i w razie potrzeby samodzielnie zablokuj dostęp do serwisu iPKO oraz aplikacji mobilnej IKO. Aby to zrobić wybierz w iPKO zakładkę >>ustawienia<<, a następnie >>kanały dostępu banku i hasła<< oraz zakładkę >>produkty/aplikacja IKO/ustawienia aplikacji<< i wybierz funkcję >>zablokuj<<"– podaje PKO Bank Polski.

SMS-y z informacją o rzekomym przejęciu paczki przez służby celne nie wyrządzą krzywdy użytkownikom iPhone'ów z systemem iOS, podaje portal Niebezpiecznik.

fot. / / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki