REKLAMA

PGE zastąpi Agorę w indeksie WIG20

Jarosław Ryba2010-02-12 07:49
publikacja
2010-02-12 07:49
Po sesji w dniu 19 marca 2009 r. zostanie przeprowadzona rewizja roczna głównych indeksów giełdowych w Warszawie. Najważniejszą zmianą jest wejście do najbardziej prestiżowego indeksu - WIG20 - Polskiej Grupy Energetycznej.

PGE w WIG20 zastąpi Agorę. Tym samym Agora dołączy tego samego dnia do indeksu małych i średnich spółek mWIG40. Oprócz niej w skład tego indeksu wejdą trzy inne nowe spółki: Boryszew, MCI Managment, i Skotan. Indeks opuszczą: Alchemia, Bank BPH, Mostostal Zabrze i Stalexport.

Do indeksu sWIG80 wejdą: ACE, Alchemia, Amica, Asseco Bussines Solutions, Chemos, Ferrum, Groclin, Izolacja Jarocin, Mostostal Zabrze, Optopol, Paged, Qumak-Sekom i Stalexport. Opuszczą ten indeks: Magna Polonia, Alma, Boryszew, Bank Ochrony Środowiska, Hygienka, Lubawa, MCI Managment, Nepentes, Ponar Wadowice, Próchnik, Skotan, Stalprofil, TIM i Wielton.

Podstawą kwalifikacji spółki do odpowiedniego indeksu są obroty za okres ostatnich 12 miesięcy i kapitalizacja, z wyłączeniem spółek o zbyt niskim free floacie. Udział w WIG20 poza prestiżem niesie wymierne korzyści: spółki takie mogą wchodzić w skład portfeli największych światowych funduszy inwestycyjnych, co oznacza w praktyce dodatkowy znaczący i stabilny popyt na akcje.


O tym, że PGE zastąpi w WIG20 Agorę lub Bioton wiadomo było od kiedy tylko energetyczna spółka zadebiutowała na giełdzie. Wypchnięcie koncernu mediowego z WIG20 dla jego akcjonariuszy to negatywna informacja, jednak jest realna szansa, że spółka szybko wróci do grupy największych, ponieważ Giełda przymierza się do zastąpienia WIG20 przez WIG30. Jednak może to nastąpić dopiero po debiucie kolejnych dużych spółek takich jak PZU, Tauron czy Polkomtel.

Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

załącznikpng
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~Krzych%%
no to Agorko narazie pa pa
~Krzych%%
Bioton zostaje ciekawe jakie światowe fundy mają w nim udział

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki