OECD: Polacy pracują coraz dłużej

Średnio 1963 godziny przepracował w ubiegłym roku statystyczny Polak; to najwięcej od 6 lat - wynika z przekazanego w poniedziałek PAP raportu Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD).

OECD: Polacy pracują coraz dłużej
OECD: Polacy pracują coraz dłużej (YAY Foto)

OECD poinformowało, że czas pracy Polaków w 2015 r. wyniósł 1963 godziny. To najwięcej od 6 lat - podkreślono w badaniu. Dla porównania w 2005 r. pracowaliśmy rocznie 1994 godziny, ale już w 2013 r. liczba przepracowanych godzin spadła do 1918.

Z raportu wynika, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych społeczeństw. W rankingu OECD Polska zajmuje 7 miejsce na 38 państw. Mniej od nas pracują m.in.: Czesi (1779 godzin), Słowacy (1754), Holendrzy (1419), Norwedzy (1424) oraz Francuzi (1482). Najwięcej pracują mieszkańcy Meksyku - w ciągu roku 2246 godzin. W czołówce są też Koreańczycy, Chilijczycy, Rosjanie, Grecy i mieszkańcy Kostaryki.

OECD podkreśliło, że czas pracy rzadko przekłada się na wydajność, a firmy na ogół nie dysponują narzędziami, którymi można byłoby zmierzyć efektywność konkretnego pracownika. "Dlatego rzadko jesteśmy rozliczani z efektów, a najczęściej z czasu pracy. W pracy też zwyczajnie czasami się nudzimy - szczególnie, gdy nasze obowiązki nie do końca odpowiadają naszym kompetencjom, predyspozycjom, zainteresowaniom" - wyjaśniła ekspertka cytowana w raporcie Anna Węgrzyn z BPSC, firmy dostarczającej rozwiązania wspierające zarządzanie pracownikami.

"W innej sytuacji, gdy wymagania stanowiska przekraczają w danym momencie nasze możliwości, spadek efektywności powoduje towarzyszący temu stres. Tracą na tym wszyscy: pracodawcy, bo każda godzina pracy przecież kosztuje i pracownicy, bo siedzą w pracy dłużej niż powinni" - dodała ekspertka.

Zdaniem Węgrzyn problemem wielu przedsiębiorstw jest to, że nie traktują one pracowników, jako najcenniejszego kapitału. Zauważyła, że firmy m.in. nie mają gruntownej wiedzy na temat mocnych stron pracowników, ich kompetencji czy kwalifikacji. "Jeśli jesteśmy dopasowani do stanowiska, doskonale znamy swoją ścieżkę rozwoju, to pracujemy efektywniej i nie uciekamy przed obowiązkami. W przeciwnym razie cała para +idzie w gwizdek+" podkreśliła.

Pracujemy bardziej intensywnie i w bardziej wymagającym środowisku

Z badania OECD wynika, że w każdym z 252 dni roboczych w ciągu roku, Polacy średnio przepracowali niecałe osiem godzin. "Teoretycznie pracujemy mniej niż nasi ojcowie, którzy przecież przychodzili do pracy także w soboty. Dziś mało kto pamięta o tym, że w czasach PRL tydzień pracy liczył 6, a nie 5 dni jak obecnie. Dopiero w 1981 r. wprowadzono zasadę, dzięki której co druga sobota stała się dniem wolnym od pracy" - zauważyła Węgrzyn.

Dodała jednak, że w praktyce pracujemy dziś znacznie bardziej intensywnie i w bardziej wymagającym środowisku. "Ryzyko przepracowania i związane z tym koszty psychospołeczne są, więc wyższe" ostrzegła ekspertka.

Głosy za skróceniem czasu pracy

W raporcie OECD zwrócono uwagę, że na przestrzeni ostatnich lat pojawia się coraz więcej głosów za skróceniem czasu pracy. Za wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy z powodów zdrowotnych optował dwa lata temu prof. John Ashton, prezydent Fakultetu Zdrowia Publicznego w brytyjskiej Krajowej Izbie Lekarskiej.

OECD poinformowało, że ze skróceniem czasu pracy eksperymentują kraje i przedsiębiorcy ze Szwecji, USA czy Francji. "Niedawno Amazon ogłosił uruchomienie programu pilotażowego w amerykańskim Seattle. Ma on sprawdzić efektywność pracowników, którym skróci się czas pracy do 30 godzin w tygodniu, zmniejszając jednocześnie pensje o 25 proc. Testerzy będą pracować od poniedziałku do czwartku od 10 rano do 14, a do tego czasami będą dostawać nieregularne godziny dodatkowe" - wyjaśniono w raporcie.

W badaniu przypomniano również prognozy ekonomisty Johna Maynarda Keynesa z 1930 r., według którego postęp technologiczny sprawi, że w 2030 r. ludzie będą pracować 15 godzin w tygodniu. (PAP)

pż/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 ~zolwik

Zarobki stoją w miejscu a wydatki coraz wyższe. Inflacja stoi w miejscu ale rośnie lista wydatków...
I tyle.

! Odpowiedz
0 4 ~ekonom

To widać i czuć. Pracownicy "gonią w piętkę" i jakość ich pracy jest marna! Nasza gospodarka oparta jest na niskich kosztach pracy, dlatego zatrudnienie dodatkowego pracownika pogarsza rentowność biznesu. Kosztów nie można podnieść bo takich jak my jest wielu. Nie oferujemy technologii, czy zaawansowanych usług, nie mamy marek, za które klienci zapłacą.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 2 ~polskidziad

już sam tytuł artykułu ,.....smutny i porażający ,,,,,

! Odpowiedz
5 5 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 8 ~pit

Najciężej jest chyba naszym politykom. Zarabiają bardzo dużo i wciąż podnoszą swoje apanaże

! Odpowiedz
1 17 ~Baca

Ceny coraz wyższe, polacy muszą coeaz więcej pracować na to samo życie

! Odpowiedz
2 26 ~miro

średnia stawka to 3 euro/h a koszty życia jak w niemczech

! Odpowiedz
0 2 ~asdf

Mało tego, w Polsce kwota wolna od podatku do 3k, Niemiec płaci podatek dochodowy dopiero od kwoty powyżej 35k więc w dużej mierze zap....ć na podatki ale z czegoś ten socjal trzeba wypłacać.

! Odpowiedz
0 11 ~RZycliwy

a ile pracuje Kasia Z getin banku

! Odpowiedz
1 11 ~Bolek

pracowac pracowac arbeit macht frei!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.