REKLAMA
BADANIE

Ogromna przecena banków w USA. Handel wstrzymywany

Michał Kubicki2023-03-13 16:07, akt.2023-03-13 18:18redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-03-13 16:07
aktualizacja
2023-03-13 18:18

Po starcie sesji giełdowej w USA uwaga rynku skupiała się przede wszystkim na tamtejszym sektorze finansowym i regionalnych bankach notowanych na Wall Street. Akcje takich spółek jak First Republic czy PacWest taniały o kilkadziesiąt procent, doprowadzając do wstrzymywania handlu.

Ogromna przecena banków w USA. Handel wstrzymywany
Ogromna przecena banków w USA. Handel wstrzymywany
/ Shutterstock

Start sesji za Oceanem przyniósł spadki głównych indeksów na poziomie ok. 1 proc. Na rynku panowała bardzo duża zmienność i po 30 minutach handlu S&P500 czy Nasdaq świeciły się nawet na zielono. Spadki jednak dominowały w tamtejszym sektorze bankowym, a indeks KBW Bank spadał o godz. 16.00 o ponad 9 proc., a w pierwszej godzinie handlu spadki przekraczały nawet 13 proc.

Nie pomagają póki co działania Rezerwy Federalnej, która stworzyła nowy Bankowy Program Finansowania Terminowego, który ma oferować bankom pożyczki na okres do roku, aby utrzymać ich płynność. Notowania akcji kilku regionalnych banków zaliczyły mocną przecenę po otwarciu sesji na Wall Street i podtrzymywały paniczną wyprzedaż w dalszej części handlu. 

Kurs First Republic spadał o ok. 63 proc., PacWest zniżkował o ponad 27 proc., na Western Alliance przecena po godz. 18.00 przekraczał 50 proc. Handel był okresowo wstrzymywany w pierwszych godzinach sesji, a skala spadków na niektórych walorach przekraczała 70-80 proc.

Duże banki, również były pod spadkową presją, jednak zniżki były nieporównywalnie mniejsze niż w przypadku małych, regionalnych banków. Po godz. 18.00 Goldman Sachs był pod kreską o ok. 3 proc., Bank of America tracił 4 proc., Wells Fargo zniżkował o 6,4 proc., ale już JP Morgan spadał tylko o 1,4 proc. 

tradingeconomics.com

Bank Firs Republic poinformował w niedzielę, że otrzymał dodatkową płynność od Rezerwy Federalnej i JPMorgan Chase. Ma to zwiększyć niewykorzystany potencjał płynnościowy do 70 mld dol. jeszcze przed skorzystaniem z nowego programu ogłoszonego przez Fed w weekend.

„Kapitały i płynność banku First Republic są bardzo silne i są znacznie powyżej progu regulacyjnego dla dobrze skapitalizowanych banków” – powiedzieli założyciel Jim Herbert i dyrektor generalny Mike Roffler w oświadczeniu, cytowani przez CNBC.

Spadek cen akcji banków regionalnych następuje po zjawisku „runu" na bank jakie dotknęło SVB, który zmusił władze do zamknięcia go. Silicon Valley Bank był największym bankowym bankrutem w USA od 2008 roku z aktywami o wartości 209 miliardów dolarów. Bank First Republic miał według raportu rocznego około 213 miliardów dolarów aktywów na dzień 31 grudnia 2022 r.

First Republic nie jest tak skoncentrowany na jednej branży, jak SVB był na nowych firmach typu start-up. Jest postrzegany jak bank firm i zamożnych osób, które mają jednak duże i nieubezpieczone depozyty. Co nawet mimo zapewnień władz budzi obawy o bezpieczeństwo środków w nim zdeponowanych. 

Ważnym czynnikiem kreującym nastroje jest również spadek oczekiwań dotyczących podwyżek stóp przez Fed, ale zmienia się ona jak w kalejdoskopie. Rynek po kłopotach SVB zaczął wyceniać jako scenariusz bazowy podwyżkę stóp procentowych na marcowym posiedzeniu o 25 pb., chociaż w ubiegłym tygodniu przewagę zyskiwała opcja z 50 pb.

Obecnie, według Fed Tool, 25 pb jest wyceniane z prawdopodobieństwem ok. 66 proc., natomiast rynek na 34 proc. wycenia brak jakiejkolwiek podwyżki już marcu. Tym należy tłumaczyć wzrosty na głównych indeksach na Wall Street, które o godz. 16.00 wynosiły 0,4 proc. na S&P500, 0,7 proc. na Nasdaqu i 0,6 proc. na DJI.

"Rynek wygląda znacznie gorzej od tego, co było widać rano i uważam, że można mówić o panice, która moim zdaniem poszła za daleko. Nie mówię o ok. 3 proc. spadku indeksów giełdowych, ale o zachowaniu rynku amerykańskiego długu. W tym momencie rynek wycenia, że być może w br. będzie tylko jedna podwyżka stóp w USA w marcu lub maju, a później zaczną się obniżki stóp. Moim zdaniem takie założenie jest dość absurdalne, podobnie jak to, że do grudnia br. mogłyby być trzy lub cztery obniżki stóp w USA, co obecnie rynek wycenia" - powiedział PAP Biznes dyrektor zespołu analiz i doradztwa inwestycyjnego DI Xelion, Kamil Cisowski.

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (36)

dodaj komentarz
itso_battlestar_point_g
''działania Rezerwy Federalnej, która stworzyła nowy Bankowy Program Finansowania Terminowego, który ma oferować bankom pożyczki na okres do roku, aby utrzymać ich płynność. ''

warto nie pominąć klaso robotnicza :)

niczym dokładanie do pieca haha wyśmienicie
vacarius
Banki w USA częściej padają niż w Polsce co u nich jest z tymi bankami nie tak?
simonsoft8
wszystko jest ok. pod warunkiem że spłacą banki w Polsce duże długi i wykupią akcje
itso_battlestar_point_g
a co u nas ?
remigi
Padł bank od kryptowalut i nie ma się co dziwić ,drugi też zbankrutował ponieważ był źle zarządzany albo przekręt w białych rękawiczkach ... tego się nie dowiemy ponieważ zaufanie do banków to podstawa demokracji
mistrz_erudycji
czy usa będzie miało powód by nie finansować ukrainy?
wizytator
Bankiery.pl to nawet potrafią usunąć cały komentarz żeby ślad dnie został. Piękne praktyki rodem z SB itp.
Nawet mi was nie żal. Tan też możecie usunąć i brandzlować się dalej.
grzegorzkubik
Najpierw COVID, później wojna a teraz kryzys finansowy. Oczywiście Putin nie jest fajny ale on miał za sobą panów od NWO. Oni też zorganizowali nową nazwę dla grypy czyli COVID. Teraz mamy przypadku nagłych zgonów poszczepiennych, w związku z wojną kryzys energetyczny i teraz to. RACJĘ MAJĄ CI CO MÓWILI, ŻE W 2024 ROKU MA NASTĄPIĆ Najpierw COVID, później wojna a teraz kryzys finansowy. Oczywiście Putin nie jest fajny ale on miał za sobą panów od NWO. Oni też zorganizowali nową nazwę dla grypy czyli COVID. Teraz mamy przypadku nagłych zgonów poszczepiennych, w związku z wojną kryzys energetyczny i teraz to. RACJĘ MAJĄ CI CO MÓWILI, ŻE W 2024 ROKU MA NASTĄPIĆ RESET. Jest tylko pewien problem. Nie wszyscy ludzie chcą być niewolnikami i coraz więcej ludzi uświadamia sobie to co się dzieje.
minekminka134
Przecież jak w 2019 śpiewała Madonna "Nie wszyscy przejdą do przyszłości ".Można przejść do niej jako niewolnik ,można też umrzeć jako wolny człowiek.
langdon25
99% zgonów poszczepiennych jest notowane u niezaszczepionych - o tym pisowski kubik zapomniał napisać …

Powiązane: Bankructwo Silicon Valley Bank

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki