Od dziś drożej w BZ WBK i T-Mobile UB

analityk Bankier.pl

Z początkiem sierpnia wchodzą w życie nowe cenniki w Banku Zachodnim WBK i T-Mobile Usługi Bankowe. BZ WBK wprowadza opłatę za przelewy internetowe, prowadzenie konta oszczędnościowego i kody SMS. T-Mobile ogranicza sieć bezpłatnych bankomatów i wprowadza opłatę za przelewy ekspresowe.

Oba banki informowały swoich klientów o zmianach dwa miesiące temu - mają bowiem obowiązek podać taką wiadomość z wyprzedzeniem. Chodzi o to, by klient miał czas na zapoznanie się ze zmianami i ewentualne wypowiedzenie umowy. Dziś nowe cenniki wchodzą już w życie.

W Banku Zachodnim WBK pojawia się opłata w wysokości 0,50 zł za realizację internetowych zleceń stałych i Przelewów24, czyli szybkich przelewów do płatności za zakupy internetowe. Opłata ta dotyczy posiadaczy Konta Godnego Polecenia, Konta 123 i Konta Aktywni 50+. W Koncie VIP bank wprowadził opłatę za przelewy realizowane w placówkach w wysokości 8 zł. 

(fot. route66 / YAY Foto)

Konto oszczędnościowe za 1 zł miesięcznie

Od dziś tylko pierwszych pięć kodów SMS w miesiącu będzie bezpłatne. Za każdy kolejny klient zapłaci 20 groszy. Bank wprowadza też opłatę w wysokości 1 zł miesięcznie za prowadzenie konta oszczędnościowego. Na osłodę bank zniósł opłatę w wysokości 10 zł za drugą i każdą kolejną wypłatę gotówki w oddziale w danym miesiącu kalendarzowym. W ofercie pojawiło się jednak nowe Konto Max Oszczędnościowe. Jest ono prowadzone bezpłatnie, ale podstawowe oprocentowanie jest niskie - do 100 tys. zł wynosi 0,51 proc. Można je podnieść do 2,1 proc. na 3 miesiące dopłacając nowe środki.

Bank podniósł warunkową opłatę roczną za karty kredytowe „Pajacyk” i MasterCard Silver z 72 do 90 zł. Warunkowa opłata miesięczna wzrośnie z 6 do 7,5 zł. Dla wszystkich kart kredytowych rosną też opłaty za wypłatę gotówki za granicą z 3 proc. (min. 10 zł) do 4 proc. (min. 10 zł). Droższe są przelewy z kart kredytowych. Opłata wzrosła z 3 proc. (min. 5 zł) do 4 proc. (min. 10 zł), a w przypadku przelewów ekspresowych z 3 proc. (min. 8 zł) do 4 proc. (min. 13 zł.)

Z początkiem sierpnia BZ WBK wycofał z oferty wszystkie karty płatnicze powiązane z programem lojalnościowym Payback. W nowym cenniku brakuje też kilku innych plastików: Visa Electron <30, Visa Wydajesz & Zarabiasz, Visa Electron Aktywni 50+, MasterCard Supri, Visa Lume, Visa Vento i Visa Terra.

Mniej darmowych wypłat z bankomatów i droższe przelewy ekspresowe

W czerwcu T-Mobile Usługi Bankowe wprowadził nową ofertę rachunków osobistych. Dotychczasowych klientów zmiany zaczęły obowiązywać od dziś. Rachunek T-Mobile Konto zmienił się w Konto Freemium. Jest nadal bezpłatny, a dla karty obowiązuje taka sama opłata warunkowa jak obecnie. Czyli 6 zł, jeśli klient nie wykona kartą transakcji na 200 zł.

Bank ograniczył jednak dostęp do bezpłatnych bankomatów. Do tej pory klienci mieli wszystkie maszyny w kraju i za granicą za darmo. Od sierpnia bez opłat będą tylko trzy pierwsze wypłaty w miesiącu. Każda kolejna wypłata będzie kosztowała 6 zł. Bank ograniczy też bezpłatny dostęp do wpłatomatów. Tylko pierwsza wpłata w miesiącu na ROR, konto oszczędnościowe i walutowe jest od dziś za darmo. Za każdą kolejną bank pobierze 6 zł.

Bank wprowadził też opłatę za przelewy natychmiastowe. Do tej pory klienci mieli do dyspozycji 10 tego typu zleceń za darmo. Od dziś każdy przelew natychmiastowy będzie kosztował 6 zł. Opłata będzie dotyczyć zarówno przelewów natychmiastowych realizowanych przez system Blue Media, jak i przelewów Express Elixir. Kolejna niekorzystna zmiana dotyczy ustalania kursów wymiany walut. W przypadku transakcji zrealizowanych kartami płatniczymi marża banku będzie mogła sięgać aż 9 proc.

Bank ograniczył też wysokość moneybacku. Do tej pory klienci mogli odzyskać do 25 zł miesięcznie i do 300 zł rocznie. Zgodnie z nowym cennikiem konto Freemium pozwala odzyskać 15 zł miesięcznie, i nie więcej niż 180 zł rocznie.

Polacy mają dość podwyżek. W końcu zaczęli zmieniać banki

Polacy mają dość podwyżek. W końcu zaczęli zmieniać banki

Podwyżki opłat i prowizji w końcu zmotywowały Polaków do rozejrzenia się za ofertą konkurencji. Ze statystyk Krajowej Izby Rozliczeniowej wynika, że z miesiąca na miesiąc rośnie liczba wniosków o przeniesienie rachunku.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~Bibaba

Coś mi się wydaje, że zrobią robią krok w tył.

! Odpowiedz
1 2 ~Joł

Zosia. Masz konto w Getin od 30 lat? To cud!!!bo ten bank wtedy nie istniał

! Odpowiedz
1 7 ~Gosia

moja babcia jeszcze przed wojną brała kredyt na sokowirówkę w getinie. Notabene sokowirówka służy nam po dziś dzień

! Odpowiedz
15 10 ~Ostrzyzona

Czepiamy sie banków bo podnoszą opłaty. Od poczatku bylo wiadomo ze za 500 + i kilka innych dobrych idei zapłaci na koncu szary człowiek. Nas strzygą banki banki strzyże rząd... a kto ich strzyże nie wiem bo swoim ludziom obiecują podwyżki... emerytom już niekoniecznie... na 500 + też raczej emeryci liczyc nie mogą....

! Odpowiedz
7 18 ~dobrazmianawbk

WBK to najgorszy bank na rynku, prześcignął nawet faworyta, pekao sa. Te opłaty to spuścizna pana Morawieckiego, byłego szefa wbk, który potrafi tylko sięgać do kieszeni klientów, teraz się doskonali, nowy etap, dojenie podatników gangsterskimi "podatkami".

! Odpowiedz
1 16 ~qwe

Raczej wprowadzili je właśnie jak Morawiecki do rządu poszedł… Poczują odpływ klientów internetowych, bo dla oddziałowych to w sumie mało się zmienia.

! Odpowiedz
0 20 ~emeryt odpowiada ~qwe

Oddałem kartę rok temu, jak BZ WBK wprowadził opłatę. Bywałem w oddziale wpłacać i wypłacać gotówkę. Nie zamierzam za to płacić, więc mnie już nie zobaczą. Teraz muszę w ZUS przekierować emeryturę do innego banku z darmowymi: kontem i wpłatami/wypłatami w kasie.

! Odpowiedz
2 3 ~qaz odpowiada ~emeryt

nie ma darmowych wplat/wyplat bezwarunkowo. Najlepszy jeden bank na M. z wplywem 1000 zł, zeby byc zwolnionym z oplat.

Likwiduje K.G.P. w BeeZ WBeeK bo potrzebuje wplacac gotowke kilka razy w miesiacu na swoje konto. Jak macie cos lepszego niz to co znalazem to dajcie znac.

! Odpowiedz
0 7 ~Sasza odpowiada ~qaz

Alior

! Odpowiedz
0 18 ~maniana

Wielu ludzi jest na wakacjach i w dobrym nastroju. Wprowadzając podwyżki Santander liczy, że klienci zaczną się interesować swoimi finansami dopiero od września. M-Bank się waha, czy podążyć za BZ WBK czy obserwować ruchy PEKAO, Millennium, ING, BGŻ, PKO BP, GNB, itd

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne