Nowy Kodeks pracy na ostatniej prostej

Już dzisiaj Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy podejmie decyzję nad kształtem kodeksu pracy. Mówi się, że nowe prawo zminimalizuje tzw. umowy śmieciowe, odformalizuje małych przedsiębiorców oraz na nowo zdefiniuje osobę samozatrudnioną. 

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Członek Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy, Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan, przedstawił zarys zmian, które prawdopodobnie zostaną wprowadzone w życie. Głosowanie nad nowym kodeksem ma odbyć się jeszcze dzisiaj. 

- Projekt nowego Kodeksu pracy wprowadza rozwiązania minimalizujące zjawisko zatrudniania na podstawie tzw. umów-zleceń, w zamian za wprowadzenie elastycznych typów umów o pracę, co niestety może budzić kontrowersje w zakresie osiągnięcia dostatecznej elastyczności stosunków pracy. Z jednej strony interesująco wyglądają nowe formy zatrudnienia (praca dorywcza, sezonowa, nieetatowa), ważne jest też znaczące wydłużenie umowy na okres próbny. Z drugiej strony skrócenie i ograniczenie stosowania umów terminowych, przy jednoczesnym braku mocniejszego zróżnicowania ochrony ze względu na okres zatrudnienia może okazać się ryzykowne w warunkach pogarszania się sytuacji na rynku pracy - podaje prof. Męcina z Konfederacji Lewiatan w informacji opublikowanej na stronie organizacji. 

Jako nieefektywne Męcina określa zasady, które pozwolą na odstępowanie od przepisów kodeksu na podstawie układów zbiorowych pracy oraz sformułowanie lepszego prawa układowego. Ponadto w komentarzu czytamy, że nowy projekt prawa pracy wprowadzi odformalizowanie stosowania prawa pracy u małych przedsiębiorców, którzy zatrudniają maksymalnie 10 osób.  - Eksperci zaproponowali wreszcie odformalizowanie regulacji dotyczących telepracy oraz wprowadzenie rozwiązań pozwalających na okazjonalne wykonywanie pracy na odległość, poprzez liberalizację stosowania przepisów dotyczących BHP w przypadku wykonywania prac krótkoterminowych poza placówką zatrudnienia - czytamy w komentarzu. 

Czas pracy ulegnie uelastycznieniu - zostaną wprowadzone ostatnio głośno komentowane w kontekście rezydentów - klauzule opt-out, dłuższe okresy rozliczeniowe oraz nowe zasady liczenia doby pracowniczej - wspomniane zmiany będą zależały od kontroli związkowej w miejscu zatrudnienia. 

Jedną z patologii rynku pracy określa się stosowanie umów cywilnoprawnych w miejscu umów o pracę. Problem ma zostać zminimalizowany i to po stronie pracodawcy będzie leżało udowodnienie, czy pracownik świadczy usługi czy powinien być zatrudniony na zasadach stosunku pracy

W komentarzu Jacka Męciny możemy również przeczytać o planowanej redefinicji pojęcia samozatrudnionego. - Liczę, że projekt zgodnie z proponowanymi zapisami utrzyma ograniczenie kosztów pracodawcy związanych z wypłatą wynagrodzenia chorobowego, choć wymaga to jeszcze rozstrzygnięć pod kątem systemu ubezpieczeń społecznych. Projekt, taktowany jako wyjściowy materiał do dalszych prac w Radzie Dialogu Społecznego jest wartościowy. Aby stał się projektem legislacyjnym, wymaga jeszcze pracy i debaty publicznej i społecznej z udziałem partnerów społecznych - podaje Męcina. 

W kontekście zmian mówi się również o wydłużeniu urlopu do 26 dni dla wszystkich pracowników niezależnie od stażu. Jednak nie będzie możliwe kumulowanie go i przekładanie na następny rok w takiej formie, jaka jest obecnie. 

Komisja debatowała nad zmianami już 18 miesięcy, po przegłosowaniu zmian to minister pracy będzie decydowała o ich dalszym przebiegu. 

WSZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 kolumb1234

Zawsze gdy będzie trudno zwolnić pracodawcy będą ostrożnie zatrudniać

! Odpowiedz
0 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 0 jendreka

Kodeks pracy zmienia się tak często i korzystnie jak cena masła.

! Odpowiedz
0 7 rekin1986

Znowu tasuja jak krupier kartami w kasynie zamiast coraz lepiej to będzie coraz gorzej póki idzie to idzie a jak stanie to będzie lipa zmienianie przepisów częściej niż majtek to jeszcze nikomu na dobre nie wyszło chęci dobre tylko potem wychodzi jak zawsze czyli do bani pisanie przepisów pod firmy globalne nie wyjdzie na dobre gdy lwia część firm to firmy mikro rzędu 9-

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 2 niepelnosprawny_org

a ostatnio ofert pracy przybywa lawinowo, na ostatni kapitalny "wzór danych amerykańskich", dobrze by było by stawki w końcu ruszyły z miejsca, a nie tylko "urzedowo"....

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne