REKLAMA
BADANIE

Odpis podatkowy zastąpi Fundusz Kościelny?

2014-10-27 17:25
publikacja
2014-10-27 17:25

Przed nami trudna dyskusja na temat Funduszu Kościelnego - mówiła premier Ewa Kopacz, pytana o rozmowy z Kościołami dot. likwidacji funduszu. Zapewniła też, że nie chce "urządzać Polakom życia", decydując z pozycji władzy o rozdzieleniu uroczystości państwowych i kościelnych.

fot. / / EastNews

Premier na konferencji prasowej w Olsztynku (woj. warmińsko-mazurskie) w poniedziałek była pytana o rozmowy między rządem a przedstawicielami Kościołów na temat likwidacji Funduszu Kościelnego. Kopacz zaznaczyła, że to bardzo ważna, ale też skomplikowana sprawa.

Zwróciła uwagę, że nie dotyczy ona tylko Kościoła katolickiego, ale też innych wyznań, w tym Kościołów prawosławnego i protestanckiego. Zaznaczyła, że w dotychczasowych rozmowach pojawiały się propozycje zastąpienia Funduszu Kościelnego dobrowolnym odpisem od podatku, jednak wywołały one opór części środowisk kościelnych.

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Podatkowy rozkład jazdy i wskaźniki kadrowo-płacowe na 2023. Ściąga dla przedsiębiorcy

Od stycznia 2023 r. zmieniły się wskaźniki kadrowo-płacowe. Prezentujemy najważniejsze zmiany. I zachęcamy do pobrania pliku pdf. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

"Propozycja, która była złożona poprzednio - odpisu podatkowego, 1-procentowego, 0,5-procentowego, bo o tym się mówiło, to nie zostało do końca ustalone, ale odpisu procentowego - spowodowała (opór - PAP) ze strony szczególnie tych mniejszych grup wyznaniowych, na przykład prawosławnych, które twierdzą, że mają więcej rolników, którzy nie pracują, a więc nie odprowadzają podatku" - powiedziała szefowa rządu. Jak zaznaczyła, z tego względu oceniają oni, że wprowadzenie odpisu podatkowego byłoby dla nic nich krzywdzące.

"A więc przed nami pewnie ta dyskusja, która jeszcze musi się toczyć, która na pewno nie będzie łatwą dyskusją" - powiedziała premier.

Kopacz była też pytana o zasadę neutralności światopoglądowej państwa i kwestię rozdzielenia uroczystości państwowych i kościelnych. Premier podkreśliła, że "nie chciałaby Polakom urządzać życia".

"Nie chcę wykorzystać władzy do tego, żeby pokazywać, jak ktoś ma organizować swoje uroczystości. Jeśli rzeczywiście tak jest, jest taka potrzeba, jest takie oczekiwanie i osoba organizująca te uroczystości mówi: tak, to jest wpisane w naszą tradycję, to zostawmy to tym ludziom, niech oni decydują" powiedziała premier.

Na pytanie, czy Kościół nie ma w Polsce zbyt dużo do powiedzenia, odparła, że "dla tych, którzy chcą słuchać Kościoła, a to jest zdecydowana większość, powinien mieć".

"Chciałabym, aby ci, którzy chodzą do kościoła, mieli poczucie, że Kościół uczy nas życia według dekalogu. Ci, którzy nie chcą słuchać Kościoła, nie chodzą do kościoła" - zaznaczyła.

"Każdy z nas, dorosłych, albo ten, kto odpowiada za młodszych, niech decyduje za siebie, tam nie ma żadnego przymusu. Kościół ma być tym miejscem, do którego chodzi się dobrowolnie, nie z przymusu, po to, żeby zyskać. Dajmy ludziom taką szansę" - dodała.

Rozmowy ws. Funduszu Kościelnego i zastąpienia go odpisem podatkowym trwają od 2012 r. Projekt zmian przedstawił ówczesny minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. 21 lutego 2013 r. strony ogłosiły "roboczy kompromis": Fundusz Kościelny miał zostać zastąpiony dobrowolnym odpisem 0,5 proc. Państwo przez 3 lata miało wyrównywać różnicę między tym, co zadeklarowali podatnicy, a dotychczasową kwotą ok. 90 100 mln zł przekazywaną z budżetu na Fundusz. Później jednak pojawiły się rozbieżności. Niedawno MAC poinformowało, że nie będzie zmian w finansowaniu Kościołów, a stanowisko rządu wobec ich postulatów zostanie wypracowane nie wcześniej niż na przełomie roku. Dopiero wtedy zostaną wznowione rozmowy. (PAP)

mzk/ pz/ malk/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Konto firmowe z premią do 2000 zł od Banku Millennium + 400 zł od Bankier.pl

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~Praktykujący
Mam nadzieję, że 0,5% zostanie racjonalnie podwyższone - na schronisko dla psów mogę odpisac więcej.
~Niepraktykujący
"Każdy z nas, dorosłych, albo ten, kto odpowiada za młodszych, niech decyduje za siebie, tam nie ma żadnego przymusu" Na początek wykreślcie religię ze świadectw i niech katechezy odbywają się tak jak kiedyś po południu, gdzieś przy kościele, a nie w ramach edukacji w szkołach... Na dobry początek jako dobrowolność!!!
~Jadwiga
Jako rodzice katoliccy mamy prawo do pełnej edukacji naszych dzieci, religia do niej należy. Od tego jest szkoła, za nasze podatki. Poza tym to jest standard UE i nie tylko. A komu przeszka na etykę - też się czegoś pożytecznego dowieDo salki przyparafialnej wyrzucili religię KOMUNIŚCI
~ra odpowiada ~Jadwiga
Religia ? Edukacja? Toż to zwykła indoktrynacja, pranie mózgów... to z edukacją nie ma nic wspólnego!
~mnm odpowiada ~ra
@ra Legitymacja PZPR-owska ci wypadła....
~jakgdziekiedy
A skąd Pani Premier wnioskuje, że Kościoła w Polsce słucha wyraźna większość. Ile osób chodzi co tydzień do kościoła? A ile spędza czas w galeriach handlowych. Skąd się bierze brak zaufania społecznego Polaków do Polaków, chamstwo, złodziejstwo, rzucanie bluzgami na każdym kroku. Przecież Kościół uczy czegoś zupełnie przeciwnego.A skąd Pani Premier wnioskuje, że Kościoła w Polsce słucha wyraźna większość. Ile osób chodzi co tydzień do kościoła? A ile spędza czas w galeriach handlowych. Skąd się bierze brak zaufania społecznego Polaków do Polaków, chamstwo, złodziejstwo, rzucanie bluzgami na każdym kroku. Przecież Kościół uczy czegoś zupełnie przeciwnego. Z zachowania narodu ciężko zgadnąć, że taki pobożny. A puste deklaracje to każdy potrafi rzucać na wiatr. Skąd Pani Premier wzięła swoją tezę????
~mnm
Dla przypomnienia: państwo cały czas korzysta (dochody) z ziem zabranych Kościołowi po 1945 r. To dochód Skarbu Państwa. Ci krzyczący na postach poniżej niech rozliczą państwo z tego, co robi z tymi kwotami. Fundusz Kościelny to jedynie część tych dochodów. Nie podoba się Fundusz Kościelny? Nie podoba się propozycja odpisu? To niech Dla przypomnienia: państwo cały czas korzysta (dochody) z ziem zabranych Kościołowi po 1945 r. To dochód Skarbu Państwa. Ci krzyczący na postach poniżej niech rozliczą państwo z tego, co robi z tymi kwotami. Fundusz Kościelny to jedynie część tych dochodów. Nie podoba się Fundusz Kościelny? Nie podoba się propozycja odpisu? To niech zostanie oddane, co zabrano po 1945, 1:1.
~yeti
Ciekawe w jaki sposób te ziemie zostały przez kościół wcześniej zdobyte. W wielu wypadkach wyłudzone oszukańczą obietnicą nieskończonego pląsania z aniołkami.
~Rydzyk
@mnm Słusznie państwo nie dokona zwrotu, bo lepszy biznes ma przy "odpalaniu" ochłapu na Fundusz. Pierwotnie nawet komuniści przeznaczyli go choć w części np. na restaurację sztuki sakralnej (nigdy się to niestało) - dzisiaj nawet to nie jest wnim uwzględnione
~an
Jestem za rozdzieleniem państwa od kościoła i tym bardziej za likwidacją funduszu kościelnego!!!!!!! My normali ludzie zapieprzamy od rana do wieczora i nie stać nas na jakieś sensowne auto a klechy wożą się nowiuśkimi autami i jeszcze mają specjalne rabaty w salonach. Ja się pytam gdzie ta sprawiedliwość i godność????? i Jeszcze Jestem za rozdzieleniem państwa od kościoła i tym bardziej za likwidacją funduszu kościelnego!!!!!!! My normali ludzie zapieprzamy od rana do wieczora i nie stać nas na jakieś sensowne auto a klechy wożą się nowiuśkimi autami i jeszcze mają specjalne rabaty w salonach. Ja się pytam gdzie ta sprawiedliwość i godność????? i Jeszcze narzekają że pieniędzy nie mają.... to jest śmieszne żałosne i chore....

Powiązane: Finanse Kościoła

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki