REKLAMA

OC klientów Gefiona nie odnawia się automatycznie

2020-04-15 11:00
publikacja
2020-04-15 11:00

Umowy OC klientów Gefiona nie odnawiają się automatycznie – ostrzega w rozmowie z PAP zastępca Rzecznika Finansowego Andrzej Kiciński. W związku z tym – przypomina - trzeba sprawdzić, kiedy umowa wygasa i podpisać nową z innym ubezpieczycielem.

/ Shutterstock

„Problemy w wynikające z epidemii mogą dotknąć posiadaczy OC komunikacyjnego w firmie Gefion. Duński nadzór zakazał jej zawierania nowych umów. W praktyce to oznacza, że nie zadziała tzw. zasada automatyzmu” – mówi Kiciński.

Radzi, by sprawdzić, kiedy taka umowa wygasa. Następnie - zgodnie z obowiązującymi regulacjami - zawrzeć nową umowę OC w innym zakładzie ubezpieczeń.

„Nie można dopuścić do ani jednego dnia przerwy w ochronie ubezpieczeniowej, bo jest to zagrożone karą ze strony UFG” – informuje zastępca Rzecznika Finansowego.

Wyraził przy tym nadzieję, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny będzie zwracał uwagę na przyczyny ewentualnej przerwy w posiadaniu ubezpieczenia OC. Może się bowiem zdarzyć, że klient w terminie wygaśnięcia takiej umowy będzie w kwarantannie czy trafi do szpitala. Poza tym nie wszyscy posługują się komputerem i korzystają z bankowości internetowej.

„Uważam, że klienci nie powinni być zmuszani do stawienia się w placówce ubezpieczyciela pod groźbą sankcji ze strony UFG. Mam nadzieję, że Fundusz w interesie publicznym będzie konsekwentnie korzystał z przewidzianej w ustawie i statucie możliwości umorzenia opłaty karnej. Oczywiście jeśli klient nie używał w tym czasie auta i nie spowodował wypadku” – uważa Kiciński.

„Ofiary epidemii nie powinny być karane za czas niezawinionej przez nich przerwy w ubezpieczeniu” - zaznaczył. 

Autor: Marcin Musiał

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki