REKLAMA

Ostre podwyżki cen paliw. To „zasługa” drożejącej ropy i NBP

2021-01-15 11:16
publikacja
2021-01-15 11:16
fot. Piotr Waniorek /

Drugi pełny tydzień stycznia przywitał kierowców mocnymi podwyżkami na stacjach paliw. Ceny przy dystrybutorach poszły w górę najmocniej od maja. Powoli powinniśmy zacząć się oswajać z perspektywą benzyny i oleju napędowego po blisko 5 zł za litr.

Za nami kolejny tydzień wzrostu cen paliw w Polsce. Ale tym razem podwyżki były bardzo dokuczliwe i średnio w skali kraju najmocniejsze od maja. Litr benzyny Pb95 kosztował średnio 4,68 zł i był o 9 groszy droższy niż tydzień wcześniej - wynika z danych BM Reflex. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy benzyna podrożała już o 28 gr/l.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Olej napędowy tankowaliśmy przeciętnie po 4,65 zł/l, czyli aż o 10 gr/l drożej niż tydzień temu.  W przypadku tego paliwa mówimy o wzroście średniej ceny detalicznej o 35 gr/l w ciągu ostatnich 9 tygodni. Mocno – bo o 5 gr/l – podniosła się też średnia cena LPG, za który płacono 2,19 zł/l. W przypadku wszystkich paliw są to najwyższe średnie ceny od przełomu marca i lutego 2020 roku.

Podwyżki przy dystrybutorach były efektem coraz wyższych stawek hurtowych. 15 stycznia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95  po 3 639 zł/m3, a więc po ok. 4,48 zł/l po dodaniu VAT-u. To o 11 gr/l drożej niż tydzień temu i już o 46 gr/l drożej niż pod koniec października.

W przypadku oleju napędowego w cenniku płockiej rafinerii widniała kwota 3 729 zł/m3, a więc ok. 4,59 zł/l po doliczeniu VAT-u (akcyza zawarta jest już w cenie hurtowej). To także o ok. 11 gr/l więcej niż przed tygodniem i już o 62 gr/l więcej niż jesienią.

Istnieją dwie przyczyny niedawnego wzrostu cen paliw w Polsce. Pierwszą jest szybko drożejąca ropa naftowa. „Czarne złoto” kosztuje ponad 55 dolarów za baryłkę i jest już 47% droższe niż pod koniec października. Drugą przyczyną jest zmiana polityki Narodowego Banku Polskiego, który interweniował na rynku walutowym w celu osłabienia złotego.  W efekcie trzeba coraz więcej zapłacić za importowaną ropę lub gotowe paliwa.

Przeciętna cena litra benzyny Pb95 w Polsce na tle ceny baryłki ropy Brent wyrażonej w polskich złotych. / Bankier.pl

Jeśli trendy na oby rynkach (tj. ropy i złotego) nie ulegną zmianie, to za kilku tygodni ceny paliw przynajmniej na niektórych stacjach mogą zbliżyć się do psychologicznej granicy 5 zł za litr. I w zasadzie nie byłoby to ani niczym nowym, ani zaskakującym. Przypomnijmy, że ceny w pobliżu 5 zł obserwowaliśmy przez dwa lata przed wybuchem koronakryzysu.

KK

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (7)

dodaj komentarz
onlyv8engine
dokładnie. ciekawe co maja do powiedzenia zwolennicy deprecjaci złotego ? nada mają banana na twrzach
antek10
Zapomnieli o tym że podatki wzrosły. ZUS, prąd, wynagrodzenia itd. Wróg to zły NBP i szejki w krajach arabskich :-)))))
jas2
Wielki masz problem, że wzrosły wynagrodzenia... Zrzeknij się jego części i po sprawie.
pluto85md
1 kwietnia 2020 rząd zwiększył opłatę paliwową o 10 groszy -na stałe. Jednocześnie obniżył akcyzy o 10 groszy -z tym że tylko do końca 2020. Tak więc od 1 stycznia 2021 podatki od paliw wzrosły o 10 groszy (12 groszy z VAT).

Jak widać zawiłości jakie serwuje ten rząd działajądziałają. Nawet dziennikarze
1 kwietnia 2020 rząd zwiększył opłatę paliwową o 10 groszy -na stałe. Jednocześnie obniżył akcyzy o 10 groszy -z tym że tylko do końca 2020. Tak więc od 1 stycznia 2021 podatki od paliw wzrosły o 10 groszy (12 groszy z VAT).

Jak widać zawiłości jakie serwuje ten rząd działajądziałają. Nawet dziennikarze się gubią. I szukają przyczyn wszędzie indziej.
volksempfanger
Wg innego artykułu benzyna, lpg oraz olej staniały.

Także trzeba patrzeć tam i się nie martwić.
bankroll
No a co z naszym CZEMPIONEM NARODOWYM, który to dla dobra gospodarki i ludzie sam obniżył ceny paliwa na własnych stacjach w związku z pandemią covida? Czy pandemia się już skończyła, że znów podnieśli ceny? Panie VATeuszu, tylko pan nas może uratować przed spadkiem cen!
itso_empty2
poświęcić czempiona dla dobra ogółu oni tam już i tak niewiedza co z kasa robić

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki