REKLAMA

Mniej obligacji, mniej oszczędności. Oto majątek Mateusza Morawieckiego

2023-05-30 13:00
publikacja
2023-05-30 13:00

Oświadczenie majątkowe premiera Mateusza Morawieckiego za 2021 rok wzbudziło ogromną sensację z powodu inwestycji w obligacje antyinflacyjne. Jak po roku zmienił się majątek szefa rządu? Na stronach Sejmu opublikowano oświadczenie majątkowe premiera Morawieckiego za 2022 rok.

Mniej obligacji, mniej oszczędności. Oto majątek Mateusza Morawieckiego
Mniej obligacji, mniej oszczędności. Oto majątek Mateusza Morawieckiego
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

Mateusz Morawiecki jako szef polskiego rządu zarobił w 2022 roku blisko 285 tys. złotych. Do tej kwoty należy doliczyć ponad 45,7 tys. zł diety parlamentarnej. Premier otrzymał także zwrot nadpłaconych składek ZUS w wysokości ok. 17,7 tys. zł pobranych w 2021 r. Dla przeciętnego Kowalskiego to spore pieniądze, ale i tak znacznie mniejsze niż te, które zarabiał jako prezes BZ WBK, późniejszego Santander Bank Polska.

Premierowi na koniec 2022 roku udało się zgromadzić na kontach 15,7 tys. zł oszczędności - to mniej niż rok temu, gdy Morawiecki deklarował oszczędności na kwotę 56 tys. złotych. Zmniejszył się także stan posiadania obligacji - wartość na koniec 31 grudnia 2022 roku wynosiła ponad 4,4 mln zł (rok temu zaś ponad 4,6 mln zł).

Sejm RP

Premier chętnie inwestuje w nieruchomości. Mateusz Morawiecki jest właścicielem:

  • domu o powierzchni 150 m.kw. położonego na działce o powierzchni 0,46 ha wraz z zabudowaniami gospodarczymi i letniskowymi - wartość: 1,9 mln zł, 
  • mieszkania o powierzchni 74 m.kw. - wartość: 1,1 mln zł,
  • domu o powierzchni 100 m.kw. na działce o powierzchni 3100 m.kw. (z zaznaczoną własnością dysponowania 300 m.kw.) wraz z zabudowaniami - przybliżona wartość: 3,5 mln zł,
  • Segment (szeregówka) o powierzchni ok. 180 m.kw., położona na działce o powierzchni ok. 400 m.kw. - 50 proc. udziałów o wartości ok. 600 tys. złotych,
  • działki rolnej o powierzchni ok. 2 hektarów o przybliżonej wartości 200 tys. zł.

W oświadczeniu majątkowym premier Morawiecki wykazał także mienie ruchome o wartości ok. 385 tys. złotych, na które składają się meble i zabudowa o łącznej wartości około 355 tys. zł, a także sprzęt techniczny wart łącznie około 30 tys. zł. Premier nie posiada za to samochodu.

Z oświadczenia dowiadujemy się też, że premier chętnie wspiera działalność charytatywną darowiznami. Przekazał na ten cel ok. 380 tys. złotych, a wśród fundacji i organizacji wymieniono te, które swoje działania koncentrują m.in. na rehabilitacji i wsparciu osób z niepełnosprawnościami, dzieci autystycznych, czy też wspierających nastolatków w radzeniu sobie ze stresem lub lękami.

JM

Źródło:
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (18)

dodaj komentarz
zoomek
Tymczasem duńskie banki nie chcą odkupować duńskiej waluty ze świata. No uroczy cyrk!
Sądzę (mogę się mylić) że kwestią czasu że ludzie którzy mają papierki (o zapisach na serwerach to nawet szkoda pisać) będą płakać że nie mają fizycznych dóbr w tym kruszców.
https://strefabiznesu.pl/banki-nie-skupuja-tej-waluty-ekspert-to-
Tymczasem duńskie banki nie chcą odkupować duńskiej waluty ze świata. No uroczy cyrk!
Sądzę (mogę się mylić) że kwestią czasu że ludzie którzy mają papierki (o zapisach na serwerach to nawet szkoda pisać) będą płakać że nie mają fizycznych dóbr w tym kruszców.
https://strefabiznesu.pl/banki-nie-skupuja-tej-waluty-ekspert-to-decyzje-bankow-komercyjnych-jest-to-problem-dosc-rzadko-spotykany-wideo/ar/c3-17571743
"– W ostatnich kilku miesiącach obserwujemy spory problem z płynnością gotówki duńskiej korony. Jak podkreśla w rozmowie ze Strefą Biznesy Aleksander Pawlak, prezes Tavex, jest to problem dość rzadko spotykany. Jak wyjaśnia, banki komercyjne w Danii zaprzestały importu duńskiej korony w gotówce.
– W momencie, kiedy któryś polski bank zbierze nadwyżki duńskiej korony w gotówce, w „normalnych czasach” mógł ją sprzedać do banku w Danii i w zamian otrzymać pieniądze na swój rachunek – tłumaczy i dodaje, że tego typu transakcje odbywają się regularnie."
WITAMY - NOWA NORMALNOŚĆ
tomitomi
Oświadczenie ; wzorowe , i takie......... z medialną siłą , a jak jest ? .....kto to wie ??

Kamieniem w niego nie rzucę !
langdon25
Prawdziwe miliony Morawieckiego są przepisane na jego żonę , narodowości żydowskiej …
Co nieco też już wywieźli do Izraela , gdzie mają posiadłość …
chlopekroztropek
Zarobki z dietami to 330,7 tys na rok jako premier, a uzbierany oficjalny majątek to nieco ponad 11,7 mln. Zakładając, że ma sobą 30 lat pracy (bo studia itp.) i zarobki nie były wysokie gdy zaczynał karierę, to skąd astronomiczny wzrost majątku skoro nie wynika z pełnionej funcji? Może jest geniuszem giełdowym? A to i tak wierzchołek Zarobki z dietami to 330,7 tys na rok jako premier, a uzbierany oficjalny majątek to nieco ponad 11,7 mln. Zakładając, że ma sobą 30 lat pracy (bo studia itp.) i zarobki nie były wysokie gdy zaczynał karierę, to skąd astronomiczny wzrost majątku skoro nie wynika z pełnionej funcji? Może jest geniuszem giełdowym? A to i tak wierzchołek góry lodowej, bo oświadczenie nie obejmuje sztabek złota, w które "przeksięgował" większość oszczędności.
prawnuk
przecież był słupem w WBK - oferował kredyty dla ruskich na wykup polskich firm
jarekzbyszek
Mógł dopisać w oświadczeniu pomoc rosyjskiemu oligarsze Kantorowi w próbie przejęcia Azotów Tarnów. Mateusz nic za darmo nie robi.
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Czaicie to TYP MA 5 NIERUCHOMOŚCI I MÓWI O TYM ŻE NA POLSKIM RYNKU SPEKULANCI SKUPUJA PO KILKA NIERUCHOMOŚCI TYM SAMYM ZAWYŻAJĄC ICH CENE DLA MNIEJ ZAMOŻNYCH WOLAKÓW. HEHEHE XD

ŚMIEJĘ SIĘ JAK ANDRZEJ LEPPER PO ZGWAŁCENIU PROSTYTUTKI HE HE HE HE XD
podatnik-
Po zakończeniu bicia piany, to mam kolejnego do zbadania czyli gwiazdę salonów europejskich oraz telewizji założonej przez dwóch kapusi czyli byłego członka Biura Politycznego KC PZPR towarzysza Leszka Millera! Tym wstępem „Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził p. red. Robert Zieliński Po zakończeniu bicia piany, to mam kolejnego do zbadania czyli gwiazdę salonów europejskich oraz telewizji założonej przez dwóch kapusi czyli byłego członka Biura Politycznego KC PZPR towarzysza Leszka Millera! Tym wstępem „Pozwalam sobie na zainteresowanie pewnym niedokończonym śledztwem jakie prowadził p. red. Robert Zieliński (akt TVN 24.pl) i dotyczyło śp. Leszka Millera jr. Z czasów kiedy jeszcze żył a sprawa dotyczyła przekazu wartości 1 mln USD jaki przyszedł z Bermudów do juniora L. Millera. Dlaczego do dzisiaj członek Leszek Miller nie został rozliczony z udziału w licznych aferach swojego życia takich jak: walizek pieniędzy z Moskwy, Polisy , osiedla domów wybudowanych dla wybranych przez śp. Gudzowatego,(już wspomnianego przekazu z Bermudów) wartości 1mln dolarów amerykańskich, które wpłynęło na konto juniora Leszka(opisywał red. Robert Zieliński akt. TVN24.pl), kartonów z milionami dolarów za więzienia w St. Kiejkutach, etc.? I co najważniejsze zaniechanie Baltic Pipe!
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Milioner który opowiada o społecznej solidarności, potrzebie dzielenia się, pomocy biednnym, ale swoimi sie nie podzieli sknera tylko moimi chce sie dzielić...
stefan_wilmont_i_ryszard_cyba
Pan Premier multi milioner hołduje złotej zasadzie PISiej Szczodrości! Dzielić sie chętnie z innymi ALE CUDZYM NIE SWOIM! XD hehe Widocznie Premier dopbroczynca nie dałby sobie rady bez tych milionów na koncie! Opowiada o głodnych dzieciach potrzebujących rodzinach ale on swoich milionów widocznie też potrzebuje XD

Powiązane: Zarobki i majątki polityków

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki