REKLAMA
WEBINAR

Oszuści podszywają się pod InPost. "Wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów"

2021-12-06 10:10
publikacja
2021-12-06 10:10

Oszuści ponownie podszywają się pod firmę InPost. Cyberprzestępcy, wykorzystując zwiększony ruch w e-sklepach związany z mikołajkami i nadchodzącymi świętami, wysyłają fałszywe SMS-y z ,informacją o konieczności dopłaty 4,27 zł do paczki – ostrzega CERT Polska. Uważaj możesz stracić pieniądze.

Oszuści podszywają się pod InPost. "Wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów"
Oszuści podszywają się pod InPost. "Wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów"
fot. Suttipun / / Shutterstock

Przed świętami wraca oszustwo "na dopłatę do przesyłki". Na kolejny atak cyberprzestępców narażeni są klienci InPostu. Pod firmę kurierską podszywają się przestępcy. Wykorzystują przedświąteczny czas, w którym wiele osób zamawia prezenty ze sklepów internetowych. "Przestępcy mogą próbować to wykorzystać" – alarmuje ostrzega CERT Polska.

Dopłata 4,27 zł do paczki? To oszustwo

Oszuści wysyłają SMS-y na losowe numery telefonów. Treść wiadomości sugeruje konieczność dopłaty do paczki. Natomiast link w SMS-ie prowadzi do fałszywej strony firmy InPost, z której następuje przeniesienie na fałszywy panel płatności, z którego rzekomo można zalogować się na konto swojego banku.

Z reguły kwota rzekomej dopłaty do paczki jest niewielka może wynosić od kilkudziesięciu groszy do kilku złotych. Celem oszustów jest nakłonienie odbiorcy do kliknięcia w link prowadzący do fałszywego panelu płatności. W ten sposób cyberprzestępcy wyłudzają m.in. dane kart płatniczych, hasła do bankowości internetowej oraz dane osobowe.

Podejrzany SMS

Wiadomość SMS może być krótka. Inna przykładową jej treść podaje zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF): "Inpost; Prosimy uregulowac naleznosc". W treści podany jest także link. Czerwona lampka ostrzegawcza powinna zapalić się już w momencie kiedy w wiadomości nie ma polskich znaków. 

W ostatnim czasie oszuści atakują ze wzmożoną intensywnością. O próbach wyłudzenia wrażliwych danych informowały banki na swoich stronach internetowych. Cyberprzestępcy stosują różne metody m.in. dzwonią do klientów i podają się za pracowników oraz doradców. Osoby, które obawiają się, że mogły paść ofiarą kradzieży tożsamości lub zaobserwowały podejrzaną aktywność mają możliwość zgłoszenia tego albo pod numerem 799 448 084, albo bezpośrednio na infolinii banku.

Kliknij, aby przejść dalej (Bankier.pl)

DF

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki