Oficjalna kryptowaluta – Chiny chcą wyprzedzić Facebooka

analityk Bankier.pl

Ludowy Bank Chin przyspiesza prace nad oficjalnym cyfrowym pieniądzem, donosi serwis Coindesk. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że Chińczycy chcą uruchomić system jeszcze przed planowanym startem kryptowaluty Libra, schematu tworzonego przez Facebooka.

Wiele banków centralnych na świecie prowadzi mniej lub bardziej zaawansowane prace nad tzw. CBDC (Central Bank Digital Currency), czyli oficjalnym cyfrowym pieniądzem. Chiny należą do krajów, gdzie projekt jest prawdopodobnie bliski wdrożenia. Serwis Coindesk zebrał ostatnie nieoficjalne doniesienia, które wskazują na przyspieszenie prac nad schematem nadzorowanym przez Ludowy Bank Chin.

(fot. Kim Kyung-Hoon / Reuters)

Nad cyfrową walutą pracuje za Wielkim Murem specjalnie wyodrębniony do tego celu zespół specjalistów ulokowanych poza główną siedzibą PBoC. Techniczne szczegóły projektu i data startu nie są znane, pojawiają się na temat sprzeczne spekulacje. Według „China Daily” testy już się rozpoczęły i symuluje się w nich różne scenariusze płatności, w tym transakcje z podmiotami z sektora prywatnego.

„Forbes” informował, że w pierwszej grupie instytucji, które otrzymają dostęp do cyfrowej wersji juana znajdzie się czwórka banków – Bank of China, China Construction Bank, Agricultural Bank of China oraz ICBC. Posługiwać oficjalnym e-pieniądzem będzie się również wyselekcjonowana część sektora niebankowego – Alibaba, Tencent (giganci e-commerce i fintech) oraz UnionPay (chińska organizacja kartowa). Czasopismo donosiło, że debiut waluty będzie miał miejsce już w listopadzie 2019 r.

Jedno z chińskich mediów wskazywało z kolei, że start schematu będzie miał charakter lokalny. W pierwszej kolejności polem doświadczalnym ma być miasto Shenzen, a podmioty z sektora prywatnego pracują już wspólnie z państwowymi partnerami nad szczegółami technicznymi.

Przypomnijmy, że cyfrowy pieniądz banku centralnego to dość szerokie pojęcie. Mieści się w nim kilka wersji waluty:

  • Pieniądz oparty na rachunku prowadzonym w banku centralnym i dostępny dla podmiotów spoza sektora bankowego (account based, general purpose CBDC).
  • Pieniądz oparty na cyfrowych tokenach, dostępny podobnie jak gotówka dla wszystkich podmiotów („cyfrowa gotówka”, token-based general purpose CBDC).
  • Pieniądz oparty na cyfrowych tokenach, ale przeznaczony do rozliczeń hurtowych, głównie międzybankowych i związanych z rynkami finansowymi (token-basen wholesale CBDC).

Chiński projekt prawdopodobnie zbliżony będzie do modelu drugiego, ale w odróżnieniu od zdecentralizowanych kryptowalut nie będzie zapewniał wysokiego poziomu anonimowości transakcji. Kilka miesięcy temu swoją wizję cyfrowego pieniądza przedstawił Facebook. Projekt Libra ma wystartować w połowie 2020 r., chociaż wzbudził on natychmiast spore kontrowersje, a regulatorzy rynku finansowego w różnych częściach świata zgłaszają wobec niego daleko idące obiekcje.

Michał Kisiel

Źródło:
Firmy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 1 aleyazda

Też kiedyś przegapiłem start Bitcoina :) Nie przegap Pi! To pierwsza kryptowaluta, którą kopiesz na telefonie i opracowana przez grupę doktorów Stanforda. Zdobywaj Pi o 25% szybciej podając "aleyazda" jako kod zaproszenia. Pobierz Pi https://minepi.com/aleyazda

! Odpowiedz
3 14 cowabunga

no i znowu mie skasowali... Wniosek - nie wolno pisać wyrazów kojarzących się z kałem.... Co do meritum tematu -- Amerykanie przespali ostatnie 10 lat - chińczycy mają obecnie własny sprzęt 5G, własną kryptowalute , własne znacznie lepsze superkomputery, wysyłają łaziki na księżyc itd... Ameryka tym czasem dalej śpi, jedyne co ich ratuje to drukarka zielonych banknotów które "jeszcze" są akceptowane w wymianie za dobra na świecie
Jak teraz nie uda się USA udupić Chin jak to w latach 80 zrobili z Japonią, to za 10 lat ich zdetronizują

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 20 talmud

chiny to nowy hegemon......bedzie sie dzialo.....

! Odpowiedz
6 7 jes

Uklęknąłeś jak to pisałeś?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% IX 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 125,26 zł VIII 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% IX 2019

Znajdź profil