REKLAMA

OFE straciły w maju średnio 3,6 proc. mdm - Analizy Online

2018-06-04 15:06
publikacja
2018-06-04 15:06

W maju OFE średnio straciły 3,6 proc. mdm - poinformowały w raporcie Analizy Online i Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych. W skali 12 miesięcy średni wynik OFE jest ujemny i wynosi -3,5 proc. Na koniec maja aktywa OFE warte były 162,3 mld zł.

"W przeciwieństwie do minionego, rekordowego pod względem stóp zwrotu OFE roku, 2018 nie jest póki co szczególnie hojny dla przyszłych emerytów. Wynika to ze słabszej odporności rodzimego rynku na zjawiska o skali globalnej oraz niewielkiej możliwości dywersyfikacji portfela funduszy emerytalnych" - napisano w sekcji "komentarz IGTE" raportu Analiz Online i IGTE z 4 czerwca.

"Z pewnością wdrożenie obu komponentów reformy emerytalnej pozwoli na zmniejszenie zależności wyników GPW od zachowań inwestorów zagranicznych, a ponadto pozwoli alokować aktywa OFE w sposób lepiej amortyzujący przeceny akcji. W tym kontekście bardzo pozytywnie należy ocenić determinację decydentów do sprawnego procedowania ustawy o PPK, jak również trwające prace nad strategią rozwoju naszego rynku kapitałowego" - dodano.

Zdaniem autorów raportu za majowe straty OFE w znacznej mierze odpowiadają przeceny kursów na GPW.

"Na wartości straciły wszystkie główne indeksy warszawskiej giełdy, głównie za sprawą zagranicznych inwestorów wycofujących kapitały z rynków wschodzących (...). Wypełnienie portfeli OFE polskimi akcjami (ok. 80 proc.) utrudnia uniknięcie strat w obliczu spadków" - napisano w raporcie.

Zaznaczono też niekorzystną z punktu widzenia zysku OFE strukturę przepływów netto z ZUS.

"Przelew środków z OFE do ZUS w ramach tzw. suwaka wyniósł w maju 668 mln zł, podczas gdy ZUS przelał na konta OFE jedynie 275 mln zł" - napisano.

Z raportu wynika, że w maju pozycję lidera utrzymał OFE PZU "Złota Jesień", który szósty miesiąc z rzędu otrzymał najwyższe oceny 5a w 12- i 36-miesięcznych zestawieniach. Najwyższą notę, chociaż tylko w rocznej perspektywie, przyznano też Generali OFE.

Autorzy raportu odnieśli się też do przeciwległego bieguna zestawienia.

"Na ostatnim miejscu zestawienia pozostało Pekao OFE, które w maju poniosło największą stratę (-4,3 proc.) i które zajmuje także ostatnie miejsce w zestawieniu rocznych stóp zwrotu. Fundusz ten w najbliższych miesiącach zostanie przejęty przez OFE PZU Złota Jesień. Proces likwidacji rozpocznie się 1 sierpnia i zakończy 12 października 2018 r. Wtedy też aktywa Pekao OFE zostaną przeniesione do OFE „PZU Złota Jesień”. Tym samym na rynku pozostanie 10 otwartych funduszy emerytalnych" - napisano w raporcie. (PAP Biznes)

rsw/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki