REKLAMA
ZAGŁOSUJ

PIT 2015: wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe (PFR)

2015-12-22 09:47
publikacja
2015-12-22 09:47

W 2016 r. szereg obowiązków z tytułu wypełnienia deklaracji PIT przejmie na siebie Ministerstwo Finansów. Deklarację za 2015 r. będzie można złożyć, korzystając z usługi wstępnie wypełnionego za podatnika zeznania podatkowego. O prawidłowość PIT-PFR nadal zadbać musi podatnik i tylko na nim ciąży kara za ewentualne błędy w treści zeznania podatkowego.

Ze wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego skorzystać można zarówno poprzez system e-podatki.gov.pl (zakładka PIT-PFR), jak i za pomocą programów do rozliczeń rocznych, posiadających aplikację kompatybilną z systemem Ministerstwa Finansów.

fot. / / theta

Do pobrania przygotowanej dla podatnika deklaracji obowiązkowe jest zalogowanie się za pomocą 5 podstawowych danych uwierzytelniających (niezbędnych m.in. także do wysłania e-deklaracji samodzielnie):

  • PESEL/NIP,

  • imię i nazwisko,

  • data urodzenia,

  • kwota przychodu za 2014 r. – suma przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R – niezbędna do pobrania PFR,

  • kwota przychodu za 2013 r. – niezbędna do wysyłki zeznania,

  • adres e-mail – na który dostaniemy "kod autoryzujący" - numer identyfikacyjny zeznania pozwalający na odszukanie zeznania w systemie i pobranie UPO.

PIT-PFR gotowy jest od marca 2016 r. Wcześniej nie będzie możliwości skorzystania z niego ze względu na to, że deklaracja dla podatnika przygotowywana jest na podstawie PIT-11, PIT-8C, PIT-R od płatników, którzy część z tych informacji przesyłać mogą do organów podatkowych pod koniec wyznaczonych dla nich terminów.

W systemie e-podatki tylko PIT-37

Podatnik nie może sporządzić wszystkich deklaracji podatkowych poprzez system wstępnie wypełnionych formularzy PIT-PFR. Usługa służy wyłącznie do rozliczeń przychodów rozliczanych za pośrednictwem płatnika. Niektóre aplikacje i programy do rozliczeń rocznych posiadają natomiast wtyczkę pozwalającą importować dane podatnika i sporządzić na ich podstawie inną niż PIT-37 deklarację podatkową.

Usługa PIT-PFR pozwala natomiast wysłać PIT-37 z załącznikami. Podatnik może zatem modyfikować swoją deklarację, wprowadzać do niej dotyczące go ulgi i odliczenia oraz przekazać swój 1% podatku.

Dopuszczalne jest także rozliczenie się w PIT-PFR łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dzieci.

Dopuszczalne jest rozliczenie dwóch lub większej liczby deklaracji za rok 2015 – z których PIT-37 sporządzany jest poprzez system e-podatki, a pozostałe wypełnia się i przekazuje w innej formie – elektronicznie, listem poleconym czy osobiście w urzędzie skarbowym.

Kontrola deklaracji PIT-37 obowiązkiem każdego korzystającego z PIT-PFR 

Choć podatnik, logując się do systemu e-podatki, otrzymuje gotową do wysłania deklarację PIT, nie powinien jej wysłać przed dokładną kontrolą kwot wpisanych w tej deklaracji. System PIT-PFR służy łączeniu przychodów pochodzących od wielu płatników, nie jest natomiast przeznaczony do kontrolowania limitów podatkowych, ograniczeń w rozliczaniu kosztów uzyskania przychodów lub prawidłowego automatycznego wykazywania ulg i odliczeń.

W efekcie to podatnik samodzielnie musi skontrolować i potwierdzić, czy rozliczenie wysyłane jest prawidłowo. Na podatniku ciąży również odpowiedzialność z tytułu ewentualnych błędów z tytułu deklaracji przesłanej nieprawidłowo lub nieterminowo.

PIT-PFR a PIT-40/PIT-40A

Płatnicy dla niektórych zatrudnianych mogą sporządzić deklarację podatkową. W większości przypadków dokonują tego na wniosek składany przed 10 stycznia 2016 r. na druku PIT-12. Zeznanie, przekazywane przez pracodawcę (lub innego płatnika) na druku PIT-40 lub PIT-40A, nie pozwala na rozliczanie ulg podatkowych, przekazania 1% podatku, a także wykazywania przychodów od wielu pracodawców. PIT-PFR jest znacznie wygodniejszy i pozwala podatnikowi na szereg działań, których w przypadku PIT-40 nie można wykonywać.

Do kiedy złożyć zeznanie podatkowe PIT-37 w systemie e-podatki?

Termin rozliczenia rocznego dokonywanego w systemie Ministerstwa Finansów nie zmienia się i nadal jest to 30 kwietnia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Ze względu na to, że w 2016 r. dzień 30 kwietnia przypada w sobotę, rozliczenia PIT za 2015 r. na druku PIT-37 dokonać można do 2 maja 2016 r. 

Korekta PIT-37 z PIT-PFR

W rozliczeniu PIT-37 można po jego złożeniu dostrzec błędy. Korekty można dokonać w sposób tradycyjny, na papierze albo w systemie PIT-PFR. Nie obowiązują w tym zakresie ograniczenia.

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Leh
Jest bardzo źle że do pobrania przygotowanej dla podatnika deklaracji obowiązkowe jest podanie kwoty przychodu za 2015 r. tj. sumy przychodów z posiadanych informacji PIT-11, PIT-8C, PIT-R ponieważ przez taki wymóg jestem zmuszony do gromadzenia papierowych PIT-ów od swoich pracodawców.
~ziorek
warto oddać krew, bo komus się pomaga, a do tego odlicza od podatku.

Powiązane: Rozliczenia podatkowe - PIT 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki