REKLAMA

OPZZ chce wydłużenia urlopu z 26 do 32 dni

2016-06-06 12:57
publikacja
2016-06-06 12:57

Wydłużenie urlopu z 26 do 32 dni to postulat przyjęty przez Radę Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych podczas posiedzenia, które odbyło się 3 czerwca. – W krajach, w których obywatele mają krótszy roczny czas pracy, jest niższa stopa bezrobocia i wyższa wydajność – motywuje podjęte zalecenie Piotr Szumlewicz.

Piotr Szumlewicz / FORUM

– Dlatego proponuję zgłosić postulat skrócenia czasu pracy – skróceniu tygodnia pracy z 40 do 38 godzin i wydłużenia czasu urlopu z 26 dni do 32. Nie możemy być społeczeństwem, które pracuje ciężko, długo i za małe pieniądze – powiedział podczas Rady przewodniczący OPZZ Jan Guz.

Zapytaliśmy OPZZ o kroki, jakie zostały podjęte w celu wdrożenia postulatu w życie. Jak wynika z rozmowy, pomysł jest świeży, ale związkowcy planują dalsze działania. – To wniosek przyjęty podczas Rady OPZZ, która odbyła się 3 dni temu. Postulat wydłużenia urlopu stał się częścią programu OPZZ „Godna praca”. W związku z tym będziemy naciskać dostępnymi nam kanałami, aby to rozwiązanie wprowadzić – tak poprzez kampanie medialne, jak też aktywność w Radzie Dialogu Społecznego. To część naszego szerszego pakietu na rzecz bardziej stabilnej, lepiej płatnej i krótszej pracy. Inne pomysły to m.in. odśmieciowienie rynku pracy, zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych, podniesienie płacy minimalnej. Rozważamy też wniosek o skrócenie tygodnia pracy – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Szumlewicz.

Kolejnym krokiem zmierzającym ku wprowadzeniu postulatu OPZZ w życie będzie przedstawienie wniosku na Radzie Dialogu Społecznego. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to pomysł świeży i będzie podlegał dalszym regulacjom.

Tani jak Polak - tylko w 5 krajach UE praca kosztuje mniej

Tani jak Polak - tylko w 5 krajach UE praca kosztuje mniej

W 2015 roku średni koszt godziny pracy w UE wzrósł o 2% do 25 euro - podał Eurostat. Z tego 19 euro przypada na wynagrodzenia brutto. W Polsce odnotowano silniejszy, bo aż 3,5% wzrost godzinowych kosztów pracy, ale wciąż należą one do najniższych w Unii. Tańsza praca niż w Polsce jest tylko w 5 krajach Unii Europejskiej.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (79)

dodaj komentarz
~qaduq
To dobry krok, ale nie wystarczający. Pora teraz na szczerych odnowicieli życia patriotycznego o duchowego, którzy zgłoszą nowe święta, w czasie których sklepy będą pozamykane. Mam nadzieje, że dojdziemy z czasem do stanu błogiej szczęśliwości, kiedy liczba dni wolnych od pracy przewyższy dni pracujące. W końcu To dobry krok, ale nie wystarczający. Pora teraz na szczerych odnowicieli życia patriotycznego o duchowego, którzy zgłoszą nowe święta, w czasie których sklepy będą pozamykane. Mam nadzieje, że dojdziemy z czasem do stanu błogiej szczęśliwości, kiedy liczba dni wolnych od pracy przewyższy dni pracujące. W końcu to od dawna były soboty wolne i pracujące, a przychodzącym do pracy zatrudnionym i tak było to obojętne. Każdemu należy się wszak najpierw godna płaca, a o robocie niech martwią się przedsiębiorcy i omnipotentne państwo. Po światłą koroną krółowej, obsadzonej na tronie jeszcze w czasach :Potopu”, 460 lat temu, nie takie kataklizmy ojczyzna przetrwała.
~Jan
Powinniśmy walczyć o 365 dni wolnego w roku. Każda alternatywa to porażka
~qaduq
Minimalista. A co z rokiem przestępczym, pardon, przestępnym?
~dfdfdsf
nauczyciele mają 90 też mi propozycja
~ech
I raz na kilka lat roczny płatny urlop ;)
~wikol odpowiada ~ech
w każdym dużym mieście etaty czekają.
~takitam odpowiada ~wikol
Nauczycielskie? Etaty czekają? To żeś pojechał.
~szefuf odpowiada ~takitam
Jasne, że czekają. U mojej matki w szkole brakuje już nauczycieli a większość jest w wieku przedemerytalnym.

Teraz brakuje, za 3-5 lat będzie dramat.
~rookie
W Szwajcarii czas pracy i długość urlopu zależy od branży. Ja pracuję średnio 48 godz\tyg i mam 20 dni urlopu. Są zawody z dłuższym czasem pracy. Nikogo tutaj to nie dziwi i każdy otrzymuje za to adekwatne wynagrodzenie. Miałem okazję też zobaczyć jak działa to we Francji gdzie jest teoretycznie 35 godz\tydz. Nigdy W Szwajcarii czas pracy i długość urlopu zależy od branży. Ja pracuję średnio 48 godz\tyg i mam 20 dni urlopu. Są zawody z dłuższym czasem pracy. Nikogo tutaj to nie dziwi i każdy otrzymuje za to adekwatne wynagrodzenie. Miałem okazję też zobaczyć jak działa to we Francji gdzie jest teoretycznie 35 godz\tydz. Nigdy bym się nie zamienił. Krótko mówiąc brawa za takie pomysły, socjalizm i PRL ciągle żywe.
~xyz
Po co mi 32 dni urlopu, jak stać mnie raz do roku na tygodniowy wyjazd?

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki