REKLAMA

Więcej osób skorzysta z ulgi dla młodych w rozliczeniu PIT

2021-02-19 12:55
publikacja
2021-02-19 12:55
fot. Proxima Studio / Shutterstock

Od 15 lutego podatnicy mogą rozliczyć zdalnie swój PIT w rządowej platformie. Usługa "Twój e-PIT" umożliwia wysłanie gotowego formularza online także dla osób korzystających z tzw. ulgi podatkowej dla młodych. W tym roku z zerowego PIT skorzysta więcej osób.

Darmowy program do rozliczania
PIT 2020/2021
Pobierz e-pity 2020 Uruchom on-line

Kto może skorzystać z PIT dla młodych podczas rozliczania podatku w 2021 r.? Ile wynosi limit dochodowy? Sprawdź, na jakich warunkach można odliczyć podatek dochodowy.

Zerowy PIT – dla kogo?

Z tzw. ulgi dla młodych mogą skorzystać osoby, które nie ukończyły 26 roku życia. Muszą spełnić kilka warunków, pierwszy z nich dotyczy rodzaju zatrudnienia. Zerowy podatek przeznaczony jest dla osób uzyskujących przychody na podstawie: umowy o pracę (tzw. stosunek pracy), pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy oraz umowy zlecenia.

Nowelizacja ustawy z ubiegłego roku poszerzyła katalog podatników, którzy mogą skorzystać z zerowego PIT. W 2021 r. "ulgę dla młodych" w rozliczeniu podatkowym odliczą osoby uzyskujące przychody z tytułu odbywania:

  • praktyki absolwenckiej,
  • stażu uczniowskiego.

Preferencja wprowadzona przez rząd nie może być jednak stosowana w każdym przypadku – ustawa nakłada limit dochodowy. Z PIT-u zerowego skorzystają osoby poniżej 26 roku życia, które w ciągu roku nie przekroczą drugiego progu podatkowego, czyli 85 528 zł.

Chcesz rozliczyć PIT za 2020 rok?
Uruchom on-line

Nie oznacza to, że pracownicy, którzy zarabiają powyżej 85 528 zł, nie mogą skorzystać z tzw. ulgi dla młodych. W takim przypadku zerowym PIT-em objęte są dochody do limitu. Natomiast powyżej tej kwoty podatnik zapłaci "normalny" podatek.

Rozliczenie PIT 2020

W rządowej platformie "Twój e-PIT" podatnicy znajdą gotowe druki PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Część z nich złoży się automatycznie 30 kwietnia 2021 r. bez ingerencji podatnika. Jednak im szybciej formularz zostanie wysłany, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku. Sprawdź ważne daty i terminy rozliczenia PIT w artykule "Kiedy zwrot podatku z rozliczenia PIT 2020. Ważne daty".

DF

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki