REKLAMA
JUŻ JUTRO

Nowy system podatkowy dla rodzin. PSL i Polska 2050 zaproponują nowe rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny

2023-05-21 08:01
publikacja
2023-05-21 08:01

Wspólnie z Polską 2050 zaproponujemy rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny - tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny - przekazał PAP poseł Marek Sawicki (PSL). Jak dodał, oba ugrupowania będą prezentować propozycje programowe na wspólnych konwencjach.

Nowy system podatkowy dla rodzin. PSL i Polska 2050 zaproponują nowe rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny
Nowy system podatkowy dla rodzin. PSL i Polska 2050 zaproponują nowe rozwiązanie w zakresie wsparcia rodziny
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

27 kwietnia lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz poinformowali o wspólnym starcie obu formacji w nadchodzących wyborach parlamentarnych, a w maju, że ich wspólny komitet wyborczy będzie nosił nazwę Trzecia Droga - Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe.

Wcześniej w lutym Hołownia wraz Kosiniakiem-Kamyszem przedstawili na konferencji prasowej plan powołania zespołu, który przygotuje wspólną dla obu ugrupowań "jedną listę spraw do załatwienia" po wygranych wyborach.

Sawicki został zapytany przez PAP o program wyborczy komitetu - Trzecia Droga. Poseł PSL przypomniał, że oba ugrupowania przedstawiły jakiś czas temu tzw. listę wspólnych spraw. "To jest 21 zagadnień, a będzie ich kolejnych co najmniej 21 zaprezentowanych na kolejnych konwencjach, które będziemy wspólnie realizować" - zapowiedział Sawicki.

Według niego w każdych relacjach koalicyjnych spisuje się wszystkie sprawy, "co do których w jakimś sensie, w jakimś zakresie się zgadzamy i chcemy je wspólnie realizować". "I je ogłaszamy jako sprawy uzgodnione, potwierdzone" - powiedział poseł ludowców. Ale - jak dodał - "musi być też katalog spraw, w których mamy swoje różnice i pozostawiamy sobie wolność w zakresie wypowiedzi i prezentacji". "Ale to naprawdę będzie margines" - podkreślił Sawicki.

Poseł PSL zaznaczył, że program komitetu Trzecia Droga będzie "wspólny". "Od tego jest wspólny zespół programowy, który to przygotowuje, analizuje, ocenia. I będzie on sukcesywnie przedstawiany" - zaznaczył Sawicki.

Na uwagę, że kwestią, w której oba ugrupowanie się różnią, jest np. waloryzacja świadczenia 500+, Sawicki przyznał, że jest to prawda, ponieważ - jak mówił - Polska 2050 nie chce waloryzacji, a PSL chce, ale dla aktywnych zawodowo.

"Natomiast wspólnie przedstawimy inne rozwiązania w zakresie wsparcia rodziny, czyli tak zwany francuski model systemu podatkowego, gdzie rozliczanie podatku będzie w ramach rodziny" - poinformował poseł PSL. I - jak dodał - "wtedy kwota wolna od podatku będzie dotyczyła każdego członka rodziny - i tego dorosłego, i tego dziecka". "Będziemy mieli sytuację, gdzie zarobione pieniądze zostają w rodzinie, a nie rodzina czeka na łaskę państwa" - powiedział Sawicki.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że "tam, gdzie rzeczywiście są różnego rodzaju problemy życiowe, czasami zwyczajna jakaś forma niedostosowania zawodowego, społecznego, to tam musi być polityka społeczna, państwo opiekuńcze i tam państwo musi zwyczajnie dopłacić". "Ale to musi być realizowane w formie systemów pomocy społecznej, a nie w formie grantów rozrzucanych z helikoptera" - dodał.

"Taka wspólna propozycja jest przygotowywana, jest przygotowany ten nowy system podatkowy w zakresie podatków od dochodów osobistych, żeby można było rozliczać podatek w ramach każdego członka rodziny, czy żeby zwielokrotniać te kwoty wolne od podatku" - powiedział Sawicki.

Polska 2050 powstała po tym, jak Szymon Hołownia wziął udział w wyborach prezydenckich w 2020 r., zdobywając trzecie miejsce z wynikiem 13,87 proc. PSL w obecnym Sejmie funkcjonuje w ramach klubu parlamentarnego Koalicja Polska, w skład którego obok ludowców wchodzi Unia Europejskich Demokratów, a także kilku polityków konserwatywnych, którzy opuścili PO.

autor: Edyta Roś

ero/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Potrzebujesz niezawodnego połączenia            z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Potrzebujesz niezawodnego połączenia z siecią? Sprawdź ofertę Plusa dla firm!

Komentarze (18)

dodaj komentarz
ministerprawdy
Czy w Polsce trysnęła ropa, gaz czy odkryto mega złoża złota i diamentów? Bo mamy mega inflację, dług publiczny wystrzelił w kosmos a wszyscy prześcigają się w pomysłach co zrobić z kasą a nie skąd ją wziąść.
and00
a tak konkretnie, to podaj wysokość długu publicznego jako %PKB za np 2015 i 2022
ministerprawdy odpowiada and00
PKB to nie jest budżet! Poza tym obecnie wzrost PKB pompuje się infalcją co musi doprowadzić do katastrofy. (poza tym coraz więcej funduszy dłużnych nie wlicza się do zadłużenia np. covidowego)
xxpp
Model francuski, gdzie jest bykowe i bezdzietni płącą wysokie podatki - skrajnie niesprawiedliwe i złodziejskie.
Dzieci to jest wasz koszt i decyzja, a bezdzietni to nie jest dojna krowa, która ma utrzymywać miliony nierobów.
ravauw
W interesie panstwa i obywateli jest aby ludzie mieli potomstwo, bezdzietni to koszt wiekszy dla panstwa
jas2
Bezdzietni to pasożyty społeczne.
Zostali wychowani i wykształceni na koszt innych ludzi a sami nie chcą wychować, ani swoich dzieci, ani finansować cudzych dzieci.
Pasożyty.
luckyrich
Mi politycy żadnej partii nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym,Mi politycy żadnej partii nie muszą nic dawać. Wystarczy, że nie będą zabierać. Żeby pieniądze zamiast do nierobów i tych, co pracują na czarno i nie płacą podatków trafiały do ludzi uczciwych i pracujących legalnie, należy zwiększyć kwotę wolną od podatku, ale nie tak jak w Polskim Ładzie, gdzie to nic nie dało ludziom przedsiębiorczym, a wręcz zabrało (9% składka zdrowotna wszystko zniwelowała). Ci, co dają się przekupić rozdawnictwem chyba nie rozumieją, że żaden rząd nie ma własnych pieniędzy. Rozdawana kasa jest naszą wspólną kasą (która mogłaby pójść na utworzenie miejsc pracy, remonty dróg, poprawę bezpieczeństwa, darmowe przedszkola, lekarstwa czy badania zdrowotne itp.) lub zaciągniętym długiem, który też my będziemy musieli oddać. Zapłacimy wszyscy. Właśnie trwa największy transfer majątku od ludzi zaradnych, pracowitych i kompetentnych do nieudolnych, leniwych i o niskich kwalifikacjach. Jako że jestem przedsiębiorczy i bez dzieci, nie mam złudzeń. Nic nie dostanę, a wręcz będą mnie łupić podatkami i coraz większym ZUSem. Ode mnie głównie zależy jak mi się wiedzie i jak będę żył na starość. Żaden polityk czy partia mi nie pomoże. Im zależy by nas utrzymać w finansowej ciemnocie. Czytaliście ksiązke pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna? Można uniezależnić się finansowo,, zbudować majątek, a co gorsze wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Ludzi z pieniędzmi trudno przekupić plusami.
chudy_january
i ponownie - jak co dzień na forum bankier - po 50 spamerskich wpisów z naganianiem na tą książeczkę "Emerytura nie jest ci potrzeba.... Ciekawe czy jakiś frajer da się nagnić tym spamem ?
and00
Koalicja Polska, niezłe jaja
Unia Europejskich Demokratów ma 1 posła
Ta partia to sukcesor Unia Wolności przemianowanej na Unię Demokratyczna a potem Demokraci.pl
To ci od Frasyniuka, Geremka, Onyszkiewicza...
daniel_1
Wołowina 2050 i PSL będą rozdawać pieniądze Polaków dla Polaków???
Fajny pomysł na kampanię wyborczą.
Ciekawe czy dla bratniego narodu będą rozdawali?
Ale o tym nic nie mówią....hahhahahh

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki