REKLAMA

Ogrodzieniec - Wilcza Szczęka

2010-08-04 11:37
publikacja
2010-08-04 11:37

Jest najpiękniejszym i największym zamkiem Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zabytkowe ruiny są jednym ze świetniejszych pomników wielkiej przeszłości Rzeczypospolitej.

Gród wykorzystujący naturalne walory obronne formacji skalnej istniał tutaj już co najmniej w XIII w., bowiem w 1241 r. został zdobyty przez Tatarów. W drugiej połowie XIV w. stanął na jego miejscu murowany zamek. W następnych latach był sukcesywnie powiększany. Najbardziej przysłużył się Ogrodzieńcowi Seweryn Boner - człowiek niezwykle bogaty i wpływowy: królewski bankier, burgrabia krakowski, kasztelan biecki i sądecki, starosta ojcowski, czchowski i rabsztyński, żupnik krakowski. Budowla stała się wówczas także wspaniałą renesansową rezydencją finansisty, w którego kieszeni często "siedzieli" król polski i cesarz niemiecki. Ogrodzieniec pod względem okazałości i przepychu bywał porównywany z królewskim Wawelem. Dzieło ojca kontynuował Stanisław Boner, a w połowie XVII w. prace na zamku prowadził także Andrzej Firlej, kasztelan lubelski. Ostatnim, który wpłynął na kształt warowni był kasztelan krakowski Stanisław Warszycki - człowiek tak bogaty, że nawet posądzany o konszachty z diabłem. Ponoć do dziś strzeże wielkiego skarbu ukrytego w podziemiach, pojawiając się w księżycowe noce pod postacią złego ducha - czarnego psa ciągnącego 3-metrowy łańcuch.Dostojne ruiny można zwiedzać przez cały rok (w godz. 9.00-20.00 latem, do 15.00 zimą). W trakcie spaceru warto zobaczyć muzeum zamkowe i salę tortur w Katowni Warszyckiego. Warto także wstąpić do Karczmy Rycerskiej. Dla osób żądnych mocnych wrażeń są organizowane "Wieczory z duchami", czyli nocne zwiedzanie zamku zamieszkanego przez duchy i upiory.

Od lat odbywają się tutaj Międzynarodowe Festiwale Studenckich Zespołów Folklorystycznych. Pod koniec maja Ogrodzieniec gości uczestników Najazdu Barbarzyńców, festiwalu prezentującego kultury wczesnośredniowiecznych Słowian i Wikingów. Na przełomie lipca i sierpnia toczą boje uczestnicy Turniejów Rycerskich, a w pierwszej połowie września odbywa się impreza o nazwie Szwedzi na Zamku. W niedziele i święta w okresie letnim zwiedzanie uatrakcyjniają pokazy walk rycerzy.

Z całą pewności ruiny ogrodzienieckiego zamku stanowią obecnie jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych na szlaku Orlich Gniazd.

Źródło: www.polskaniezwykla.pl
Zdjęcia: D. Zaród

Źródło:

Do pobrania

OgrodzieniecWilczaSzczekajpgOgrodzieniecWilczaSzczekajpg
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki