REKLAMA

Część emerytów musi rozliczyć PIT samodzielnie. Kto jest zwolniony z tego obowiązku?

autorzyDominika FlorekEwelina Czechowicz2022-04-07 06:00, akt.2022-04-18 19:43
publikacja
2022-04-07 06:00
aktualizacja
2022-04-18 19:43
Część emerytów musi rozliczyć PIT samodzielnie. Kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Część emerytów musi rozliczyć PIT samodzielnie. Kto jest zwolniony z tego obowiązku?
fot. YAKOBCHUK VIACHESLAV / / Shutterstock

Emeryci i renciści otrzymują z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych PIT-40A lub PIT-11A. Na ich podstawie w niektórych sytuacjach muszą dokonać rozliczenia PIT. Część z osób jest zwolniona z obowiązku rozliczenia. Kiedy należy złożyć PIT za 2021 r.?

Z okazji corocznego sezonu na rozliczenie deklaracji podatkowych za ubiegły rok mogą pojawiać się liczne pytania odnośnie poprawnego "wyrównania" rachunku z fiskusem. Jedno z nich dotyczy sytuacji emerytów i rencistów. Czy emeryci muszą składać rozliczenie PIT za 2021 r.? Tłumaczymy, kto powinien złożyć druk do urzędu skarbowego.

Dwa rodzaje PIT-ów z ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia PIT-40, jeśli emeryt lub rencista otrzymywał świadczenie przez cały rok i nie wynika z niego kwota nadpłaty. Z kolei PIT-11A otrzymują osoby, u których występuje nadpłata.

Kto nie musi składać PIT za 2021 r.?

Część emerytów nie musi składać rocznej deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami podatkowymi formularza PIT mogą nie rozliczać osoby, które otrzymały w 2021 r. PIT-40A i:

 • nie uzyskały innych dochodów opodatkowanych według skali podatkowej albo,
 • nie korzystają z ulg podatkowych albo,
 • nie rozliczają się wspólnie z małżonkiem albo,
 • nie rozliczają się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

W takich sytuacja podatnicy nie muszą dodatkowo składać rozliczenia za ubiegły rok. PIT zostanie rozliczony automatycznie.

Zwrot podatku za 2021 r., kto i kiedy może go otrzymać? Warto złożyć elektroniczny PIT - PIT.pl

PIT-37 kiedy emeryt musi go złożyć?

Z drugiej strony są podatnicy, którzy mają obowiązek złożenia deklaracji rocznej PIT. Mają go emeryci lub renciści, którzy otrzymali PIT 40A i :

 • uzyskali inne dochody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika,
 • korzystają z ulg podatkowych,
 • rozliczają się wspólnie z małżonkiem, który uzyskał dochody opodatkowane według skali podatkowej za pośrednictwem płatnika,
 • rozliczają się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

PIT-36 dla emerytów?

Dodatkowo warto pamiętać, że emeryt lub rencista ma obowiązek złożenia zeznania deklaracji PIT-36, jeżeli otrzymał za ubiegły rok PIT-40A i:

 • chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, który prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej,
 • uzyskał dochody zagraniczne, do których ma zastosowanie metoda proporcjonalnego odliczenia albo metoda wyłączenia z progresją, albo dochody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie,
 • uzyskał inne dochody opodatkowane według skali podatkowej bez pośrednictwa płatnika lub dochody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie,
 • uzyskał przychody z tytułu najmu opodatkowanego na zasadach ogólnych lub przychody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie,
 • uzyskał przychody z działalności nierejestrowej lub dochody takie uzyskał jego małżonek, z którym chce się rozliczyć wspólnie.

Oprócz wymienionych sytuacji ustawodawca przewidział rownież obowiązek złożenia formularza podatkowego PIT za ubiegly rok, jeżeli podatnik:

 • jest obowiązany doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,
 • wykazuje należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.

Rozliczenie PIT emeryta a 1 proc. dla OPP

Jeżeli emeryt lub rencista, który otrzymał PIT-40A, chce przekazać 1 proc. podatku nie musi składać zeznania podatkowego, wystarczy bowiem wypełnić i złożyć do urzędu skarbowego oświadczenie PIT-OP. Podatnicy, którzy w ubiegłym roku składali PIT-OP i nie dokonują zmiany organizacji, nie muszą ponownie składać deklaracji. 1 proc. podatku automatycznie zostanie przekazany organizacji pożytku publicznego, którą podatnik wybrał w roku ubiegłym. Jeśli podatnik chciałby zmienić swój ubiegłoroczny wybór, musi złożyć nowe oświadczenie PIT-OP i wskazać organizację pożytku publicznego, której chce przekazać 1 proc. podatku w 2022 roku.

Polski Ład: 1% podatku dla OPP w 2022 r. na starych zasadach. W 2023 r. ograniczone wpływy - PIT.pl

Ulgi w PIT dla emerytów i rencistów

Emeryci lub renciści mogą odliczyć część ulg podatkowych w rozliczeniu za 2021 r. Osoby, które chcą skorzystać z preferencji podatkowych muszą w tym celu złożyć PIT-37 lub PIT-36 w zależności od swojej sytuacji. Emeryci i renciści mają możliwość skorzystania z:

 • ulgi rehabilitacyjnej,
 • ulgi na dziecko,
 • ulgi abolicyjnej,
 • odliczeń darowizn,
 • ulgi internetowej,
 • ulgi termomodernizacyjnej,
 • ulgi związanej z wpłatami na IZKE.

Jak skorzystać z ulg podatkowych w PIT i zmniejszyć podatek do zapłaty - PIT.pl

Przed złożeniem deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego zawsze dobrze jest sprawdzić, czy w zeznaniu zostały ujęte wszystkie przysługujące podatnikowi odliczenia.

Jak rozliczyć PIT za 2021 r.?

Podatnicy mogą złożyć zeznanie roczne w formie papierowej lub elektronicznej. W przypadku posiadania nadpłaty warto złożyć zeznanie za pomocą Internetu. Polecamy skorzystanie z programu e-pity, który pozwoli na odliczenie wszystkich przysługujących podatnikowi ulg. Składając zeznanie podatkowe za 2022 r. trzeba pamiętać o złożeniu deklaracji w terminie. Termin na złożenie PIT-36 lub PIT-37 za 2021 r. upływa 2 maja 2022 r.

Ostatni miesiąc na rozliczenie PIT 2021. Jakie druki złożyć w US? - PIT.pl

Ewelina Czechowicz/Dominika Florek

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Ewelina Czechowicz
Ewelina Czechowicz
redaktor Bankier.pl

Prawnik. Doświadczenie zawodowe zdobywała w jednej z największych wrocławskich spółek giełdowych (2008-2017), gdzie zajmowała się dochodzeniem odszkodowań, była Kierownikiem Działu Oceny i Uzupełnienia Spraw, Kierownikiem Działu Kolizji Drogowych. W latach 2012-2015 Zastępca Kierownika Departamentu Szkód Korporacyjnych jednej z największych kancelarii prawnych na Dolnym Śląsku. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w latach 2018-2020. Absolwentka Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Warszawie. W swoich publikacjach na łamach Bankier.pl i PIT.pl porusza tematykę prawno-podatkową oraz dotyczącą odszkodowań.

Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
wikaam123
Warto rozliczać się online, ja co roku korzystam z darmowego programu Pitax. Tam jest dużo podpowiedzi, program nie robi błędów, naprawdę łatwe rozliczenie.
lehhhhh
Emeryci mają możliwość skorzystania z ulgi związanej z wpłatami na IZKE? No chyba mogą tyle że dla nich to już chyba za późno.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2021

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki