REKLAMA

PKO BP liczy, że 2021 rok będzie rokiem zawierania ugód z frankowiczami

2021-02-17 12:12
publikacja
2021-02-17 12:12
fot. Lukas Davidziuk / Shutterstock

PKO BP liczy, że 2021 rok będzie rokiem zawierania ugód z frankowiczami - poinformował prezes banku Zbigniew Jagiełło.

"NWZ jest odpowiednim miejscem do podjęcia decyzji w tej sprawie, to dopiero przed nami, nie możemy powiedzieć o dokładniej dacie (WZ-przyp. PAP). Jesteśmy w fazie pilotażu i zawierania ugód" - powiedział Jagiełło.

"Rok 2021 rok będzie rokiem ugody w tej sprawie i rozwiązania tego problemu, który jest prezentowany w bilansie banku" - dodał.

PKO BP poinformował, że obecnie analizuje propozycje przewodniczącego KNF i zawiera pilotażowo ugody zgodne z tą propozycją, a po zakończeniu pilotażu planuje zwołanie NWZA.

Wiceprezes banku Rafał Kozłowski podał, że część ugód będzie zawierana w sądach powszechnych, a część w sądzie polubownym.

Jagiełło poinformował, że z przeprowadzonej ankiety wśród klientów banku wynika, że 70 proc. jego klientów jest za rozwiązaniem zaproponowanym przez KNF i chętnie z ugód skorzysta, 25 proc. potrzebuje dodatkowych informacji, a 5 proc. jest sceptyczna do tej propozycji.

PKO BP podał, że szacuje wpływ na kapitały własne przewalutowania kredytów walutowych według propozycji KNF na ok. 6,1-6,7 mld zł, w tym 4,9-5,5 mld zł dla portfela ekspozycji czynnych.

Wiceprezes banku Rafał Kozłowski podał, że rezerwy i bufory na ryzyko prawne walutowych kredytów hipotecznych PKO BP wynoszą łącznie około 10 mld zł, co oznacza, że bank jest w stanie zaabsorbować koszty związane z przewalutowaniem kredytów frankowych według propozycji KNF.(PAP Biznes)

seb/ gor/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Frankowiczu! Odzyskaj swoje pieniądze!

Skuteczna pomoc, bez względu na to kiedy została zawarta Twoja umowa kredytu frankowego z bankiem.

Komentarze (1)

dodaj komentarz
jes
A mi się wydaje, że będzie rokiem przegrywanych spraw sądowych. Znając banki na ugodzie zaproponowanej przez bank kredytobiorca dodatkowo straci.

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki