REKLAMA

OPINIAPKO BP: ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym

2023-07-26 09:16
publikacja
2023-07-26 09:16

Ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w drugim półroczu 2023 r. - ocenili w raporcie analitycy PKO BP. Średnia cena m kw. na najdroższym w grupie 6 największych miast rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. zł - dodano.

PKO BP: ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym
PKO BP: ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym
/ Shutterstock

"Spodziewamy się, że ceny mieszkań pozostaną w trendzie wzrostowym w średnim okresie, z wyraźnym wzrostem ich rocznej dynamiki w drugim półroczu 2023 r. Przyczyną takiej prognozy jest przede wszystkim wyraźny spadek oferty w konsekwencji zamrożenia wielu nowych inwestycji deweloperskich w ubiegłym roku w ślad za obserwowanym wtedy spadkiem popytu. Po stronie popytowej rynku widzimy z kolei wyraźne symptomy ożywienia" - napisano w raporcie.

Wzrost sprzedaży mieszkań to - zdaniem PKO BP - efekt zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych i pojawienia się oczekiwania na obniżki stóp wśród inwestorów.

"Oceniamy, że poziom sprzedaży w drugim kwartale 2023 r. był wyższy niż w pierwszym kwartale 2023 r. Trend rosnącej sprzedaży powinien być kontynuowany, zwłaszcza, że z początkiem trzeciego kwartału 2023 r. uruchomiony został program dopłat do rat kredytów dla kupujących pierwsze mieszkanie" - dodano.

Zdaniem analityków w pierwszym półroczu wzrost sprzedaży dotyczył w większym stopniu - nieco faworyzowanego wśród kupujących inwestycyjnie - rynku pierwotnego, jednak uruchomienie programu dopłat do rat kredytów podgrzeje zapewne również sprzedaż na rynku wtórnym.

"Obserwujemy, że w pierwszych tygodniach lipca Bezpieczny Kredyt 2 proc. cieszy się dużym zainteresowaniem, co związane jest z realizacją odłożonego popytu - od zapowiedzi programu do jego wejścia w życia decyzje o zakupie pierwszego mieszkania były wstrzymywane" - napisano w raporcie.

Według wstępnych szacunków opartych na danych PKO Banku Polskiego średnia cena transakcyjna m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach w drugim kwartale 2023 r. wzrosła o 5,1 proc. kdk i 5,9 proc. rdr wobec wzrostu o 5,0 proc. rdr w pierwszym kwartale 2023 r. W pozostałych 10 miastach wojewódzkich cena spadła o 0,7 proc. kdk i wzrosła o 1,5 proc. rdr wobec wzrostu o 7,8 proc. rdr w pierwszym kwartale 2023 r.

W raporcie podano, że średnia całkowita kwota transakcji na rynku pierwotnym w drugim kwartale 2023 r. wzrosła o 3,3 proc. kdk i 6,9 proc. rdr wobec wzrostu o 11,0 proc. rdr w pierwszym kwartale 2023 r. Wśród 6 największych miast jedynie w Poznaniu odnotowano delikatny spadek średniej ceny transakcyjnej na rynku pierwotnym względem poprzedniego kwartału.

"Średnia cena m kw. na najdroższym w grupie 6 największych miast rynku warszawskim wynosi obecnie 13,8 tys. zł, a na najtańszym rynku łódzkim 8,5 tys. zł. W okresie ostatnich 5 lat wzrost średniej ceny wyniósł 75 proc. Najwyższą dynamikę cen odnotowano w tym okresie na rynkach gdańskim (87 proc.), krakowskim (82 proc.) i wrocławskim (81 proc.), a najniższą na poznańskim (57 proc.) i łódzkim (60 proc.)" - napisano. (PAP Biznes)

doa/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Kredyt z niską marżą dla przedsiębiorców

Komentarze (106)

dodaj komentarz
crank
powiem wam jak to dziala 2.5r temu kupiłem segment od dewelopera sprzedawał je w cenach od 550tys do ok 600tys 120m segmenty.
Teraz buduje mieszkania w segmentach ok 70m do 80m i bierze tyle samo kasy co za te duże 2.5r temu. sprzedaje 2x mniejsze za cene dużych. mało tego sasiad nad i sasiad pod.
Jedno co pewne ten tani kredyt
powiem wam jak to dziala 2.5r temu kupiłem segment od dewelopera sprzedawał je w cenach od 550tys do ok 600tys 120m segmenty.
Teraz buduje mieszkania w segmentach ok 70m do 80m i bierze tyle samo kasy co za te duże 2.5r temu. sprzedaje 2x mniejsze za cene dużych. mało tego sasiad nad i sasiad pod.
Jedno co pewne ten tani kredyt napędza te bańkę cen plus inflacja. Dziś gałka loda to 7zł...
wpftdh
Ceny u deweloperów wzrosły w lipcu 1-2k na m2. Mieszkania do 45m2 wyprzedane lub zarezerwowane.

Brawo pisiory. Kaczor podczas objazdowego cyrku płakał, że nie udało im się złamać deweloperów. No to teraz 'złamali'.
tester6969
Niesamowite jest to, że peroniarze dalej zaklinają rzeczywistość i pociskają te mityczne nominalne spadki od wielu lat. To juz przestało być śmieszne a powinno być raczej karalne, bo przez takie pierdzielenie część ludzi pewnie czeka i będzie czekac na te mityczne okazje trzymając kasę w skarpecie czy na lokacie. Sam byłem ostrożny Niesamowite jest to, że peroniarze dalej zaklinają rzeczywistość i pociskają te mityczne nominalne spadki od wielu lat. To juz przestało być śmieszne a powinno być raczej karalne, bo przez takie pierdzielenie część ludzi pewnie czeka i będzie czekac na te mityczne okazje trzymając kasę w skarpecie czy na lokacie. Sam byłem ostrożny w ufności co do jednej czy drugiej strony, niemniej na przestrzeni ostatnich lat zapamiętałem te komentarze pełne pewnosci siebie i rzekomej wiedzy na temat rynku mieszkaniowego, a na końcu i tak się okazało, że szprotkaFinansjery miała i ma rację
trolley
No to bierz kredyt pod korek, na co czekasz?
friedens
Na rynku jest ponad dwa razy więcej gotówki niż było w 2015 roku za Tuska po 25. latach transformacji ustrojowej. PiS dodrukował ponad drugie tyle w niespełna 8 lat! A większość bez wiedzy i zgody Sejmu, czyli nielegalnie. Wszystko zatem będzie drożeć, jak za komuny. Waluty, złoto, sztuka, żywność, a potem krrrach! Powtórka z PRL.
osiemgwiazd
Oni już nie drukują. Oni tylko klikają. W 12 m-cy przybyło ok.160 mld złotych znikąd!

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Podaz-pieniadza-trzyma-sie-mocno-Przez-ostatnie-12-miesiecy-przybylo-158-5-mld-zl-8583801.html
hfjdj
Mieli bankrutować kredytobiorcy ale okazuje się że nie bankrutuja. Ludzie zamiast 30lat będą spłacać 60 lat. Sam znam taki przypadek, pytam czy nie bankrutują a on mi mówi że cośty, że banki powydłużały okresy spłaty wszystkim i tyle. Hahahha. A mieli tak bankrutować i zasypywać rynek mieszkaniami za półdarmo.
trolley
ładny fikołek :) a wakajki kredytowe to pies? po wyborach będzie po wakajkach i wtedy pogadamy :)
hfjdj odpowiada trolley
No i co z tego? Banki już pokazały jak będą sobie radzić z tym problemem. Będą wydłużać okres spłaty. Wakacje nic nie zmieniają. To kiełbasa wyborcza.
trolley odpowiada hfjdj
lol, z pewnością wakajki nic nie zmieniają, ciężki dla ciebie dziś dzień na forum XD

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki