REKLAMA

PE: bezpieczniejsze ubezpieczenia

2015-11-24 17:25
publikacja
2015-11-24 17:25

Eurodeputowani poparli we wtorek nowe przepisy unijne, które wzmacniają ochronę konsumentów na rynku ubezpieczeń. Przed zakupem ubezpieczenia konsument będzie musiał otrzymać wyczerpujące informacje i porady.

fot. / / YAY Foto

Pośrednicy, oferujący ubezpieczenia, będą musieli zostać zarejestrowani w odpowiednim urzędzie kraju członkowskiego. Sami będą również musieli zawierać umowy ubezpieczenia na kwotę przynajmniej 1,25 mln euro na wypadek roszczeń z powodu zaniedbań zawodowych. Wzmocniono również ochronę konsumentów przed niewypłacalnością ubezpieczyciela.

Kupujący ubezpieczenia będą informowani o rodzaju wynagrodzenia agenta, jak również - w przypadku złożonych produktów ubezpieczenia na życie - o wszystkich kosztach zawarcia umowy ubezpieczeniowej, w tym kosztach porady oraz usługi. Dzięki temu konsumenci będą wiedzieć, za co płacą - przekonywał komisarz UE ds. usług finansowych Jonathan Hill.

Według dyrektywy zasady wynagradzania pośredników nie powinny zawierać zachęt do rekomendowania szczególnych produktów ubezpieczeniowych, jeżeli inny będzie lepiej odpowiadał na potrzeby konsumenta.

Przed podpisaniem umowy konsument ma otrzymywać bezpłatnie napisany przystępnym językiem dokument z informacjami o produkcie, zawierający standardowe informacje o rodzaju ubezpieczenia, zobowiązaniach umownych, ryzykach podlegających ubezpieczeniu i wyłączonych z niego i odszkodowaniach.

Jeżeli ubezpieczenie oferowane jest w pakiecie wraz z jakimś towarem lub usługą, np. z samochodem, konsument będzie miał możliwość do zakupu tylko głównego produktu bez umowy ubezpieczeniowej.

Zasady te będą obowiązywać zarówno w przypadku zakupu ubezpieczenia bezpośrednio od firmy ubezpieczeniowej, jak i przez pośrednika.

Nowe przepisy muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE. Mają być wprowadzone w ciągu dwóch lat.(PAP)

awi/ kar/

Źródło:PAP
Tematy
Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Zyskaj 360 zł i oszczędzaj na 6% w Banku Millennium

Komentarze (3)

dodaj komentarz
~Tom
Robi się coraz ciekawiej. Jeszcze trochę, a ludzie w ogóle przestaną kupować ubezpieczenia dobrowolne i nikt nie będzie im ich oferował. Ciekawe czy urzędników i polityków będzie stać na pokrywanie strat, szkód i utrzymywanie żyjących w niedostatku.
~Obserwator
Ciekawe kto będzie płacił brokerom. Czy brokerzy dalej będą się dzielić swoją prowizją z osobami decyzyjnymi za ubezpieczenia w danej firmie. Jeżeli broker jest przedstawicielem klienta i reprezentuje jego interesy przed Zakładem Ubezpieczeń to klient powinien mu za to zapłacić.
~zez
Otóż to, a afektem tych "ulepszeń" PE będzie to, że klientowi podsunie się jeszcze więcej papierów przed nos, żeby potem przed sądem firma ubezpieczeniowa mogła twierdzić że "klient został poinformowany o wszystkich warunkach i zaakceptował je własnoręcznym podpisem"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki