REKLAMA
PIT 2023

RANKINGOto największe firmy w Polsce. Rosną przychody i zyski, ale też zadłużenie

Marcin Kaźmierczak2023-12-07 10:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-12-07 10:15

Blisko 4 bln zł – tyle wyniosły w 2022 r. przychody 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw sklasyfikowanych w rankingu „Rzeczpospolitej”. Czołową dziesiątkę zdominowały koncerny wydobywczo-energetyczne i firmy z branży spożywczej.

Oto największe firmy w Polsce. Rosną przychody i zyski, ale też zadłużenie
Oto największe firmy w Polsce. Rosną przychody i zyski, ale też zadłużenie
fot. backUp / / Shutterstock

Największą polską firmą po raz kolejny okazał się Polski Koncern Naftowy Orlen. Na pozostałych miejscach podium również znalazły się: Jeronimo Martins Polska oraz PGE Polska Grupa Energetyczna.

Spośród dziesięciu największych firm tylko trzy nie były spółkami akcyjnymi: LG Energy Solution Wrocław, Totalizator Sportowy oraz Lidl.

Połowę stanowiły firmy państwowe. Oprócz wspomnianych już: PKN Orlen, Polskiej Grupy Energetycznej i Totalizatora Sportowego, w czołówce zestawienia znalazł także KGHM Polska Miedź oraz Tauron Polska Energia.

Wśród dziesięciu największych znalazły się jeszcze: ArcelorMittal Poland oraz Eurocash.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć! Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jeśli jednak spojrzymy na wszystkie 2 tys. analizowane przedsiębiorstwa, to okaże się, że blisko połowę (44 proc.) stanowiły polskie przedstawicielstwa firm zagranicznych.

Rosną przychody, zyski i zadłużenie

Przychody osiągnięte w 2022 r. przez 2000 największych polskich firm (3,9 bln zł) były o 32,5 proc. wyższe niż rok wcześniej. Wolniej rósł za to zysk operacyjny netto – o 25 proc. r/r.

Zyski pomniejszały zwłaszcza koszty energii i surowców oraz podwyżki wynagrodzeń. Zgodnie z raportem „Rzeczpospolitej” środki przeznaczane na wynagrodzenia w 2000 największych polskich firmach wzrosły w ujęciu rocznym o 15 proc. Wzrosło – o ok. 20 proc. – także zadłużenie analizowanych firm.

Największe pięć przedsiębiorstw należących do Skarbu Państwa odpowiadało za dwie trzecie przychodów wszystkich dziesięciu największych firm. Sam PKN Orlen wypracował blisko 41 proc. przychodów (277,6 mld zł).

Po raz kolejny niewielki odsetek w gronie największych firm stanowiły te z sektora IT. W branży tej działało zaledwie 3 proc. z grona 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw. Na takim poziomie notowany był także ich udział w przychodach analizowanych przedsiębiorstw. Największa z nich – Asseco Poland wypracowała w 2022 r. ok. 17,4 mld zł przychodów – o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim. Tel. 71 748 95 14.

Tematy
Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Sprawdź kredyt hipoteczny w Citi Handlowy!

Komentarze (5)

dodaj komentarz
bha
Skoro jest tak cudownie w całej niby gospodarce i na rynku, a na giełdzie mamy rekord za rekordem prawie panuje entuzjastyczna tam niby wielka rynkowa hossa? to jak obecnie powodzi się tym firmom i biznesom usługom w milionach występującym tym maluczkim, małym i średnim itd na całym a nie tylko wygodnym wyrywkowym Korpi Molochowyn Skoro jest tak cudownie w całej niby gospodarce i na rynku, a na giełdzie mamy rekord za rekordem prawie panuje entuzjastyczna tam niby wielka rynkowa hossa? to jak obecnie powodzi się tym firmom i biznesom usługom w milionach występującym tym maluczkim, małym i średnim itd na całym a nie tylko wygodnym wyrywkowym Korpi Molochowyn rynku, gospodarce. Czy też mają takiw rosnące przychody i Zyski??? Bo Najwięksi więksi i duży stanowią przecież na całym rynku biznesowo - gospodarczym ilościowo zaledwie niewielki %.A więc może podajcie lepiej jak jest tak naprawdę z tym całościowym obecnie rynkowym biznesem. Cóż.... chyba jednak raczej ogólnie coraz słabiej kwitnie???!!!!!!.
prawda_
Z tych 10 wymienionych 'polskich' spolek naliczylem 4 ktore nie sa polskie: Jeronimo Martins, ArcerollMittal, Lidl, LG Energy. Widac dla kogo Polska pracuje.
beju
trochę skromna ta analiza / synteza, pewnie lepsze są tematy typu - wynagrodzenia polityków, albo Rydzyk i jego Bentley
bawara
Słusznie prawisz..Fajnie że redaktor Wojciechowska ma "szkodnika" dla swojej linii ...

Powiązane: Spółki Skarbu Państwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki