REKLAMA
WAŻNE

Oxfam: w czasie pandemii 10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek

2022-01-17 09:02
publikacja
2022-01-17 09:02
Oxfam: w czasie pandemii 10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek
Oxfam: w czasie pandemii 10 najbogatszych osób świata podwoiło majątek
fot. fran_kie / / Shutterstock

Pandemia COVID-19 zwiększyła nierówności i ubóstwo na świecie: 10 najbogatszych osób planety podwoiło swoje majątki, sytuacja 99 proc. ludzkości się pogorszyła - informuje w poniedziałek Oxfam. Organizacja wzywa do opodatkowania zysków superbogaczy i przeznaczenia ich m.in. na szczepionki.

Łączna fortuna 10 najbogatszych ludzi, w tym Elona Muska, Jeffa Bezosa i Billa Gatesa, przez dwa lata pandemii urosła ponad dwukrotnie i jest teraz warta 1,5 biliona dolarów - wylicza międzynarodowa organizacja humanitarna Oxfam.

Z drugiej strony, podczas pandemii 160 mln osób na świecie popadło w ubóstwo, czyli musi przeżyć za mniej niż 5,5 dolara dziennie - dodaje organizacja w raporcie pt. "Nierówności zabijają", przygotowanym na wirtualne Światowe Forum Ekonomiczne.

Świat jest rozdzierany przez rosnące nierówności: ekonomiczne, płciowe, rasowe i te obserwowane między państwami - pisze Oxfam. "To nie przypadek, to wybór, to +ekonomiczna przemoc+, do której dochodzi, gdy fundamentalne decyzje polityczne są podejmowane na korzyść najbogatszych i najbardziej wpływowych osób" - czytamy w dokumencie

Nierówności przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie, czyli średnio jednej co cztery sekundy - zaznacza Oxfam, włączając do tej liczby ofiary m.in. głodu, braku dostępu do opieki zdrowotnej i kryzysu klimatycznego. Uzupełnia, że rosnące nierówności uderzają w całe społeczeństwa, ale ich efekty najbardziej odczuwają ubodzy, kobiety oraz mniejszości etniczne.

Możemy jednak radykalnie zmienić nasz system ekonomiczny, skupiając się w nim na równości - apeluje organizacja. Narzędziami takiej zmiany mógłby być m.in. wzrost progresywnego opodatkowania najbogatszych.

Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów - wylicza Oxfam. Dodaje, że te pieniądze można by przeznaczyć na szczepionki przeciw COVID-19 dla całego świata, polepszenie jakości opieki zdrowotnej oraz wydatki związane ze zmianą klimatu.

"Jeżeli będziemy odważni i będziemy się wsłuchiwali w ruchy domagające się zmian, możemy stworzyć taki system ekonomiczny, w którym nikt nie będzie żył w ubóstwie ani w niewyobrażalnym, miliardowym bogactwie, taki, w którym nierówności nie będą już zabijać" - podsumowuje Oxfam. (PAP)

adj/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
lebero654
Jakbym czytał "Kapitał" Marksa i Engelsa. I wychodzi na ich wnioski tj. rozwój sił wytwórczych doprowadzi do upadku kapitalizmu zaczyna się spełniać, chociaż wszyscy współcześni filozofowie i ekonomiści, jak diabeł święconej wody boją się analizy marksistowskiej. Nawymyślali różnych oksymoronów i substytutów, a prawda jest Jakbym czytał "Kapitał" Marksa i Engelsa. I wychodzi na ich wnioski tj. rozwój sił wytwórczych doprowadzi do upadku kapitalizmu zaczyna się spełniać, chociaż wszyscy współcześni filozofowie i ekonomiści, jak diabeł święconej wody boją się analizy marksistowskiej. Nawymyślali różnych oksymoronów i substytutów, a prawda jest brutalna. Nadmierne bogactwo obecnych nababów skończy się w ten sam sposób, jak bogactwo zakonu templariuszy w średniowieczu. Musi się skończyć loteria pod tytułem giełda czy to towarowa czy to pieniężna, bo nie oddają one realnej wartości majątku ludzkości, a służy spekulacji i tworzeniu pseudo wartości. Jeżeli wartość giełdowa Tesli jest większa niż największych koncernów motoryzacyjnych razem wziętych, to jest jakieś totalne nieporozumienie. Jeżeli wartość znaku towarowego liczona jest w mld. USD to jest po prostu chore. Jeżeli koncern zarabia 900 mld na szczepionkach to znaczy, że okradł miliardy biednych ludzi, którzy zapłacili w podatkach za tę szczepionkę, i przy 7 mld ludzkości każdy człowiek na Ziemi zapłacił koncernowi 130 USD. A przecież najbiedniejsi są nadal nie zaszczepieni, bo nie mają z czego zapłacić.
kasanowaistara
Przede wszystkim to co to za ekonomisci ktorzy rzucaja hasla ze nierownosci zabijaja. Mielismy juz takich dobrych ludzi na poczatku 20 wieku ktorzy chcieli zlikwidowac nierownosci i w pogoni za tym dobroczynnym celem wymordowali ponad 200,000,000 ludzi glownie w Chinach, Rosji i na Ukrainie. Ekonomisci z siodmej bolesci.
bha
Oby tylko nie ludzkim kosztem .
and00
Ciekawe czemu nie policzą majątu 10 najbiedniejszych osób świata, może też wzrosły o setki procent?
Np bezdomny w NY miał dolara, teraz ma 5$, oznacza to ze jego stan posiadania wzrósł 5x
and00
A tak na poważnie to obecnie mamy największe rozwarstwienie majątkowe w historii
Nawet w czasach feudalnych nie było takich różnic
Normalnemu człowiekowi osoba posiadająca kilka mln złotych wydaje się bogata, ale np taki Jeff Bezos ma 300.000x więcej
specjalnie_zarejstrowany1 odpowiada and00
Pieniadz nie jest juz po prostu tym samym co kiedys. Juz nawet sie go nie drukuje i nie mozna nim palic w piecu. To tylko wirtualne cyferki w chmurze internetu.
matpoz1
Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów - wylicza Oxfam.

Brednie, majątek tych najbogatszych to głównie akcje ich spółek, gdyby musieli płacić taki podatek, musieli by rzucać na rynek gigantyczne ilości akcji,
Nadzwyczajny podatek w wysokości 99 proc. od wzrostu majątku osiągniętego przez 10 najbogatszych ludzi świata w czasie pandemii przyniósłby 812 mld dolarów - wylicza Oxfam.

Brednie, majątek tych najbogatszych to głównie akcje ich spółek, gdyby musieli płacić taki podatek, musieli by rzucać na rynek gigantyczne ilości akcji, co zdołowalo by ich kursy.
dziki_losos
Pytanie, dla kogo to jest problem ;)
carlito1
Bo to to chodzi :) kase się na wojnach i kryzysach robi.
po_co
Tak i nie.
Mój majątek to mieszkanie, samochód, firma, parę ruchomości.

Majątek Bezosa czy Muska to w głównej mierze akcje firm które zbudował lub w które zainwestował. To nie są pieniądze, które ten człowiek trzyma w kieszeni i chowa przed urzędem podatkowym, to są pieniądze które zapewniają pracę tysiącom ludzi na całym
Tak i nie.
Mój majątek to mieszkanie, samochód, firma, parę ruchomości.

Majątek Bezosa czy Muska to w głównej mierze akcje firm które zbudował lub w które zainwestował. To nie są pieniądze, które ten człowiek trzyma w kieszeni i chowa przed urzędem podatkowym, to są pieniądze które zapewniają pracę tysiącom ludzi na całym świecie.

Tak jest to w pewnym sensie ich prywatny majątek ale nie służy wyłącznie do celów prywatnych. Podwojenie wartości spółek oznacza, że wygenerowano nowe miejsca pracy i to nie tylko w samych firmach ale wśród wielu firm współpracujących.

Rodzi się pytanie czy jedna osoba powinna posiadać taki majątek ale znów wracamy do punktu wyjścia - czy to faktycznie jest wyłącznie jej majątek?

Powiązane: Najbogatsi ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki