REKLAMA
WEBINAR

PIT po terminie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie się z rozliczeniem z fiskusem za 2022 rok

Ewelina Czechowicz2023-05-04 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-05-04 06:00

Złożenie zeznania podatkowego po terminie może mieć różne konsekwencje w zależności od okoliczności indywidualnego przypadku. Termin na złożenie PIT upłynął 2 maja 2023 r. Co kiedy nie dopełniliśmy obowiązków i zeznanie za 2022 rok nie trafiło do fiskusa? Czy można jeszcze naprawić błąd? Wyjaśniamy.

PIT po terminie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie się z rozliczeniem z fiskusem za 2022 rok
PIT po terminie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie się z rozliczeniem z fiskusem za 2022 rok

Osoby, które do 2 maja 2023 roku nie złożyły swojego zeznania podatkowego, powinny zweryfikować czy fiskus je rozliczył. W przypadku kiedy w e-Urzędzie Skarbowym nie znajdą swojego rozliczenia, powinny jak najszybciej dopełnić obowiązku i złożyć deklarację rozliczeniową za 2022 rok.

Kto może liczyć na rozliczenie przez fiskusa?

Część podatników została rozliczona przez fiskusa. Jednak trzeba pamiętać, że w rozliczeniach przygotowanych przez KAS nie ma uwzględnionych wszystkich ulg i odliczeń. Warto zatem sprawdzić jak rozliczył nas fiskus, i w razie potrzeby skorygować PIT. Na złożenie korekty podatnik ma 5 lat.

Nie każdy PIT rozliczyła skarbówka

Trzeba też pamiętać, że nie wszystkich rozliczył fiskus. Podatnicy, którzy wprowadzali zmiany do PIT w e-Urzędzie Skarbowym i ich nie zaakceptowali, nie mogą liczyć na automatyczne rozliczenie. Samodzielnie rozliczyć 2022 rok muszą się też przedsiębiorcy. Skarbówka nie przygotowała za prowadzących działalność rozliczeń podatkowych PIT-36 oraz PIT-28. Rozliczyć należy też przychody z giełdy, akcji czy sprzedaż nieruchomości lub najmu. Za brak złożonej deklaracji podatkowej grożą bowiem konsekwencje.

Konsekwencje za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie

Konsekwencje, jakie można ponieść za brak rozliczenia z fiskusem to:

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
 1. Kara pieniężna — W przypadku przekroczenia terminu złożenia zeznania podatkowego grozi podatnikowi kara pieniężna, która uzależniona jest od wysokości zaległości podatkowej.
 2. Odsetki — W przypadku nieterminowego uiszczenia podatku, naliczane są odsetki za każdy dzień zwłoki, według stopy procentowej określonej przez Ministerstwo Finansów.
 3. Kontrola podatkowa — Nieterminowe złożenie zeznania podatkowego może być powodem do przeprowadzenia kontroli podatkowej przez organy podatkowe.
 4. Ograniczenie prawa do odliczeń — W przypadku złożenia zeznania podatkowego po terminie, podatnik może stracić prawo do odliczenia części wydatków.
 5. Sankcje karno-skarbowe — W przypadku ujawnienia przez organy podatkowe nieprawidłowości podatkowych w zeznaniu podatkowym, podatnikowi grozi nałożenie sankcji karno-skarbowych, takich jak kary pieniężne, grzywny czy nawet kara pozbawienia wolności.

PIT po terminie a kary z kodeksu karnego skarbowego

Za złożenie PIT po terminie podatnik może ponieść konsekwencje finansowe wynikające z kodeksu karnego skarbowego. Wysokość kar uzależniona jest od wysokości podatku do zapłaty i tak:

 1. Jeżeli kwota, podatku do zapłaty nie przekracza 5-krotności minimalnego wynagrodzenia (aktualnie jest to 17 450 zł), to mamy do czynienia z wykroczeniem skarbowym, zagrożonym karą grzywny od 185 do 37 tys. zł.
 2. Jeżeli kwota należności przekracza 17 450 zł  to, podatnik może odpowiadać za przestępstwo skarbowe. W tym przypadku kara może wynieść od 616,60 zł do 4 932 800 zł.

Odsetki a PIT po terminie

Podatnik, który nie rozliczył się ze skarbówką i ma podatek do zapłaty, którego nie uiścił do 2 maja 2023 r., musi liczyć się z konsekwencją zapłaty odsetek od niezapłaconego podatku za 2022 r. A te aktualnie wynoszą aż 16,5%. Odsetki najlepiej wpłacić jak najszybciej. Najprościej wyliczyć je przy pomocy kalkulatora. 

5 sposobów na zapłatę podatku z PIT za rok 2022 - PIT.pl

PIT po terminie – nie rozliczysz się z małżonkiem, nie przekażesz 1,5 proc. OPP

Spóźnialscy podatnicy, którzy nie rozliczyli swojego PIT i nie zostali rozliczeni przez skarbówkę, tracą prawo do wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz nie mają możliwości przekazania 1,5 proc. dla organizacji pożytku publicznego.

Korekta zeznania

W sytuacji kiedy zeznanie podatkowe zostało złożone w terminie lub rozliczone automatycznie przez fiskusa podatnik ma możliwość jego poprawienia. Korektę deklaracji można złożyć aktualnie przez programy komercyjne, np. program e-pity.pl. Po 10 maja 2023 r. kiedy zakończy się automatyczna akceptacja zeznań, korekta będzie możliwa w usłudze Twój e-PIT w e-Urzędzie skarbowym. 

W usłudze Twój e-PIT podatnicy będą mogli skorygować zeznania zarówno zaakceptowane przez podatnika, jak i zaakceptowanego automatycznie. Dokonując korekty, podatnik ma możliwość zmian dotyczących ulg oraz może dokonać zmiany OPP, której przekazuje 1,5 proc. podatku. Trzeba pamiętać, że zmiany dotyczące darowizny i przekazania 1,5 proc. OPP można dokonać jedynie w korekcie składanej do  końca maja 2023 r. Ponadto trzeba też pamiętać, że deklaracje PIT-37 i PIT-38 złożone po 2 maja stanowią korekty tych zeznań, zarówno zaakceptowanych przez podatnika, jak i zaakceptowanych automatycznie w usłudze Twój e-PIT.

Czynny żal – czyli jak można zapobiec karze od fiskusa

Czynny żal jest instytucją prawną, która umożliwia złożenie zeznania podatkowego i uregulowanie zaległości podatkowych w przypadku, gdy podatnik ujawnił swoje nieprawidłowości podatkowe przed wszczęciem przez organ podatkowy postępowania podatkowego. 

Dzięki zastosowaniu czynnego żalu podatnik może uniknąć nałożenia kary pieniężnej za przekroczenie terminu złożenia zeznania podatkowego PIT oraz uniknąć postępowania karnego za ukrywanie lub zaniżanie swojego podatku.

PIT po terminie. Co zrobić, jeśli nie rozliczyłeś PIT na czas? - PIT.pl

Warto jednak pamiętać, że zastosowanie czynnego żalu nie jest automatyczne i wymaga dobrowolnego ujawnienia błędów przed wszczęciem postępowania podatkowego przez organ podatkowy. Ponadto korzystanie z czynnego żalu może wiązać się z koniecznością zapłaty zaległego podatku wraz z odsetkami, co może stanowić istotne obciążenie finansowe dla podatnika.

Źródło:
Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia      z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (12)

dodaj komentarz
dawid_gmyrek
Niestety, ale pod obecną wierchuszką Bankier stał się tabloidem finansowym!
daniel_1
Nagłówek straszy: Sprawdź, co grozi.....
Natomiast w tekście "kluski z rosołem"
Nie ma opisanego przypadku kiedy podatnik nie zalega z podatkiem i powinien zwrot otrzymać nadpłaconego podatku!!!
Cóż za "żetelny" tekst.
dawid_gmyrek
Jaki 'portal' takie 'artykóły' :)
alekrow
Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała Chwalą się obniżką podatku PIT, podwyżką kwoty wolnej od podatku itd. Powiem jak to działa. Sprawdziłem pensję po obniżce PIT z 17% na 12%. Pensja niższa o kilkadziesiąt zł. Zapomnieli powiedzieć, że przy tej obniżce zabierają też ulgę dla klasy średniej. Kwotą wolną od podatku 30 tys. ha ha też się napchałem. Nikt nie mówi, że zniwelowała ją składka zdrowotna 9%. Pensja niższa o kilka złotych. Dziekuję. Proszę rządzących, aby więcej nie obniżali mi podatków. Ceny wyższe, a pensje niższe. Mamy Polski bezład. Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. W TVP mówi się tylko o tym, co dali. Tylko księgowi i urzednicy mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy i na urzędach nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, biura, samochody i mieszkania służbowe, darmowe loty, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Im zależy, by lud był ciemny. Dlatego nie czytajcie czasami ksiązki pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna, bo moglibyście zacząć skutecznie zarządzać swoimi finansami i inwestować, uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba.
dawid_gmyrek
Mieszak, znowu SPAMujecie tą cegłą "Emerytura nie jest Ci potrzebna"?
daniel_1 odpowiada dawid_gmyrek
Sam tytuł "książki" zniechęca do lektury.
dawid_gmyrek
Długa ta wierszówka, a mimo to brak info o konsekwencjach braku terminowego złożenia zeznania podatkowego w sytuacji gdy podatnik ma nadpłatę podatku.
dawid_gmyrek
Jest to o tyle dziwne, że jak rozumiem autorka tej wierszówki w latach 2018-2020 była zatrudniona w KAS.
zenonn odpowiada dawid_gmyrek
referent w dziale orzecznictwa podatkowego

Osoba na tym stanowisku:

Prowadzi postępowania podatkowe w celu zapewnienia prawidłowego orzecznictwa podatkowego
Wnioskuje o zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych w celu zminimalizowania ryzyka ich niewykonania
Wydaje postanowienia w sprawach
referent w dziale orzecznictwa podatkowego

Osoba na tym stanowisku:

Prowadzi postępowania podatkowe w celu zapewnienia prawidłowego orzecznictwa podatkowego
Wnioskuje o zabezpieczenie wykonania zobowiązań podatkowych w celu zminimalizowania ryzyka ich niewykonania
Wydaje postanowienia w sprawach przedłużenia terminu zwrotu podatku celem weryfikacji złożonych deklaracji ze stanem rzeczywistym
Orzeka w zakresie zgody lub odmowy wydania zgody na przekazanie środków z rachunku VAT
w celu prawidłowej realizacji zadań komórki organizacyjnej
Ewidencjonuje wydane rozstrzygnięcia w odpowiednich ewidencjach bądź rejestrach w celu dostarczenia aktualnej informacji o wydanych rozstrzygnięciach


https://pl.linkedin.com/in/ewelina-czechowicz-420ab597?original_referer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2022

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki