REKLAMA

PIT przedsiębiorcy będzie rozliczony w pierwszej kolejności

2021-02-24 10:20
publikacja
2021-02-24 10:20
PIT przedsiębiorcy będzie rozliczony w pierwszej kolejności
PIT przedsiębiorcy będzie rozliczony w pierwszej kolejności
fot. nikamo / / Shutterstock

Elektroniczny formularz PIT-36 dla przedsiębiorców będzie gotowy dopiero na przełomie lutego i marca. "Zeznania składane w formie elektronicznej będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności" – zapewnia resort finansów.

Od 15 lutego 2021 r. ruszyła rządowa usługa do rozliczania zeznań podatkowych Twój e-PIT. Skorzystać z niej mogą osoby, które składają druki PIT-28, PIT-36, PIT-37 oraz PIT-38. Teoretycznie, w praktyce bowiem brakuje elektronicznego formularza PIT-36 na stronie e-deklaracje.gov.pl.

Ministerstwo Finansów w komunikacie zapowiada, że druki pojawią się z końcem lutego lub na początku marca. "Zeznania składane w formie elektronicznej na formularzu PIT-36 za 2020 r. będą obsługiwane przez urzędy skarbowe w pierwszej kolejności" – czytamy w komunikacie resortu finansów.

PIT-36 – druk online jest niedostępny

Aktualnie przedsiębiorcy, to ich w największym stopniu dotyczy problem, mogą rozliczyć PIT-36 tradycyjnie na papierowym formularzu lub korzystając z komercyjnych programów do sporządzania rozliczeń rocznych.

"W usłudze Twój e-PIT zeznanie roczne PIT-36 tylko dla dochodów uzyskanych poza działalnością gospodarczą" – przypomina PIT.pl. Resort finansów nie podaje terminu, w którym pojawią się elektroniczne deklaracje PIT-36L.

PIT-36 – kto rozlicza?

Druk PIT-36 wypełniają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, korzystając ze skali podatkowej (17 proc., po przekroczeniu progu 32 proc.). Formularz PIT-36 wypełniają także podatnicy, którzy uzyskali przychody za granicą lub mają przychody z innych źródeł opodatkowanych na zasadach ogólnych według skali podatkowej, które nie są objęte obowiązkiem odprowadzania zaliczek.

Druk PIT-36 składają również osoby, które prowadzą działy specjalne produkcji rolnej, korzystają z kredytu podatkowego oraz uzyskują przychody z najmu, dzierżawy, podnajmu, poddzierżawy lub innych podobnych umów. PIT-36 trzeba rozliczyć do 30 kwietnia 2021 r.

PIT-36L – dla kogo?

Z rozliczenia PIT-36L korzystają przedsiębiorcy oraz podatnicy prowadzący specjalne działy produkcji rolnej, którzy wybrali podatek liniowy jako sposób rozliczenia się z państwem. Termin na rozliczenie PIT-36L mija 30 kwietnia 2021 r.

Dominika Florek

Źródło:
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
niedorzeczny
Czarno to widzę. Jak na razie wygląda na to że nie dali sobie dobrze rady z PIT-28, który trzeba złożyć do końca lutego. Pola, w których się wykazuje kwoty ryczałtu za poszczególne miesiące, nie są edytowalne. Może uznano że są już niepotrzebne, ale w takim razie dlaczego ich całkiem nie usunięto? PIT-36 jest dużo bardziej skomplikowany Czarno to widzę. Jak na razie wygląda na to że nie dali sobie dobrze rady z PIT-28, który trzeba złożyć do końca lutego. Pola, w których się wykazuje kwoty ryczałtu za poszczególne miesiące, nie są edytowalne. Może uznano że są już niepotrzebne, ale w takim razie dlaczego ich całkiem nie usunięto? PIT-36 jest dużo bardziej skomplikowany i jakoś nie wierzę, że ci eksperci zdążą go ogarnąć przed terminem składania. Z roku na rok coraz gorzej to idzie i pewnie w końcu trzeba będzie zapomnieć o formularzach elektronicznych i przejść na papierowe.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2020

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki