IBAN, BIC, SWIFT - do czego służą? Gdzie je znaleźć?

Spis treści

Przelewy zagraniczne obrosły wieloma mitami, przez co część klientów banków obawia się z nich korzystać. Dzięki numerom IBAN oraz BIC (SWIFT) są jednak zdecydowanie prostsze.

Wykonanie zwykłego przelewu krajowego jest niezwykle łatwe i szybkie. Wszystko, co musimy zrobić, to podać dane odbiorcy wraz z jego numerem konta bankowego. Nieco inaczej ta sytuacja prezentuje się w przypadku przelewów zagranicznych. Droga środków jest w takim przypadku zdecydowanie bardziej skomplikowana, prowadzi bowiem przez banki pośredniczące. Aby fundusze mogły trafić na docelowe konto, muszą więc zostać prawidłowo pokierowane. W tym celu stosuje się numer IBAN oraz BIC, nazywany również kodem SWIFT. Dzięki nim transakcja przebiegnie pomyślnie. Wbrew pozorom korzystanie z nich nie wiąże się także z dodatkowymi problemami.

IBAN – co to jest?

Numer IBAN, czyli z angielskiego „International Bank Account Number”, to po prostu międzynarodowy numer konta bankowego. Chociaż brzmi nieco enigmatycznie, w rzeczywistości to po prostu numer naszego konta osobistego rozszerzony o kombinację liter pozwalającą określić kraj, z którego pochodzi rachunek.

Standardowo korzystamy z numeru konta bankowego składającego się z 26 cyfr. W formacie IBAN będzie to ten sam ciąg cyfr, poprzedzony – w przypadku Polski – literami PL.

Jeżeli numer konta to: 12 1234 1234 1234 1234  1234 1234, numer IBAN będzie się prezentował w następujący sposób: PL 12 1234 1234 1234 1234  1234 1234.

Warto również zaznaczyć, że pierwsze dwie cyfry każdego numeru rachunku bankowego to suma kontrolna, kolejne osiem reprezentuje natomiast numer rozliczeniowy konkretnego banku. Dzięki temu mamy pewność, że stosując nr IBAN, środki dotrą dokładnie tam, gdzie mają trafić.

Gdzie przyda się IBAN?

Numer IBAN został utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych i jest powszechnym standardem, umożliwiającym dokonywanie przelewów nie tylko w europejskich państwach, korzystają z niego m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kostaryka czy Bahrajn. We wszystkich konstrukcja numeru IBAN wygląda podobnie, niektóre osoby mogą być jednak zaskoczone tym, że różni się długość samego rachunku bankowego: ta waha się od 15 cyfr w Norwegii po aż 31 na Malcie.

3 najlepsze oferty kredytu na niespodziewane wydatki - 10 000zł

Kod SWIFT (BIC)

IBAN to jednak nie wszystko. Dla realizacji przelewu zagranicznego zwykle wymagany jest również kod SWIFT (skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia dla światowej międzynarodowej telekomunikacji finansowej). Chociaż w Polsce znamy go pod taką właśnie nazwą, na całym świecie zdecydowanie częściej można spotkać się z innym skrótem – BIC (Business Identifier Code, wcześniej Bank Identifier Code). Oprócz tego część instytucji określa go mianem SWIFT-BIC, BIC lub SWIFT ID. W rzeczywistości to dokładnie ten sam kod, więc samych nazw możemy używać naprzemiennie.

Jak wygląda BIC (kod SWIFT)?

Podobnie jak w przypadku numeru IBAN również BIC jest w odpowiedni sposób ustandaryzowany. Kod SWIFT zawiera od 8 do 11 znaków. Każdy z nich ma swoje znaczenie:

  • 4 znaki odpowiadają za identyfikację instytucji,
  • 2 kolejne znaki to kod kraju według normy ISO 3166-1, tej samej, którą wykorzystujemy w numerze IBAN.
  • 2 kolejne to kod lokalizacji.
  • Na końcu umieszcza się (nieobowiązkowo) kod oddziału. XXX reprezentuje centralę.

Gdzie znaleźć BIC?

Kody SWIFT są na stałe przypisane do konkretnej instytucji. Informacje na ich temat można znaleźć np. na oficjalnych stronach internetowych. Poniżej prezentujemy BIC najważniejszych polskich banków:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Bank

Kod BIC (SWIFT)

Alior Bank

ALBPPLPW

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ)

EBOSPLPW

Bank Pocztowy

POCZPLP4

BGŻ BNP Paribas

PPABPLPK

BPH

BPHKPLPK

CitiBank

CITIPLPX

Credit Agricole

AGRIPLPR

Deutsche Bank

DEUTPLPL

Eurobank

EBSAPLPW

Getin Bank

GBGCPLPK

Idea Bank

IEEAPLPA

ING Bank Śląski

INGBPLPW

mBank

BREXPLPWMBK

Millenium

BIGBPLPW

Nest Bank

NESBPLPW

Nordea

BPKOPLPW

Pekao SA

PKOPPLPW

PKO BP

BPKOPLPW

Raiffeisen Polbank

RCBWPLPW

Santander Bank Polska

Advertisement
WBKPPLPP

Przelewy zagraniczne: to nie takie trudne

Chociaż wykonywanie przelewów zagranicznych jest nieco bardziej skomplikowane od zwykłych przelewów krajowych, nie należy się go obawiać. Numer IBAN oraz BIC (kod SWIFT) – choć nieznacznie utrudniają całą procedurę – w rzeczywistości gwarantują, że środki szybko trafią na konto adresata, a możliwość popełnienia pomyłki będzie zredukowana do minimum. Samo korzystanie z systemu jest bardzo proste i wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w Internecie – zarówno na stronach banków, jak i w przygotowywanych zestawieniach.

Ikona informacji Najnowsze poradniki finansowe:

2021-01-14

Rozliczenie PIT

Podatek dochodowy od osób fizycznych to jedno z najważniejszych zobowiązań, jakie muszą uregulować podatnicy osiągający dochody podlegające opodatkowaniu. Rozliczenie PIT nie musi być przy tym wyłącznie przykrym obowiązkiem. Dzięki odpowiednim narzędziom jest proste i szybkie.

2021-01-14

Ulga na dzieci. Jak rozliczyć ulgę prorodzinną w PIT?

Ulgi i odliczenia od podatku umożliwiają obniżenie należności względem fiskusa. Dużą popularnością cieszy się zwłaszcza ulga na dziecko, pozwalająca na uzyskanie oszczędności rodzicom.

2021-01-14

e-Deklaracje. Łatwe rozliczenie PIT online

Standardowe papierowe formularze podatkowe dla coraz większej liczby osób są jedynie wspomnieniem. Jedną z opcji, z której można skorzystać, jest system e-Deklaracje.

Zeznanie podatkowe: kto musi złożyć deklarację podatkową?

30 kwietnia upływa termin składania najpopularniejszych deklaracji podatkowych PIT-36 i PIT-37. PIT roczny to podstawowy obowiązek każdego podatnika. Warto dowiedzieć się, kto musi dostarczyć go fiskusowi.

Wspólne rozliczenie małżonków: kiedy się opłaca? Jak to zrobić?

Małżonkowie w większości przypadków mają możliwość wspólnego rozliczenia PIT. Warto dowiedzieć się, kiedy mogą z niego skorzystać i czy zawsze jest to opłacalne.

PIT-11 - czym jest i jak go rozliczyć? PIT-11 dla pracownika

PIT-11, czyli informacja o dochodach podatnika, to ważny dokument wystawiany przez płatnika, który w odpowiednich terminach powinien trafić zarówno do podatnika, jak i odpowiedniego urzędu skarbowego. Warto dowiedzieć się, co zawiera, jak go sporządzić i wykorzystać podczas rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.

Kwota wolna od podatku. Jak zastosować kwotę zmniejszającą podatek?

Rozliczenie podatku dochodowego od osób fizycznych to obowiązek każdej osoby, która osiągnęła podlegające opodatkowaniu dochody. Warto dowiedzieć się, czym jest i jak zastosować kwotę wolną od podatku.