REKLAMA

Oprocentowanie obligacji detalicznych w górę. Resort finansów zapowiedział zmiany

2022-06-24 15:01
publikacja
2022-06-24 15:01
Oprocentowanie obligacji detalicznych w górę. Resort finansów zapowiedział zmiany
Oprocentowanie obligacji detalicznych w górę. Resort finansów zapowiedział zmiany
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie obligacji detalicznych, które będą sprzedawane w lipcu – podał resort finansów w piątkowym komunikacie.

„W lipcu wyższe o 0,75 pp. będzie oprocentowanie obligacji rocznych i dwuletnich. Podnosimy również oprocentowanie instrumentów detalicznych o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. Chcemy zachęcić naszych klientów do długoterminowego oszczędzania z obligacjami skarbowymi” – powiedział cytowany w piątkowym komunikacie Ministerstwa Finansów wiceminister finansów Sebastian Skuza.

MF podało, że w lipcu oprocentowanie rocznych obligacji zmiennoprocentowych wyniesie 6 proc. a dwuletnich o zmiennej stopie – 6,25 proc. Oprocentowanie tych papierów zależy od wysokości głównej stopy NBP, stopy referencyjnej. W przypadku obligacji jednorocznych oprocentowanie jest równe stopie referencyjnej, a w przy obligacjach dwuletnich jest równie sumie stopy referencyjnej i marży w wysokości 0,25 proc.

„Lipiec jest drugim miesiącem sprzedaży nowych instrumentów, które wprowadziliśmy do stałej oferty w ubiegłym miesiącu. Roczna i dwuletnia obligacja mają oprocentowanie zmienne, które podąża za stopą referencyjną Narodowego Banku Polskiego. Konstrukcja oprocentowania, które od pierwszego miesiąca wynika wprost ze stopy referencyjnej i marży powoduje, że posiadacze obligacji co miesiąc otrzymują odsetki w atrakcyjnej wysokości” – powiedział wiceminister Skuza.

MF w lipcu podnosi również oprocentowanie obligacji o zapadalności od 3 do 12 lat o 0,50 pp. W pierwszym okresie odsetkowym oprocentowanie będzie wynosić 6 proc. w przypadku papierów trzyletnich, 6 proc. dla papierów 4-letnich oraz 6,25 proc. dla obligacji 10-letnich.

„Oprocentowanie obligacji 3-letnich wyliczane jest co pół roku w oparciu o wartość sześciomiesięcznej stopy procentowej WIBOR6M. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży w wysokości 1 proc. Ten sam mechanizm oprocentowania obowiązuje również dla obligacji 10-letnich, jednak w tym przypadku marża wynosi 1,25 proc.” – podało MF w komunikacie.

Resort poinformował także, że 6- i 12-letnie obligacje rodzinne, przeznaczone dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus”, oprocentowane będą na odpowiednio 6,2 proc. i 6,5 proc. w pierwszym roku. Oprocentowanie obligacji rodzinnych, ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy oraz marży wynoszącej 1,5 proc. dla obligacji 6-letnich oraz 1,75 proc. dla 12-letnich. (PAP)

autor: Marek Siudaj

ms/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (7)

dodaj komentarz
olmert
Czy ktokolwiek sprawdza treść tego co na tym tabloidzie finansowym się zamieszcza?

Litości, jak można nawet pisać, że w przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy? WSTYD !!!
olmert
Siudaj przepisuje te prawdy objawione Skuzy bez zająknień - żałosne!

Roczne i 2-letnie zostają bez jakichkolwiek zmian, a dla reszty jedynie mało znaczące podwyżki kosmetyczne.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
anonim_gal
Nie ściemniaj! Wrzuć sobie wykres Dolara i sam się przekonaj ile można było na tym zrobić prze ostatnie 30 lat. Waluty są dobre do zabawy.
nasch_tschalnik odpowiada anonim_gal
Przed upadkiem Lehman Brothers kupowałem USD po 2,05 pln, a CHF po 2, 30 pln. Życzę sobie takich bezstresowych, bezwysiłkowych biznesów.
samsza
Dla obecnych "w średnim wieku" miała być na starość "poduszka" finansowa z OFE, a będzie obciążenie znacznymi zobowiązaniami państwa, super plan na skutki katastrofy demograficznej.

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki