Skorzystaj z pomocy eksperta

Dziękujemy!


Przelewy zagraniczne obrosły wieloma mitami, przez co część klientów banków obawia się z nich korzystać. Dzięki numerom IBAN oraz BIC (SWIFT) są jednak zdecydowanie prostsze.

Wykonanie zwykłego przelewu krajowego jest niezwykle łatwe i szybkie. Wszystko, co musimy zrobić, to podać dane odbiorcy wraz z jego numerem konta bankowego. Nieco inaczej ta sytuacja prezentuje się w przypadku przelewów zagranicznych. Droga środków jest w takim przypadku zdecydowanie bardziej skomplikowana, prowadzi bowiem przez banki pośredniczące. Aby fundusze mogły trafić na docelowe konto, muszą więc zostać prawidłowo pokierowane. W tym celu stosuje się numer IBAN oraz BIC, nazywany również kodem SWIFT. Dzięki nim transakcja przebiegnie pomyślnie. Wbrew pozorom korzystanie z nich nie wiąże się także z dodatkowymi problemami.

IBAN, BIC, SWIFT - do czego służą? Gdzie je znaleźć?

IBAN – co to jest?

Numer IBAN, czyli z angielskiego „International Bank Account Number”, to po prostu międzynarodowy numer konta bankowego. Chociaż brzmi nieco enigmatycznie, w rzeczywistości to po prostu numer naszego konta osobistego rozszerzony o kombinację liter pozwalającą określić kraj, z którego pochodzi rachunek.

Standardowo korzystamy z numeru konta bankowego składającego się z 26 cyfr. W formacie IBAN będzie to ten sam ciąg cyfr, poprzedzony – w przypadku Polski – literami PL.

Jeżeli numer konta to: 12 1234 1234 1234 1234  1234 1234, numer IBAN będzie się prezentował w następujący sposób: PL 12 1234 1234 1234 1234  1234 1234.

Warto również zaznaczyć, że pierwsze dwie cyfry każdego numeru rachunku bankowego to suma kontrolna, kolejne osiem reprezentuje natomiast numer rozliczeniowy konkretnego banku. Dzięki temu mamy pewność, że stosując nr IBAN, środki dotrą dokładnie tam, gdzie mają trafić.

Gdzie przyda się IBAN?

Numer IBAN został utworzony przez Europejski Komitet Standardów Bankowych i jest powszechnym standardem, umożliwiającym dokonywanie przelewów nie tylko w europejskich państwach, korzystają z niego m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kostaryka czy Bahrajn. We wszystkich konstrukcja numeru IBAN wygląda podobnie, niektóre osoby mogą być jednak zaskoczone tym, że różni się długość samego rachunku bankowego: ta waha się od 15 cyfr w Norwegii po aż 31 na Malcie.

Kod SWIFT (BIC)

IBAN to jednak nie wszystko. Dla realizacji przelewu zagranicznego zwykle wymagany jest również kod SWIFT (skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia dla światowej międzynarodowej telekomunikacji finansowej). Chociaż w Polsce znamy go pod taką właśnie nazwą, na całym świecie zdecydowanie częściej można spotkać się z innym skrótem – BIC (Business Identifier Code, wcześniej Bank Identifier Code). Oprócz tego część instytucji określa go mianem SWIFT-BIC, BIC lub SWIFT ID. W rzeczywistości to dokładnie ten sam kod, więc samych nazw możemy używać naprzemiennie.

Jak wygląda BIC (kod SWIFT)?

Podobnie jak w przypadku numeru IBAN również BIC jest w odpowiedni sposób ustandaryzowany. Kod SWIFT zawiera od 8 do 11 znaków. Każdy z nich ma swoje znaczenie:

  • 4 znaki odpowiadają za identyfikację instytucji,
  • 2 kolejne znaki to kod kraju według normy ISO 3166-1, tej samej, którą wykorzystujemy w numerze IBAN.
  • 2 kolejne to kod lokalizacji.
  • Na końcu umieszcza się (nieobowiązkowo) kod oddziału. XXX reprezentuje centralę.

Gdzie znaleźć BIC?

Kody SWIFT są na stałe przypisane do konkretnej instytucji. Informacje na ich temat można znaleźć np. na oficjalnych stronach internetowych. Poniżej prezentujemy BIC najważniejszych polskich banków:

przewiń, aby zobaczyć całą tabelę
przewiń, aby zobaczyć całą tabelę

Bank

Kod BIC (SWIFT)

Alior Bank

ALBPPLPW

Bank Ochrony Środowiska (BOŚ)

EBOSPLPW

Bank Pocztowy

POCZPLP4

BGŻ BNP Paribas

PPABPLPK

BPH

BPHKPLPK

CitiBank

CITIPLPX

Credit Agricole

AGRIPLPR

Deutsche Bank

DEUTPLPL

Eurobank

EBSAPLPW

Getin Bank

GBGCPLPK

Idea Bank

IEEAPLPA

ING Bank Śląski

INGBPLPW

mBank

BREXPLPWMBK

Millenium

BIGBPLPW

Nest Bank

NESBPLPW

Nordea

BPKOPLPW

Pekao SA

PKOPPLPW

PKO BP

BPKOPLPW

Raiffeisen Polbank

RCBWPLPW

Santander Bank Polska

WBKPPLPP

Przelewy zagraniczne: to nie takie trudne

Chociaż wykonywanie przelewów zagranicznych jest nieco bardziej skomplikowane od zwykłych przelewów krajowych, nie należy się go obawiać. Numer IBAN oraz BIC (kod SWIFT) – choć nieznacznie utrudniają całą procedurę – w rzeczywistości gwarantują, że środki szybko trafią na konto adresata, a możliwość popełnienia pomyłki będzie zredukowana do minimum. Samo korzystanie z systemu jest bardzo proste i wszystkie niezbędne informacje znajdziemy w Internecie – zarówno na stronach banków, jak i w przygotowywanych zestawieniach.


2020-02-14

Rodzaje PITów. Jaki PIT wypełnić?

Rozliczanie PITów to obowiązek, który lubimy odkładać na ostatnią chwilę. Ważne są przy tym nie tylko terminy, ale również formularz, z którego musimy skorzystać.

2020-02-14

Ulgi i odliczenia od podatku. Na jakie ulgi podatkowe można liczyć?

Pierwszy kwartał każdego roku wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z rozliczeniami podatkowymi. Aby uniknąć pomyłek, przede wszystkim warto dowiedzieć się, z jakich ulg i odliczeń od podatku można skorzystać.

2020-02-14

Zerowy PIT dla młodych. Jak wygląda podatek do 26 roku życia

Składanie deklaracji podatkowych nie należy do najłatwiejszych zadań, zwłaszcza w świetle pojawiających się co jakiś czas zmian prawa. Jedną z nowości jest zerowy podatek do 26 roku życia.

Przelew natychmiastowy: Express Elixir, Sorbnet, BlueCash

Wbrew pozorom na przelew nie zawsze trzeba czekać. Oprócz standardowego rozwiązania można skorzystać z bogatej oferty przelewów natychmiastowych.

Zastrzeżenie karty i blokada karty: czym się różnią i jak to zrobić?

Karty płatnicze zrewolucjonizowały świat płatności bezgotówkowych. Niestety łatwo je zgubić lub paść ofiarą złodzieja. W takim przypadku należy je jak najszybciej zastrzec lub zablokować.

Konto internetowe – jak założyć konto internetowe? Ranking darmowych kont internetowych

Konto internetowe to najtańszy możliwy do znalezienia rachunek w ofercie banków detalicznych. Często można je założyć przez internet i cieszyć się darmowym kontem bankowym. Sprawdzamy, gdzie można znaleźć najtańsze konto bankowe i czy zawsze będą to konta internetowe.

Chargeback: jak wygląda obciążenie zwrotne?

Płatność kartą oznacza nie tylko dużą wygodę, ale również bezpieczeństwo. Jednym z ważnych aspektów, o którym często zapominamy, jest chargeback, czyli obciążenie zwrotne.

Ikona informacji
poradniki