REKLAMA

Od 22 lipca będzie można ubiegać się o środki dot. retencji na wsi

2020-07-17 13:42
publikacja
2020-07-17 13:42
fot. tomasz karwowski / Shutterstock

Od środy, 22 lipca jednostki samorządu terytorialnego będą mogły sięgać po pomoc na realizację zadań w zakresie retencji na obszarach wiejskich - poinformował w piątek NFOŚiGW. Na ten cel przeznaczono 50 mln zł w formie dotacji do 70 proc. kosztów kwalifikowanych.

"Od 22 lipca jednostki samorządu terytorialnego będą mogły sięgać po pomoc na realizację zadań w zakresie retencji na obszarach wiejskich. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Klimatu i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na ten cel przeznaczono 50 mln zł w formie dotacji do 70 proc. kosztów kwalifikowanych" - poinformował w komunikacie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Jak poinformowano, nabór potrwa do 17 grudnia przyszłego roku lub do wyczerpania budżetu.

W komunikacie przekazano, że źródłem krajowych dotacji będzie program NFOŚiGW "Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska", który po modyfikacji przewiduje finansowanie samorządowych zadań w zakresie retencji korytowej lub przykorytowej na obszarach wiejskich. Za takie – według Strategii Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa 2030 przyjętej 15.10.2019 r. przez Radę Ministrów – uznaje się obszar kraju z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców.

"Ogłoszony właśnie nabór dotyczący finansowania retencji na wsi wpisuje się w szersze działania resortu klimatu i NFOŚiGW, których celem jest m.in. łagodzenie skutków suszy w Polsce" - czytamy w komunikacie.

Jak wyjaśniono, program "Adaptacja do zmian klimatu oraz ograniczanie skutków zagrożeń środowiska" (finansowanie retencji na wsi) jest jednym z 26 programów uwzględnionych w tzw. pakiecie zielonych inwestycji, który jest skierowany do różnych beneficjentów i opiewa na łączną kwotę blisko 7,8 mld zł.

NFOŚiGW przekazał, że inne dostępne obecnie programy finansujące "wodne" inwestycje to "Moja woda", czyli 100 mln zł na przydomowe instalacje, zatrzymujące wody opadowe lub roztopowe na prywatnych działkach.

Ponadto do 17 sierpnia br. można składać wnioski o dofinansowanie m.in. realizacji inwestycji w zakresie zielono-niebieskiej infrastruktury w miastach, na co również zarezerwowano 100 mln zł (ze środków norweskich). A kolejne 60 mln zł – w ramach unijnego naboru POIiŚ 2014-2020 – zostało przeznaczone dla gmin miejskich i miejsko-wiejskich na zmniejszenie problemu suszy i zminimalizowanie ryzyka podtopień podczas opadów nawalnych (nabór trwa do 28 sierpnia br.). (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ je/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Budowa domu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki