Oficjalnie: Państwo Islamskie wprowadza złotego dinara

analityk Bankier.pl

Państwo Islamskie wprowadza pieniądz oparty o złoto i srebro – informują zachodnie media. Powrót do tradycji ma umożliwić islamistom „wyzwolenie od tyranii systemu finansowego”.

Wygląda na to, że informacje sprzed kilku dni znajdują potwierdzenie w rzeczywistości. Powołując się na oficjalne oświadczenie Państwa Islamskiego, zachodnie media – CNN, "Newsweek" czy "Financial Times" – donoszą o wprowadzeniu przez nieuznawane na arenie międzynarodowej państwo pieniądza opartego na metalach szlachetnych.

Zaprenumeruj nasznewsletter o rynku złota
(fot. Associated Press / EastNews)
Podstawą nowego systemu monetarnego Państw Islamskiego mają być złote dinary. Moneta o nominale 5 dinarów ma zawierać 21,25 grama 21 karatowego złota, co przy obecnych cenach odpowiada ok. 694 dolarom. Druga złota moneta, 1 dinar, zawierać ma 4,25 g (ok. 139 USD).

Do obiegu mają trafić także srebrne diremy o nominałach 1 (2g srebra, 1 USD), 5 (10 g srebra, 4,5 USD) oraz 10 (20g srebra, 10 USD). Dopełnieniem nowego systemu mają być obiegowe monety wykonane z miedzi, z których najmniejsza zawierać będzie 10 g tego surowca o wartości 7 centów. Dane o zawartości i próbie metalu w monetach pochodzą z infografiki kolportowanej przez twitterowe profile arabskojęzycznych dziennikarzy oraz sympatyków Państwa Islamskiego.Wprowadzenie złotego dinara ma stanowić powrót do tradycji – monety takie były w użyciu już w VII wieku, za czasów pierwszego kalifatu do których stara się nawiązać Państwo Islamskie. Tradycyjnie dinary zawierały właśnie 4,25 g złota.

Jak informuje „Financial Times”, w wydanym oświadczeniu przywódcy Państwa Islamskiego stwierdzają, że nowa waluta ma pozwolić odseparować tereny północno-zachodniego Iraku i północno-wschodniej Syrii od „tyranii systemu finansowego narzuconego muzłumanom, który był przyczyną ich zniewolenia i zubożenia”. Nad emisją nowej waluty ma czuwać rada przy przywódcy Abu Bakarze al-Baghdadim, nazywana przez media także odpowiednikiem ministerstwa finansów Państwa Islamskiego.

Michał Żuławiński

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~Adaś

Chętnie już bym kupił islamskie monety do kolekcji.

! Odpowiedz
1 14 ~as

Chociaż to jedno można uznać za słuszny ruch tego tworu.

! Odpowiedz
0 0 ~rer

O cenie złota (fizyczne=papierowe) decyduje giełda. Tam gdzie wojna -Państwo Islamskie liczy się złoto. Pozostałe informacje to tylko akwizycja.

! Odpowiedz
2 22 ~Dokucznik

Jeśli inne państwa pójdą tym śladem to pieniądz wreszcie będzie miał wartość, a pewnych wybrańcom skończą się czasy spekulacji.

! Odpowiedz
2 9 ~jasnowidz

Coś mi się wydaje że następni w kolejce się ustawiają, do tego niecnego procederu Jak Rosja, Chiny i w ogóle państwa BRICS. Oj czarny łabędziu czyżbyś budził się ze snu. Poczekajcie przetrę lunetę, to napisze więcej.

! Odpowiedz
2 13 ~jasnowidz

Niesamowita troska USA o ISIS nową walutę opartą na monetach ze złota, srebra i miedzi. ISIS ogłosili że wprowadzą te monety do obrotu. CNN na swych stronach opublikowało pełen troski materiał o błędnym podejściu do tego zagadnienia i skazanym na porażkę.”Why the new ISIS currency is doomed” Naprawdę postawa USA w tym temacie przekonała mnie z jaką troską Stany Zjednoczone otaczają świat. Old Barbaric Relict złoto na giełdach spekulacyjnych przez nierozsądek spekulujących podskoczył momentalnie o 30 $ do góry. Ja też się z tym zgadzam, po co dupić się z metalami jak można dobrobyt po prostu sobie wydrukować, i polecałbym inwestowanie w Hewlett-Packard Development Company, L.P. która jest czołowym producentem drukarek.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 2 ~Mario

Ale już widzę ich błąd.Jeżeli za miedziane drobne monety można uzyskać złote to co stoi na przeszkodzie by jakieś państwo np.USA w swojej mennicy produkowało te miedziane i wymieniało na złoto.Taka forma ekonomicznego ataku.

! Odpowiedz
1 17 ~ISIS

Nieśmiało przypominamy, że kantory są jeszcze otwarte i można wywalić dolary

! Odpowiedz
0 0 ~79

Nic z tego całe życie na ropie.

! Odpowiedz
0 11 ~jasnowidz

Warren Buffett jakby to przeczuwał i kupił sobie właśnie Duracell za $4.7 Billion

! Odpowiedz
SREBRO -0,26% 15,33
2019-01-24 06:32:00
USD/PLN 0,08% 3,7684
2019-01-24 06:33:00
EUR/PLN 0,09% 4,2897
2019-01-24 06:31:00
EUR/USD 0,04% 1,1384
2019-01-24 06:33:00
CHF/PLN 0,11% 3,7897
2019-01-24 06:33:00

Kupuj walutę taniej -

Porównywarka kantorów internetowych
We care about safety
We care about safety
Chcę
Kupić
Sprzedać
Płacę

Sprawdź najlepszy kurs
We care about safety
We care about safety

Znajdź profil