REKLAMA

Otwarta bankowość – kilka banków w jednym to coraz popularniejsza usługa

Wojciech Boczoń2020-10-09 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-09 06:00
fot. Catherine Zibo / Shutterstock

Otwarta bankowość stała się faktem. Dzięki niej klienci zyskali możliwość obsługi rachunków prowadzonych przez inne banki za pomocą swojego konta osobistego. Usługi wykorzystujące rozwiązania open bankingu udostępnia dziś 7 banków – wynika z analizy Bankier.pl.

Otwarta bankowość to idea, którą wprowadziła unijna dyrektywa PSD2 (ang. Payment Services Directive). Opiera się ona na założeniu, że podmioty trzecie – za zgodą klienta – mogą uzyskać dostęp do jego rachunku bankowego. Podmioty trzecie to różnego rodzaju fintechy, czyli nowoczesne firmy technologiczne działające w obszarze finansów, ale także same banki. Dostęp ten jest ściśle regulowany przepisami, a zaciągnięte dane mogą być wykorzystywane tylko w określonych celach.

Dyrektywa PSD2 wprowadziła dwa podstawowe rodzaje usług wykorzystujących otwartą bankowość:

  • AIS (ang. Account Information Service) – dostęp do informacji o rachunkach prowadzonych w innych instytucjach. W praktyce klient może podpiąć do swojego głównego rachunku konta prowadzone przez inne banki.
  • PIS (ang. Payment Initiation Service) – to inicjacja płatności z rachunków prowadzonych w innych bankach. Użytkownik po zalogowaniu się do swojego banku może zlecić przelew z rachunku prowadzonego w innej instytucji.

Na polskim rynku prym w zakresie wdrażania rozwiązań z zakresu otwartej bankowości wiodą głównie banki. Pierwszą instytucją, która umożliwiła klientom podgląd rachunków z innych banków, był ING Bank Śląski. Dziś taką usługę oferują także Alior Bank, Bank Millennium, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska. W dwóch instytucjach – w Banku Millennium i Santander Banku Polska – dostępna jest także usługa PIS. Użytkownicy mogą zlecać przelewy z rachunków prowadzonych przez inne banki (szczegóły w tabeli poniżej).

Otwarta bankowość także w kredytach

Cztery banki wykorzystują rozwiązania z zakresu otwartej bankowości w procesie kredytowym. Jeśli klient wyrazi zgodę, w trakcie badania zdolności kredytowej bank udzielający pożyczkę sprawdzi historię obrotów na rachunkach prowadzonych w innych bankach. - Klient nie musi przygotowywać żadnych dokumentów dochodowych ani przychodzić z nimi do placówki. Wystarczy, że zaloguje się do swojego banku i wybierze rachunek, na który wpływa jego wynagrodzenie. Za zgodą klienta mBank w tle pobierze niezbędne dane do wydania decyzji kredytowej – informuje mBank, który oferuje taką usługę.

Rozwiązania z zakresu otwartej bankowości w bankach w Polsce

Bank

Podgląd rachunków z innych banków (AIS)

Zlecanie przelewów (PIS)

Wnioskowanie o kredyty

Potwierdzanie tożsamości

Alior Bank

Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Pekao, PKO BP, mBank, Millenium,  BNP Paribas

nd.

Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Bank Pekao, PKO BP, mBank, Millenium,  BNP Paribas

nd.

Bank Millennium

mBank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Pekao, BNP Paribas, Inteligo, Citi Handlowy

mBank, ING Bank Śląski, Santander Bank Polska, Alior Bank, Bank Pekao, PKO BP

Alior Bank, ING Bank Śląski, mBank, PKO BP, Santander Bank Polska i Bank BNP Paribas

nd.

BNP Paribas

nd.

nd.

nd.

mBank, ING Bank Śląski, Bank Pekao S.A., Getin Bank, Millenium, Santander Bank, BNP Paribas, Alior Bank

ING Bank Śląski

Alior Bank, BNP Paribas, mBank, Bank Millennium, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska

nd.

Alior Bank, BNP Paribas, mBank, Bank Millennium, Pekao, PKO BP i Santander Bank Polska

nd.

mBank

nd.

nd.

PKO BP, Pekao, ING Bank Śląski, Millennium, Santander Bank Polska, BNP Paribas, Getin Bank, Alior Bank, BOŚ Bank

nd.

PKO BP

Inteligo, Santander Bank Polska, Alior Bank, T-Mobile Usługi Bankowe

nd.

nd.

nd.

Santander Bank Polska

Alior Bank, BNP Paribas, ING, Millenium, PKO BP i Pekao S.A. oraz T-mobile Usługi Bankowe

PKO BP, Pekao S.A. Alior Bank, ING oraz T-mobile Usługi Bankowe

nd.

nd.


Z kolei BNP Paribas wykorzystuje otwartą bankowość do potwierdzania tożsamości klienta. Usługa jest dostępna w sklepach internetowych, w których bank finansuje zakupy na kredyt i jest alternatywą dla potwierdzania tożsamości klienta przelewem złotówkowym. Wystarczy, że klient posiada konto osobiste w banku z dostępem do bankowości elektronicznej, zaloguje się na nie i wyrazi zgodę na udostępnienie informacji. Dane zostaną przekazane do Banku BNP Paribas i na ich podstawie zostanie potwierdzona tożsamość klienta, która jest podstawą uruchomienia kredytu i finansowania zakupu klienta przez bank na rzecz sklepu internetowego.

- Proces kredytowy nie tylko się skraca, ale także jest mniej narażony na ludzkie błędy i nieuwagę, przez co automatycznie staje się bardziej efektywny oraz bezpieczny – mówi Krzysztof Wojciechowski, Dyrektor Departamentu Nowych Modeli Biznesowych i Innowacji Personal Finance w Banku BNP Paribas.

PSD2 to nie tylko open banking

Usługi wykorzystujące rozwiązania z zakresu otwartej bankowości przydadzą się nie tylko klientom wnioskującym o kredyty. Agregacja kilku rachunków w ramach jednego konta ułatwia uporządkowanie finansów osobistych i daje peny wgląd w oszczędności klienta. Dziś usługi z zakresu otwartej bankowości dopiero raczkują, ale można oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości agregatory kont osobistych staną się rynkowym standardem.

Na marginesie warto przypomnieć, że dyrektywa PSD 2 odpowiada nie tylko za wprowadzenie na rynek usług AIS i PIS. Inną odczuwalną przez klientów zmianą, jest wprowadzenie przez instytucje finansowe tzw. silnego uwierzytelniania klienta. To za sprawą PSD2 musimy dziś dodatkowo potwierdzać logowanie do systemów bankowości internetowej (SMS-em lub mobilną autoryzacją) oraz częściej wpisywać PIN podczas płatności kartą. Więcej na ten temat w artykule Michała Kisiela pt. "Ważne zmiany dla klientów banków coraz bliżej – płatności, bankowość elektroniczna po nowemu".

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Prześwietla i recenzuje najnowsze produkty i usługi finansowe, zajmuje się zagadnieniami związanymi z bezpieczeństwem finansów osobistych. Ma konto w każdym banku, więc systemy bankowości internetowej i mobilnej nie mają dla niego tajemnic. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący PRNews.pl - największego w kraju serwisu dla branży bankowej. Laureat nagrody dziennikarskiej im. Mariana Krzaka, Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (2)

dodaj komentarz
innowierca
Zgadza sie. To jeden z minusow. Ta usluga bardzo pozadana przez banki niekoniecznie wszystkim jest potrzebna(sluzy).
To dlatego jak tylko otworze aplikacje bankowa to pojawia sie ta reklama
zebym zakumal w koncu jakie to fajne i wygodne. Bank "domysla sie" ze mam jeszcze inne konto. Oczywiscie ze mam ale to konto
Zgadza sie. To jeden z minusow. Ta usluga bardzo pozadana przez banki niekoniecznie wszystkim jest potrzebna(sluzy).
To dlatego jak tylko otworze aplikacje bankowa to pojawia sie ta reklama
zebym zakumal w koncu jakie to fajne i wygodne. Bank "domysla sie" ze mam jeszcze inne konto. Oczywiscie ze mam ale to konto z karta pre-paid
ktore sluzy do zakupow online i zapewnia wlasciwie 100% bezpieczenstwa bo nie jest zlinkowane z kontem glownym na ktore wplywa wynagrodzenie i moga mie okrasc tylko do kwoty ktora sam wplace(nie przeleje z glownego konta). Konto dodatkowe moze sluzyc do aukcji albo do zakupu czegos z drugiego konca swiata gdy nie mamy pewnosci co do sprzedajacego. To konto zapewnia przede wszystkim bezpieczenstwo i jest bardzo pomocne. Ale te wszystkie superlatywy dodatkowego rachunku istnieje tylko dlatego ze to konto nie komunikuje sie w zaden sposob z moim glownym kontem bankowym. A oznacza to ze pomiedzy rachunkami nigdy nie bylo zadnego przelewu.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki