REKLAMA

PE zatwierdził reformę portalu dla poszukujących pracy EURES

2016-02-25 15:44
publikacja
2016-02-25 15:44
FORUM

Parlament Europejski zatwierdził w czwartek nowelizację przepisów dotyczących działania Sieci Europejskich Ofert Pracy (EURES). Zmiany pozwolą na lepsze kojarzenie ofert pracy z kwalifikacjami osób poszukujących zatrudnienia.

Zreformowany portal EURES ma być "inteligentniejszy". Oznacza to, że będzie automatycznie wyszukiwać oferty pracy w zależności od wymienionych w życiorysie kompetencji osoby poszukującej zatrudnienia oraz zawierać wszystkie oferty pracy opublikowane przez urzędy pracy w państwach unijnych. System ten ma w większym stopniu uwzględniać potrzeby ludzi młodych, a także szczególną sytuację regionów transgranicznych.

Reforma ma pomóc skuteczniej walczyć z bezrobociem w UE. "W niektórych krajach UE bezrobocie jest bardzo wysokie, a tymczasem nieobsadzone są dwa miliony miejsc pracy - z powodu braku wykwalifikowanych pracowników na miejscu. Platforma EURES w pierwszym etapie rozbudowy mogłaby ułatwić dostęp do setek wolnych miejsc pracy, a z upływem lat liczba ofert może wzrosnąć nawet do 1,4 miliona" - ocenił austriacki europoseł Heinz Becker z Europejskiej Partii Ludowej, który był autorem sprawozdania PE w tej sprawie.

Jego zdaniem dzięki ulepszonemu i bardziej przyjaznemu dla użytkowników portalowi EURES szczególnie osoby młode poszukujące pracy będą mogły udostępnić swój życiorys każdemu pracodawcy w Europie.

Kojarzenie ofert pracy z wnioskami osób szukających zatrudnienia przez system EURES będzie bezpłatne dla poszukujących pracy. Zakazana będzie dyskryminacja ze względu na narodowość takiej osoby. Przepisy gwarantują też dostęp do usług portalu osobom niepełnosprawnym. Sieć EURES otwarta będzie na prywatne agencje zatrudnienia.

Rozporządzenie przyjęte w czwartek przez PE musi jeszcze zostać zaakceptowane przez Radę UE, czyli przedstawicieli rządów państw członkowskich. Po opublikowaniu rozporządzenia w Dzienniku Urzędowym UE państwa członkowskie będą mieć dwa lata na wprowadzenie go w życie.

EURES to sieć dla osób poszukujących pracy, skupiająca 32 europejskie służby ds. zatrudnienia w krajach UE, Norwegii, Islandii, Liechtensteinie oraz Szwajcarii. Powstała w 1993 r., aby ułatwić współpracę pomiędzy Komisją Europejską i urzędami zatrudnienia w państwach członkowskich a partnerami: prywatnymi agencjami zatrudnienia, związkami zawodowymi, organizacjami pracodawców. Jest adresowana do osób, które w poszukiwaniu zatrudnienia są gotowe na zmianę miejsca zamieszkania.

System ten miał jednak sporo niedociągnięć - zbiór dostępnych miejsc pracy i życiorysów osób bezrobotnych był niekompletny; funkcja automatycznego dopasowywania życiorysów i ofert była bardzo ograniczona; zakres transgranicznych danych na temat dostępnych ofert i kompetencji był niewystarczający. Jak informuje PE, zaledwie 7,5 miliona osób (3,1 proc. ludności aktywnej zawodowo) znajduje zatrudnienie w innych państwach członkowskich UE (nie uwzględniając pracowników transgranicznych).(PAP)

awi/ akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki