REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Odwrócona hipoteka nadal bez regulacji

2016-11-29 01:54
publikacja
2016-11-29 01:54
Odwrócona hipoteka nadal bez regulacji
Odwrócona hipoteka nadal bez regulacji
/ thetaXstock

Prace nad wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego instytucji dożywotniego świadczenia pieniężnego rozpoczęły się w 2009 r. Tyle, że na razie nie widać woli do uchwalenia nowej ustawy.

Chociaż o odwróconej hipotece mówi się od 7 lat, "nadal nie doczekaliśmy się ustawy. Próbę podjął poprzedni rząd, jednak po krytyce zaniechał prac. Obecna władza w ogóle ich nie rozpoczęła" - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna".

"Założenie odwróconej hipoteki jest takie, że osoby starsze mogą przepisać posiadaną nieruchomość na rzecz tzw. funduszy hipotecznych w zamian za określoną miesięcznie stawkę. Przy tym zachowują możliwość mieszkania w lokalu aż do śmierci".

"Brak odpowiedniej regulacji oraz trudna sytuacja finansowa wielu seniorów skutkują powstaniem szarej strefy. A także wzrostem nienadzorowanych podmiotów, które będą w sposób nierzetelny oferować świadczenia w zamian za przekazanie prawa własności do nieruchomości. Liczba oszustw i wyłudzeń, które mają miejsce na nieuregulowanym rynku wciąż rośnie" - podkreśla Andrzej Roter prezes Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych, która wystosowała alarmujący list do rządu w tej sprawie. (PAP)

mars/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~mk
A dlaczego zaraz " tzw. funduszy hipoteczny" - to już nie można prywatnie takiej umowy z kimś zawrzeć? Legalnie , z płaceniem podatków itd.. Trzeba tworzyć machinę administracyjną z biurokratami, którym trzeba będzie odpalać stawki?

~zez
można, ale bez ustawy będzie jak z polisolokatami czy kredytami frankowymi - cwaniacy powiedzą ci "trzeba było czytac co się podpisało" i zostaniesz z ręką w nocniku
~noe odpowiada ~zez
Ale ustawa jest od ponad dwóch lat.
~Olek
To będzie kolejny wałek w tym posranym kraju - ludzie będą całe życie spłacać kredyty ponosząc duże wyżeczenia a na koniec te same banki wyrąbią ich na odwróconej hipotece (włącznie z tym że ludzie będą gimąć w dziwnych okolicznościach a wiadomo komu będzie na tym zależało) nie dajcie się nigdy wciągnąć w takie bagno bo bankierzy To będzie kolejny wałek w tym posranym kraju - ludzie będą całe życie spłacać kredyty ponosząc duże wyżeczenia a na koniec te same banki wyrąbią ich na odwróconej hipotece (włącznie z tym że ludzie będą gimąć w dziwnych okolicznościach a wiadomo komu będzie na tym zależało) nie dajcie się nigdy wciągnąć w takie bagno bo bankierzy mogą wszystko w tym kraju i nikt nie ma nad kontroli
~Jus
Już dawno obowiązuje. Nie kompromitujcie się!
http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140001585

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki