REKLAMA

Amerykańska gospodarka wrzuciła wyższy bieg

2022-01-27 14:30
publikacja
2022-01-27 14:30
Amerykańska gospodarka wrzuciła wyższy bieg
Amerykańska gospodarka wrzuciła wyższy bieg
fot. Bjoern Wylezich / / Shutterstock

Pod koniec 2021 roku największa gospodarka świata złapała oddech i odnotowała solidne przyspieszenie wzrostu produktu krajowego brutto. Ekonomiści są jednak przekonani, że tegoroczny wzrost będzie wolniejszy od tego odnotowanego rok wcześniej.

W IV kw. 2021 roku amerykański PKB (wyrównany sezonowo) odnotował wzrost o 6,9 proc. w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To wyraźnie więcej niż 2,3% (po rewizji) odnotowane w III kwartale oraz wynik zbliżony do tego z kwartału drugiego, kiedy to annualizowany wzrost PKB podliczono na 6,5%.

Bankier.pl na podstawie danych BEA

Opublikowany dziś wynik okazał się wyraźnie wyższy od oczekiwań większości ekonomistów. Rynkowy konsensus zakładał bowiem wzrost PKB Stanów Zjednoczonych w tempie 5,5%. Rezultatu jeszcze wyższego – bo 6% w ujęciu annaulizowanym – kazał się spodziewać model prognostyczny Fedu z Atlanty. Także ta wartość została przebita.

IV kwartał był pierwszym okresem, w którym nie działało już większość „fiskalnych stymulantów”, które napędzały dynamikę amerykańskiego PKB od III kw. 2020 do końca II kw. 2021 roku. Był to za to okres bardzo wysokiej inflacji, o czym świadczy aż 7-procentowy deflator PKB.

W całym 2021 roku gospodarka Stanów Zjednoczonych urosła o 5,7% po tym, jak w 2020 roku skurczyła się realnie o 3,4%, co było największym regresem w sięgającej roku 1948 historii tych statystyk. Na skutek efektu niskiej bazy wynik odnotowany w 2021 był najwyższy od roku 1984.

Federal Reserve Bank of St. Louis

W roku 2022 takiego rezultatu niemal na pewno nie uda się powtórzyć. Conference Board w grudniu prognozowała wzrost o 3,8%. Analitycy Goldman Sachs w grudniu obniżyli swoją prognozę z 4,2% do 3,8%. Ekonomiści Bank of America spodziewają się wzrostu PKB o 4%.

Amerykański PKB zapasami stoi

Warto też zwrócić uwagę na mocno niecodzienną strukturę wzrostu amerykańskiego PKB w IV kwartale. Największy wkład – bo aż 4,9 pkt. proc. – w annaualizowany wzrost miała zmiana zapasów. To potwierdzenie anegdotycznych raportów, że w obliczu wąskich gardeł w transporcie i produkcji firmy kupowały i produkowały w znacznej mierze „na magazyn”. To podbiło statystyki PKB, ale może negatywnie odbić się na rezultatach w kolejnych kwartałach.

Konsumpcja prywatna dodała 2,25 pkt. proc., czyli wyraźnie więcej niż kwartał wcześniej (1,35 pkt. proc.), ale też znacznie mniej niż w pierwszej połowie 2021 roku, gdy jej wkład przekraczał 7 pkt. proc. Trzeci kwartał z rzędu słabo wypadły inwestycje, które dodały tylko 0,25 pkt. proc. Kontrybucja eksportu netto była zerowa, a wydatki publiczne odjęły 0,51 pkt., proc.

Opublikowane dziś dane to tzw. szybki szacunek. Wyniki te będą podlegały jeszcze dwóm regularnym rewizjom. Pierwsza z nich ujrzy światło dzienne 24 lutego.

KK

Źródło:
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (27)

dodaj komentarz
nepal
To tak jak trzymać kogoś pod respiratorem. Tak samo jest z gospodarką USA.
demeryt_69
Tymczasem wskaźniki WIBOR na dzisiejszym fixingu znów wzrosły:

- WIBOR 3M to 2,96%
- WIBOR 6M to 3,41%
talmud
50% firm to bankruci 80% pożycza na 0% & skupuje swoje własne akcje nie żeby tak dobrze prosperowali tylko bo managerowie maja od ceny akcji na koniec roku bonusy 30 trylionów (pl biliardów) długu 160 trylionów przyszłe zobowiązanie ( zus świadczenia medyczne & zdrowotne....110 mln ludzi w wieku produkcyjnym nie pracuje 47 50% firm to bankruci 80% pożycza na 0% & skupuje swoje własne akcje nie żeby tak dobrze prosperowali tylko bo managerowie maja od ceny akcji na koniec roku bonusy 30 trylionów (pl biliardów) długu 160 trylionów przyszłe zobowiązanie ( zus świadczenia medyczne & zdrowotne....110 mln ludzi w wieku produkcyjnym nie pracuje 47 mln ludzi zyje w ubóstwie 155 mln nie ma $400 gotówki ....nadrukowali makulatury w ubiegłym roku porozdawali gotówkę żeby ludzie robili zakupy.......a kucharze z bureau of labor statistic gotują "dane" żeby "analitycy" mogli ogłosić 5.7% wzrost pkb najlepszy od .....1984 roku (sic!!!!!!)......gdyby nie to ze okupują niemcy & japonię zmuszają wasali czyt."sojuszników" & resztę świata do używania makulatury która miała mieć pokrycie w zlocie......to dawno ten cyrk powinien upaść - trzyma się tylko na szantażowaniu świata czyt ekonomicznie/swift & militarnie.....ciekawe jak ten największy w historii świata cyrk się skończy.......LMFAO
https://www.youtube.com/watch?v=AKjCKL0aBSU

https://www.youtube.com/watch?v=5cGOFZrQJS8
peluquero
Każdy wie że jeśli chodzi o gospodarkę ZSA czekamy na publikacje kolejnych doskonałych wyników kwartalnych korporacji

gdyż będą to ostatnie tak dobre

Ca$h-in xD
yardx
Ej wiecie, że śmieją się z Was na grupach na FB?
itso_sprzezenie
ja gardzę fb wiec mam to w d :D
jag63
Rekordowe wyniki amerykańskiej gospodarki !

Ależ ten niedobry Biden narozrabiał.

.
demeryt_69
POdobno callback rate czyli współczynnik pozytywnych odpowiedzi na aplikację zależy od charakteru PiSma :)

the_mind_renewed
Pan Krzysiu niech nie pisze więcej o złocie, bo jak wczoraj wysmolił artykuł to przez te ostatnie dwa dni pacnęli o $50.0 w dół! A w najlepszym razie bankier.pl wywala go szybko z głównej. Dzisiaj smoli o "wyższych biegach USA" co w ogóle jest bujaniem w obłokach i znowu nieszczęście na horyzoncie, nie żebym go nie lubił Pan Krzysiu niech nie pisze więcej o złocie, bo jak wczoraj wysmolił artykuł to przez te ostatnie dwa dni pacnęli o $50.0 w dół! A w najlepszym razie bankier.pl wywala go szybko z głównej. Dzisiaj smoli o "wyższych biegach USA" co w ogóle jest bujaniem w obłokach i znowu nieszczęście na horyzoncie, nie żebym go nie lubił ale on takie ma zezowate szczęście. Może by spróbował się przekwalifikować na kontrolera lotniczego, podobno bardzo dobrze płacą. Ale może nie bo z jego charyzmą to jeszcze by jakiś samolot spadł.
jeb-sen
i od razu jest radziecki troll demeryt, gdy tylko o ameryce - jest na posterunku, ile rubli dostajesz ?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki