PKB Stanów Zjednoczonych rósł szybciej, niż oczekiwano

Anualizowana dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych w trzecim kwartale 2016 roku wyniosła 3,2% - podało zrewidowane dane Biuro Analiz Gospodarczych (BEA). Tak dobry wynik uzyskano dzięki nietypowemu zwiększeniu eksportu soi.

Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 3,0%. Zarówno wzrost przed rewizją jak i po niej okazał się najwyższy od drugiego kwartału 2014 roku, gdy amerykańska gospodarka rosła w tempie 5%.

(BEA)

Pierwotnie BEA oszacowało wzrost amerykańskiego PKB na 2,9% wobec 1,4% odnotowanych w II kwartale. Opublikowany dziś raport jest oparty o bardziej kompletne źródła danych, niż w przypadku odczytu sprzed miesiąca.

Według raportu BEA największy wkład do anualizowanej dynamiki PKB w trzecim kwartale miała konsumpcja, która dodała 1,9 pkt. proc. Drugim dodatnim komponentem był eksport netto, który wyniósł 0,9 pkt. proc. – najwięcej od niemal trzech lat.

Zaskakująco wysoka dodatnia kontrybucja eksportu była w znacznej mierze efektem zwiększonego eksportu soi ze Stanów Zjednoczonych, będącego reakcją na słabe zbiory w Argentynie i Brazylii. Według szacunków ekonomistów czynnik ten mógł dodać  aż 0,9 pkt. proc. do anualizowanej dynamiki amerykańskiego PKB . Było to zdarzenie wyjątkowe i raczej nie zostanie powtórzone w następnych kwartałach.

Inwestycje odjęły 0,15 pkt. proc. Był to czwarty z rzędu kwartał negatywnej kontrybucji ze strony wydatków inwestycyjnych przedsiębiorstw. Za to wydatki sektora publicznego dodały 0,05 pkt. proc., a wzrost zapasów kolejne 0,5 pkt. proc.

Amerykanie zwykli podawać dynamikę PKB w ujęciu „anualizowanym” – czyli mnożąc dynamikę kwartał do kwartału razy cztery. Podając amerykańskie dane „po europejsku”, powiedzielibyśmy, że dynamika produktu krajowego brutto Stanów Zjednoczonych (w cenach stałych z 2009 r.) wyniosła 0,78% kdk i 1,57% rdr. W tym ujęciu zmiany względem raportowanych pierwotnie 0,72% kdk i 1,50% rdr są bardzo niewielkie.

Krzysztof Kolany

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 2 ~Mario

Proszę zauważyć, że polskie PKB rośnie prawie jak amerykańskie, ale u nas lewaki twierdzą że to największa katastrofa.

! Odpowiedz
2 3 ~Jasko

Czyli największym lewakiem jest prezes. 02.05.2016:
"Ale w dzisiejszym świecie chodzi o coś więcej. Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju, musi rozwijać się szybciej, zdecydowanie szybciej niż inne państwa. I my mamy taki plan – to jest Plan Morawieckiego – największy plan, jaki powstał od 27 lat."

! Odpowiedz
0 4 ~Matematyk

I tutaj trzeba zadać jedno podstawowe pytanie, a mianowicie, czy wiesz co to jest matematyka?
Jeżeli kraj rozwinięty się bogaci w tempie 2% a biedny kraj się bogaci w tempie 2% czy to jest ten sam wzrost? PKB Polski powinno wynosić ok 6-7%, żebyśmy mogli gonić zachód. Na ten moment popadamy w stagnacje w biedzie, gdzie jest jeszcze mnóstwo do zrobienia i gdzie się zaraz fundusze unijne pokończą. Niestety głównie jest to wina decydentów, do których od czasów Sobieskiego szczęścia nie mamy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~Michał_

Mają dobrych księgowych wszytko na tema ma być dobrze i jest dobrze

! Odpowiedz
6 9 ~ken

W USA, gdzie PKB jest przecież ogromne, to wzrost wyniósł 3,2 a w PISlandii 2,5. Zaiste dobra (czyli podła) zmiana !

! Odpowiedz
3 3 ~niepelnosprawny_org

ostatnio są właściwie naprzemienne skrajności (przynajmniej w artykułach) - pierwsze dane skrajnie złe, tak jak nikt nie przewidywał, później też "krzyk, że bardzo dobre jak nikt sie nie spodziewał, przy tym tradycynie te złe są zawsze tragicznie złe, że trzeba sie ratować jak od "bombowego zamachu", czy dzisiejsze dziennikarstwo to niedojrzała, wysoce emocjonalna, "zabawa"?...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 10 ~vt

Krzysio mówi, że to wszystko przez soję... cała jego dotychczasowa narracja o katastrofie gospodarczej w USA padła z powodu soi... Co następnym razem pokrzyżuje plany Krzysiowi? Kukurydza?

! Odpowiedz
5 0 ~Reporter

Moje spojrzenie na dobiegające końca rządy Obamy
http://pokazywarka.pl/o781ur/

! Odpowiedz
6 5 ~Reporter

A tymczasem Pan Trump „przy-Twitował” że każdy kto pali flagę USA powinien dostać rok w więzieniu albo pozbawiony obywatelstwa USA. Brawo panie prezydencie elekcie! Już widzę ten kwik tych z cyklu „Rób-ta co chce-ta”

! Odpowiedz
1 5 ~kalafior

Gdyby PSL namawiał chłopów (pardon: rolników) do uprawy soi, moglibyśmy załapać sie na te słabe zbiory w Argentynie i Brazylii.
I niech mi nikt nie mówi, że w Polsce soja nie urośnie: Sejm uchwali, Prezydent podpisze i soja nie ma wyjścia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil