REKLAMA

Orlen spisał Możejki na straty

2014-07-23 07:29
publikacja
2014-07-23 07:29
Orlen spisał Możejki na straty
Orlen spisał Możejki na straty
fot. pkn orlen / / PKN Orlen

PKN Orlen dokonał odpisów aktualizujących wartość swojej litewskiej oraz czeskiej inwestycji. W rezultacie największa firma petrochemiczna w kraju w drugim kwartale zanotowała 5,39 mld złotych straty netto, co zaskoczyło analityków spodziewających się 314 mln zł zysku. 

Orlen utworzył odpis zmniejszający wartość Orlen Lietuva o 4,2 mld złotych. Ponadto obniżył wartość czeskiego Unipetrolu o 0,7 mld zł. Po uwzględnieniu powyższych odpisów wartość księgowa Grupy Orlen Lietuva wynosi 0,5 mld zł, a Grupy Unipetrol 0,1 mld zł.

To negatywnie wpłynęło na wyniki za drugi kwartał. Przychody wzrosły o 2% rdr i sięgnęły 28,65 mld zł. EBITDA wyniosła -4,3 mld zł wobec 380 mln zł zysku rok wcześniej.

Bez uwzględnienia odpisów EBITDA wyniosłaby 709 mln zł, czyli o 86,5% więcej niż przed rokiem. Zysk netto sięgnąłby 134 mln zł, wobec 229 mln zł straty rok wcześniej.

Polityka wystawiła rachunek inwestorom

Gdy w 2006 roku Orlen kupował Możejki, nikt nie miał wątpliwości, że inwestycja giełdowej firmy wpisuje się w „jagiellońską” politykę ówczesnych władz. Chodziło o to, aby należąca do Skarbu Państwa spółka stała się jednym z największych odbiorców rosyjskiej ropy, poprawiając swoją pozycję negocjacyjną i tworząc środkowoeuropejskiego giganta paliwowego.

Niezależnie od oceny tej polityki, zakup litewskiej rafinerii okazał się dla Orlenu strzałem w stopę. Już w momencie zakupu analitycy twierdzili, że cena jest stanowczo za wysoka, zwłaszcza w kontekście ogromnych potrzeb inwestycyjnych w przestarzałej rafinerii. Potem doszły nieprzewidziane „awarie”: pożar jednej z instalacji i wstrzymanie przez Rosjan dostaw ropy rurociągiem skutkowało spadkiem przychodów i wzrostem kosztów. Już na starcie rentowność inwestycji sfinansowanej potężnym kredytem znacząco spadła. Nieprzychylne było – i nadal jest – stanowisko litewskich władz, które dla Możejek oznaczało np. wyższe koszty dostaw surowca państwowymi litewskimi kolejami.

Czytaj dalej...

Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Inwestorze, daj się spisać i wygraj iPada Mini

Wynik operacyjny wyniósł 185 mln zł wobec średniej prognoz na poziomie 455 mln zł.

Efekt LIFO wyniósł minus 147 mln zł "w efekcie transakcji sprzedaży 1 mln ton zapasów obowiązkowych w II kw. 2014 r.".

"Mimo trudnego otoczenia rynkowego i spadku marży downstream o 1,7 USD/bbl, PKN Orlen odnotował wzrost wyniku EBITDA wg LIFO. W stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego, przed uwzględnieniem wpływu odpisów wartości aktywów rzeczowych, wyniósł on 856 mln zł" - podała spółka.

EBITDA wg LIFO w obszarze downstream wzrosła o 12 mln zł rok do roku.

Wzrosły marże na poliolefinach o 4 proc., spadły natomiast na etylenie (o 5 proc.), toluenie (o 30 proc.), benzenie (o 6 proc.), na butadienie (o 45 proc.) i na paraksylenie (o 44 proc.).

Pozytywnie na wyniki grupy wpłynął dobry rezultat segmentu detalicznego, który wypracował EBITDA wg LIFO na poziomie 359 mln zł.

Orlen podał, że w II kw. nastąpiła poprawa marży pozapaliwowej oraz wzrost sprzedaży i udziałów w rynkach polskim, czeskim i litewskim. Koncern uruchomił w tym okresie kolejnych 68 nowych punktów Stop Cafe i Bistro Cafe w Polsce.

Jednocześnie zmniejszyły się marże paliwowe na rynku czeskim i niemieckim.

W stosunku do końca marca 2014 roku zadłużenie spółki zmniejszyło się o 2,7 mld zł, co oznacza poziom dźwigni finansowej 28,5 proc.

Wynik na działalności finansowej w drugim kwartale wyniósł minus 0,1 mld zł, głównie z tytułu odsetek.

Nowa strategia PKN Orlen

PKN Orlen w strategii na lata 2014-17, uwzględniającej aktualną sytuację makroekonomiczną, zakłada średnioroczną EBITDA wg LIFO na poziomie 5,1 mld zł - podał koncern w komunikacie. Wydatki na inwestycje mają wynieść średniorocznie 4,1 mld zł, w tym na rozwój 2,7 mld zł.

Dźwignia finansowa netto ma wynieść poniżej 30 proc., a wskaźnik dług netto/EBITDA wg LIFO poniżej 2x.

Spółka podała, że w latach 2014-2017 na rozwój koncern przeznaczy 10,8 mld zł, w tym 6,4 mld zł na segment downstream (rafineria, petrochemia, energetyka), 3,2 mld zł na wydobycie oraz 1,2 mld zł na segment detaliczny. Prace modernizacyjne związane z utrzymaniem sprawności instalacji i wypełnianiem wymogów regulacyjnych pochłoną 5,5 mld zł.

W obszarze downstream firma będzie się koncentrować na zwiększeniu uzysków w produkcji rafineryjnej, wydłużeniu łańcucha wartości w petrochemii (projekty polietylen i metateza) oraz kogeneracji przemysłowej w energetyce (EC Włocławek i Płock).

W ramach strategii dla detalu planowany jest dalszy rozwój sieci stacji paliw, wprowadzenie nowych produktów i usług oraz pełniejsze wykorzystanie potencjału programu lojalnościowego.

W segmencie wydobycia spółka będzie kontynuować poszukiwania gazu i ropy oraz prace zmierzające do dostosowania technologii wydobywczej do specyfiki niekonwencjonalnych złóż węglowodorów w Polsce. Planowane jest też dalsze zwiększanie wydobycia w Kanadzie do 16 tys. boe dziennie i wzrost zasobów 2P do poziomu 53 mln boe w roku 2017.

PKN zakłada wzrost wydobycia węglowodorów do poziomu 6 mln boe rocznie w 2017 roku.

"Filary strategii pozostają niezmienne. Koncern będzie się koncentrował na budowie mocnej pozycji na dużych i wzrostowych rynkach, silnej orientacji na klienta, doskonałości operacyjnej, wzmacnianiu zintegrowanego łańcucha wartości oraz zrównoważonym rozwoju wydobycia ropy i gazu" - poinformowała spółka w komunikacie.

PKN podtrzymał w strategii politykę dywidendową zakładającą wypłatę dywidendy na poziomie do 5 proc. średniej rocznej kapitalizacji spółki za poprzedni rok. Spółka wskazuje na zakładany "konsekwentny wzrost poziomu dywidendy przypadającej na akcję".

 Bankier.pl K.K./ PAP morb/ pel/

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (35)

dodaj komentarz
~agnes112
mega interesy PiSiurów i ich prezia
~ZUSSKA
A może by tak pomóc OLDZE MALINKIEWICZ. DLACZEGO NIKT SIĘ NIE INTERESUJE JEJ WYNALAZKIEM?
~lolo
A może by wrócić do dnia zakupu rafinerii i później mieszkanka? I rozliczyć pana prezesa Igora Ch. i zarząd za tę decyzję od początku kretyńską jaki był powód zakupu rafinerii? Po ustąpieniu z fotela prezesa pan Igorek Ch. kupiło sobie wykończony, 400 metrowy penthouse na warszawskim bliskim Mokotowie z ładnym widokiem na Centrum.A może by wrócić do dnia zakupu rafinerii i później mieszkanka? I rozliczyć pana prezesa Igora Ch. i zarząd za tę decyzję od początku kretyńską jaki był powód zakupu rafinerii? Po ustąpieniu z fotela prezesa pan Igorek Ch. kupiło sobie wykończony, 400 metrowy penthouse na warszawskim bliskim Mokotowie z ładnym widokiem na Centrum. Cena była siedmiocyfrowa:) Może Urzędzik KOntroli Skarbowe, by zechciał zbadać temacik? a może dziennikarzyki? hmmm?
~Marcel
Sprawa Możejek to nic innego jak sprawa polityczna. Litwini nie chcieli na swoim terenie polaków, więc razem z ruskimi zablokowali tę inwestycję. Za coś takiego powinno się Łukoil wyrzucić z Polski na zbity pysk.
~krzych
Tak inwestuja PiSowskie miernoty z ich Pokurczem na czele.
~ZAWISZA_Cz
"krzych" - WIDAĆ ŻEŚ OPŁACONY PO-wiec LUB PRZYGŁUP
~wed
Nie poświęcone to się nie udało.
~misi
Możejki są zle zarządzane.Prywatne były by dochodowe.Państwowe firmy się grabi na całego.Bez litości.
~mvh
A pacany jeszcze jakis czas temu chcielismy kapitalowo angazowac w atomowke na Litwie.Chyba bylo to za PISuJakbym byl dyktatorem to bym zdemontowal glowne uzadzenia,( nawet jakby sie nie oplacalo) i przewiozl do Polski. Reszte na zyletki. 2000 litwinow z rafineri na zasilacza co moze przelozyc sie na ok 4000 lub wiecej. Ludziska A pacany jeszcze jakis czas temu chcielismy kapitalowo angazowac w atomowke na Litwie.Chyba bylo to za PISuJakbym byl dyktatorem to bym zdemontowal glowne uzadzenia,( nawet jakby sie nie oplacalo) i przewiozl do Polski. Reszte na zyletki. 2000 litwinow z rafineri na zasilacza co moze przelozyc sie na ok 4000 lub wiecej. Ludziska mniej pracy mniej kasy mniej zakupow.Niech sie martwia. A po zakonczeniu na terenach po zakladzie zrobilbym ogrodki dzialkowe.
~nikt
Czytając komentarze polaków-cebulaków nie odnosi się wrażenia innego, niż to które przedstawia pan Korwin. Nie 50%, a 80% populacji to idioci. Albo te 50% po prostu jest bardziej widoczne.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki