REKLAMA

Nowy stary kierunek

Bogusław Półtorak2014-10-01 11:52
publikacja
2014-10-01 11:52
fot. FORUM / FORUM

Wystąpienie premier Ewy Kopacz nadało ton kierunkowi wyborczemu Platformy Obywatelskiej. Ten kierunek to jednak kontynuacja. Pani premier co prawda deklaruje współpracę z opozycją i chce zakończyć wojnę polsko-polską, ale celem podstawowym jest przedwyborcze zwarcie szeregów PO.

Samo wystąpienie w swej wymowie już przez to było bardziej polityczne. Z licznymi obietnicami, które dotyczą najbardziej palących problemów, ale tych widocznych przede wszystkim medialnie. Padło natomiast mało konkretów w sprawach jak rzeczywiście ułatwiać codzienne życie Polakom. I to pomimo deklaracji, że rząd od teraz ma właśnie pochylić się nad odzyskaniem zaufania milczącej większości.

Sama deklaracja, że stworzony zostanie system pomocy prawnej, nowa ordynacja podatkowa czy zaproponowane kolejne regulacje prawne ułatwiające, nie rozwiąże problemu nadmiernych obciążeń fiskalnych pracy młodych ludzi, bezrobocia strukturalnego czy też niewydolnego systemu sądowniczego i słabej ochrony konsumenta. Potrzebne są w tym wymiarze konkretniejsze pomysły upraszczania procedur i stworzenia kompleksowego systemu obsługi obywatela. Bez współpracy z samorządami tego się nie da zrobić, a deklaracji jak aktywizować współpracę na linii rząd – samorządy nie było, co dziwi w obliczu bliskich już wyborów samorządowych.

Na pocieszenie pojawiły się pomysły, takie jak urlop rodzicielski dla bezrobotnych lub studentów czy pomoc osobom starszym poprzez tworzenie im centrów rozrywek, które jednak można tylko dorzucić do ogródka pomysłów przedwyborczych. Za dużo pragmatyzmu politycznego, wsparcia dla grup interesu, ale mało konkretów mających wpływ na jakość życia wspomnianej milczącej większości. W perspektywie roku wyborczego trudno chyba jednak byłoby oczekiwać czegoś więcej.

Bogusław Półtorak

Źródło:
Tematy

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rząd Ewy Kopacz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki