OFE czy ZUS? Okienko transferowe ponownie otwiera się 1 kwietnia

redaktor Bankier.pl

Między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku będziemy mieli możliwość zmiany decyzji w sprawie przekazywania części składki emerytalnej. 2,92% składki możemy przekazać do Otwartego Funduszu Emerytalnego lub przechowywać na subkoncie ZUS.

Ubezpieczony ma prawo zdecydować o podziale części składki emerytalnej, jeżeli nie zrobi tego między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku, kolejną szansę na dokonanie zmian będzie miał dopiero za cztery lata.  

OFE czy ZUS - zmiana decyzji w 2016 r.

Okno transferowe da nam możliwość zmiany dotyczącej przekazywania części składki emerytalnej.

Podział składki emerytalnej 19,52%
ZUS I filar Subkonto ZUS II filar OFE II filar
Podział składki emerytalnej w przypadku wybrania OFE 12,22% 4,38% 2,92%
Podział składki emerytalnej w przypadku wybrania ZUS 12,22% 7,3% (4,38%+2,92%)
Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie danych ZUS

Zmiana decyzji następuje po złożeniu "Oświadczenia o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego" albo zewidencjonowaniu składki na subkoncie prowadzonym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek ten można pobrać na stronie internetowej ZUS, na platformie UE ZUS, formularze są również dostępne bezpośrednio w placówkach ZUS.

W przypadku, gdy ubezpieczony nie wykorzysta podanego przez ZUS terminu na złożenie oświadczenia (między 1 kwietnia a 31 lipca 2016 roku), będzie mógł skorzystać z kolejnego okna transferowego dopiero za cztery lata.

(fot. emerytura.gov.pl / Bankier.pl)

OFE czy ZUS - kto może złożyć wniosek?

Oświadczenie o zmianie w przekazywaniu części składki emerytalnej mogą złożyć osoby, które:

  1. w oknie transferowym w 2014 r. nie złożyły oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE i nie są w wieku niższym o 10 lat od wieku emerytalnego,
  2. nie są członkami OFE, a całość ich składki na drugi filar jest ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

W przypadku gdy ubezpieczony nie chce zmienić swojej decyzji, co do podziału części składki emerytalnej, nie musi dokonywać żadnych formalności.

Kliknij, by zobaczyć więcej
Kliknij, by zobaczyć więcej (PKO BP Bankowy PTE)

Nie wiesz, czy powinieneś odkładać część składki emerytalnej w OFE? Przeczytaj nasz artykuł: ZUS czy OFE - jak dokonać wyboru krok po kroku.

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~Reformator

E tam zlikwidowali. Mnie PKO pokazalo w tym roku jak przystąpić do OFE i przepisałem część składek właśnie na ten fundusz. OFE to grosze, ale po przejściu do PKO mam te % więcej. Niby niewiele, ale jak to się mówi - grosz do grosza, a będzie kokosza. Trzeba się uczyć, jak sobie radzić z tymi zapyziałymi rządami.

! Odpowiedz
3 3 ~s6

Zlikwidowali OFE m.in. dlatego, że OFE po 15 latach pobierania składek i prowizji wypłacały emerytury w kwocie ... 70 zł! I to pobąkiwały, że nie do końca życia a przez 10 lat! Jak ktoś zachwala OFE to nie wie o czym mówi, albo nagania.

! Odpowiedz
4 7 ~Adam_N

"Wybór" dotyczy składki na poziomie ledwo 3%. To są grosze, które nie będą miały żadnego wpływu na poziom emerytury. Tym bardziej, że za kilka lat OFE i tak zostaną zlikwidowane i wszystkie zaoszczędzone tam nasze pieniądze przeżre rząd. Wybranie OFE jest więc tylko formą pokazania środkowego palca chciwym politykom, i tak należy je traktować.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
10 8 ~Sertiel

Sprawdzcie sami OFE największy wał w Polsce jak i rządy PO ;] "OFE to największy przekręt III RP. Lepiej, żeby nasze pieniądze pochodziły nie z kasyna, ale z polskiego banku" http://wpolityce.pl/polityka/155110-ofe-to-najwiekszy-przekret-iii-rp-lepiej-zeby-nasze-pieniadze-pochodzily-nie-z-kasyna-ale-z-polskiego- banku


https://www.youtube.com/watch?v=L3GmHU94-dg

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~uw

ZUS to klasyczna piramida finansowa - PRZEKRĘT DUŻO WIĘKSZY OD OFE.
Ci co weszli do niego dawno temu dostaną JAKĄŚ emeryturę.
Ci co dopiero wejdą, dostaną przysłowiową figę.

! Odpowiedz
1 2 ~Sertiel odpowiada ~uw

Zrozumcie nie ma czegoś takiego jak w zus ie odkładane pieniędzy ZUS= Budżet Polski ZUS tylko liczy ile twój pracodawca odkładał za ciebie a ty jak osiągniesz 67 dottsaniesz tyle ile dostaniesz. Czyli to co odkładają tobie idzie od razu z Budżetu do emerytów! Żeby zus upadł musi upaść państwo przykład Grecji ale i tak po kryzysie emeryci dostają dalej emerytury tylko że w grecji zamiast 800 euro to 550 euro.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 10 ~MarcinSt

ZUS to Czarna Dziura. Przelewasz pieniądze i nie ma. W ty drugim jednak jakas minimalna nadzieja jest.

! Odpowiedz
4 15 ~kazek

Mimo wszystko wolę banksterskie OFE niż socjalistyczny ZUS. Co prawda prowizje w OFE są złodziejskie, ale przynajmniej mam konkretne aktywa na moje nazwisko, a w ZUS cała kasa idzie do wspólnego gara a stamtąd do kieszeni jakichś nieznanych mi bliżej emerytów.

! Odpowiedz
2 25 ~tm

Dżuma czy cholera.

! Odpowiedz
1 7 ~Wolnomysliciel

Prawidłowy tok myślenia!
Wybór ZUS albo ZUS i OFE, to w istocie wybór, czy chcielibyśmy mieć tylko dżumę (z ZUS-u), czy dżumę i cholerę (z OFE) jednocześnie...:-) Obie instytucje to ZARAZA !

! Odpowiedz
Rozlicz PIT za 2017
szybko i bez błędów

lub uruchom online teraz

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl