REKLAMA

Wzrost PKB w Ameryce wrócił do normy

2021-01-28 14:30
publikacja
2021-01-28 14:30
Pexels

Czwarty kwartał przyniósł kontynuację ożywienia gospodarczego w Stanach Zjednoczonych. Produkt krajowy brutto wzrósł drugi kwartał z rzędu, aczkolwiek w wyraźnie "normalniejszym" tempie niż w rekordowym pod tym względem III kwartale.

W IV kw. 2020 roku amerykański PKB wzrósł o 4,0% w ujęciu annualizowanym – poinformowało rządowe Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA). To rezultat zgodny z oczekiwaniami większości ekonomistów.

Warto jednak odnotować, że faktyczne oczekiwania rynku mogły być znacznie wyższe, ponieważ model prognostyczny Fedu z Atlanty zakładał wzrost aż o 7,2%. Był to także rezultat znacznie słabszy niż w poprzednim kwartale, można więc mówić o pewnym wyhamowaniu wzrostu gospodarczego w USA w końcówce 2020 roku.

/ Bankier.pl na podstawie danych BEA.

Kwartał wcześniej annualizowana dynamika amerykańskiego produktu krajowego brutto sięgnęła rekordowych 33,1% po tym, jak kwartał wcześniej odnotowano bezprecedensowy spadek o 31,4%. Te absolutnie niespotykane wcześniej rezultaty były efektem kwietniowego lockdownu i załamania się koniunktury gospodarczej w USA i na świecie. Natomiast trzeci kwartał przyniósł realizację odroczonego popytu i dynamiczną odbudowę aktywności ekonomicznej na świecie.

Warto też mieć świadomość , że Amerykanie podają dane o PKB w ujęciu annualizowanym. Ujęcie to mówi o tym, w jakim tempie rosłaby tamtejsza gospodarka, gdyby tempo wzrostu w kwartale, w którym dokonano pomiaru, utrzymało się na takim samym poziomie przez cały rok.

Więcej na temat annualizowanego PKB przeczytać można w artykule „Czym jest annualizowany PKB? Tłumaczymy” autorstwa Krzysztofa Kolany, głównego analityka Bankier.pl.

Licząc „po europejsku”, produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych w IV kwartale był o 1% wyższy niż w kwartale poprzednim, ale wciąż pozostawał o 2,5% niższy niż rok wcześniej. Dla porównania, w III kwartale dynamika tego wskaźnika wyniosła 7,4% kdk i -2,8% rdr.

Patrząc na strukturę wzrostu PKB w IV kwartale trudno wyróżnić pojedynczy czynnik. Wydatki konsumpcyjne dodały 1,7 pkt. proc. do annualizowanej dynamiki PKB. Nakłady inwestycyjne dodały trzy pkt. proc., a zmiana zapasów wniosła kolejny punkt procentowy. Handel zagraniczny odjął 1,5 pkt. proc., a wydatki publiczne uszczupliły wynik o 0,2 pkt. proc.

W całym 2020 roku amerykański PKB zmalał realnie (czyli po uwzględnieniu zmian cen) o 3,5% po wzroście o 2,2% rok wcześniej. Był to zatem pierwszy po 2009 roku całoroczny spadek PKB Stanów Zjednoczonych.

Opublikowane dziś dane mają charakter wstępny i będą poddane jeszcze przynajmniej dwóm regularnym rewizjom. Pierwszą z nich poznamy 25 lutego.

KK

Źródło:
Tematy
Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Sprawdź o ile mniej możesz płacić!

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
batic
trzeba jeszcze wziąć poprawkę, że PKB jest wyrażony w dolarze... który nie jest już tym samym dolarem co przed kryzysem :)

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki