REKLAMA

Od soboty sklepy w galeriach i parkach handlowych otwarte dla kupujących

2020-11-28 06:31
publikacja
2020-11-28 06:31
fot. thinkstock / Bankier.pl

Od soboty, po przerwie, sklepy oraz punkty usługowe w galeriach i parkach handlowych są dostępne dla kupujących, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. W najbliższą niedzielę, 29 listopada, sklepy będą zamknięte.

W związku ze wzrostem zakażeń koronawirusem i wprowadzaniem nowych ograniczeń podczas epidemii, od 7 listopada rząd zamknął m.in. sklepy, kina o powierzchni powyżej 2 tys. m kw. w galeriach i centrach handlowych. W ubiegłą sobotę poinformowano, że od 28 listopada otwarte będą sklepy i punktu usługowe w galeriach i parkach handlowych, ale w ścisłym reżimie sanitarnym.

W czwartek w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów tej sprawie, które weszło w życie w sobotę.

Zgodnie z wytycznymi, w sklepach i galeriach handlowych obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymany jest nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Nadal obwiązują tzw. godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–12.00), przy czym z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. rząd proponuje rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu.

Według rozporządzenia, wyciągi narciarskie i wypożyczalnie sprzętu mogą działać z zachowaniem reżimu sanitarnego. W przypadku hoteli działalność jest zawieszona, z wyjątkiem gości przebywających w podróży służbowej, sportowców, personelu medycznego oraz pacjentów i ich opiekunów. Targi i wydarzenia mogą się odbywać wyłącznie w formie online. Zawieszona jest działalność parków rozrywki, dyskotek i klubów nocnych, a także siłowni, klubów fitness i aquaparków. Gastronomia prowadzi działalność wyłącznie "na wynos" i "na dowóz".

Salony fryzjerskie i kosmetyczne mogą funkcjonować, ale w reżimie sanitarnym – co oznacza co najmniej 1,5 m odległości między stanowiskami oraz nie więcej niż jedna osoba na jedno stanowisko obsługi z wyjątkiem obsługi.

W przypadku kasyn oraz obiektów działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych na monety obowiązuje jedna osoba na 15 m kw. powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości 1,5 m, z wyłączeniem obsługi.

W transporcie publicznym obowiązują ograniczenia w liczbie osób: 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych

"Przewiduje się, że większość z wymienionych ograniczeń będzie obowiązywać do dnia 27 grudnia 2020 r. Do tego czasu zostaną podjęte decyzje w sprawie ewentualnego utrzymania ograniczeń lub ich zmiany" - napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ drag/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
carlito1
Wszystko zgodnie z planem, zmniejszamy ilość testów i w ten sposób pseudo epidmeia cichnie ... Luzujemy parę durnych zakazów ale większość zostawiamy bo ludzie się już przyzwyczaili. Następnie więcej testów i 3 fala potem czwarta i wyszczepienie . Same plusy, giga kasa dla kolesi i masa totalitarnych przepisów wprowadzona Wszystko zgodnie z planem, zmniejszamy ilość testów i w ten sposób pseudo epidmeia cichnie ... Luzujemy parę durnych zakazów ale większość zostawiamy bo ludzie się już przyzwyczaili. Następnie więcej testów i 3 fala potem czwarta i wyszczepienie . Same plusy, giga kasa dla kolesi i masa totalitarnych przepisów wprowadzona i już one nie znikną
harrytracz
Łaskawie nam pozwolili pójść na zakupy kupić coś innego niż jedzenie i papier toaletowy.
Brakuje jeszcze zdania: "dzięki staraniom rządu"
artureg
A co z powrotem klas 1-3 do szkół? Średnia tygodniowa jest poniżej 19 tys. Czy to było kolejne oszustwo premiera?
samsza
"w ścisłym reżimie sanitarnym" - nigdzie nie można znaleźć definicji, czyżby ponownie propagandowe treści bo medialnie reżim "ścisły" sprzeda się jako jakiś inny, czyli lepszy reżim.
Kiedy reżim sanitarny staje się (bardziej) ścisły nie wiadomo.
marynapilecka
PIS, PO, SLD, Lewica, PSL i wasze trole wy...ać!

Nie przeszkadzajcie firmą działać, kto się boi niech siedzi w domu.

Dość terroru polityków i przymuszania przez wszystkich okrągłostołowych pierdzieli do szczepień!!!
meryt
marynapilecka "PIS, PO, SLD, Lewica, PSL"

Rządzący? Nawet Bosak był w koalicji rządzącej :)


r4k ""Towarzysz" = człowiek z kliki rządzącej."

Krzysztof Bosak
"W 2001 wstąpił do Ligi Polskich Rodzin"
"Od 2004 do 2005 pracował jako asystent eurodeputowanego
marynapilecka "PIS, PO, SLD, Lewica, PSL"

Rządzący? Nawet Bosak był w koalicji rządzącej :)


r4k ""Towarzysz" = człowiek z kliki rządzącej."

Krzysztof Bosak
"W 2001 wstąpił do Ligi Polskich Rodzin"
"Od 2004 do 2005 pracował jako asystent eurodeputowanego Macieja Giertycha"
"W wyborach parlamentarnych w 2005 uzyskał mandat poselski, kandydując z dziesiątego miejsca listy LPR"
"W 2006 dołączył do rady politycznej LPR."
LPR "Od 2006 do 2007 ugrupowanie wchodziło w skład koalicji rządowej z Prawem i Sprawiedliwością i Samoobroną RP (wicepremierem z ramienia partii był wówczas Roman Giertych)."
Minister edukacji narodowej - Roman Giertych (LPR)
Minister gospodarki morskiej - Rafał Wiechecki (LPR)

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki