REKLAMA

Nowojorscy milionerzy chcą wyższych podatków na rzecz walki z biedą

2016-03-21 18:23
publikacja
2016-03-21 18:23

Ponad 40 nowojorskich milionerów, w tym przedstawiciele rodzin Disney i Rockefeller, w liście do władz stanu proszą o podwyższenie stawek podatkowych dla najbogatszych, by uzyskane w ten sposób środki przeznaczyć m.in. na walkę z biedą i bezdomnością.

fot. / / ingimage

W liście adresowanym m.in. do demokratycznego gubernatora Andrew Cuomo milionerzy proponują ustalenie nowych, wyższych progów podatkowych dla najlepiej zarabiających mieszkańców stanu, tj. osób, których roczny dochód wynosi co najmniej 665 tys. dolarów.

"Jako nowojorczycy, którzy przyczynili się do gospodarczej żywotności naszego stanu i na niej skorzystali, mamy zarówno możliwość, jak i obowiązek dołożenia naszej cegiełki. Stać nas na płacenie podatków w obecnej wysokości i możemy sobie pozwolić na płacenie nawet wyższych" - podkreślono.

Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się m.in. wnuczka Walta Disneya Abigail, Steven Rockefeller czy szef prywatnego funduszu inwestycyjnego Leo Hindery. Ich propozycja powstała we współpracy z lewicującym think tankiem Fiscal Policy Institute.

"Jako biznesmen i filantrop oraz obywatel Nowego Jorku uważam, że musimy inwestować w naszych mieszkańców i naszą infrastrukturę. (...) Nasz plan pozwala na realizowanie takich inwestycji i zwyczajnie zwraca się do ludzi takich jak ja, by nadal płacili podatki według wyższej stawki, jak być powinno" - powiedział Hindery.

Obecnie niepozostający w związku małżeńskim podatnik zarabiający więcej niż 1 062 000 dolarów w myśl stanowego prawa odprowadza podatek według najwyższej stawki 8,82 proc. Obecny, niższy próg podatkowy dla milionerów ma zgodnie z planem wygasnąć w przyszłym roku.

Zgodnie z przedstawioną propozycją stawka 8,82 proc. obejmowałaby wszystkich podatników zarabiających od 1 do 2 mln dolarów, a wyższe stawki w wysokości 9,35 proc., 9,65 proc. i 9,99 proc. obowiązywałyby osoby zarabiające odpowiednio od 2 do 10 mln, od 10 do 100 mln oraz ponad 100 mln dolarów rocznie.

Pomysłodawcy argumentują, że uzyskane w ten sposób dodatkowe wpływy są niezbędne do walki z ubóstwem wśród dzieci i bezdomnością, a także do naprawy intensywnie eksploatowanych mostów, tuneli, rur wodociągowych i dróg.

Agencja AP przewiduje, że propozycja milionerów napotka znaczący sprzeciw w stanowej legislaturze - demokratyczna większość w niższej izbie ma własny plan podniesienia podatków dla milionerów, a zdominowana przez Republikanów izba wyższa negocjuje obecnie szczegóły budżetu stanowego i chce osiągnąć porozumienie w tej sprawie przed 1 kwietnia.

"Nieważne, czy chodzi o podatek od dochodów, nieruchomości, działalności gospodarczej, usług publicznych czy opłaty za przejazd. Sprzeciwiamy się podnoszeniu podatków i proszeniu ciężko pracujących nowojorczyków, by sięgali głębiej do własnej kieszeni" - mówił przywódca Republikanów John Flanagan w lutym, po przedstawieniu przez Demokratów ich planu podatkowego.(PAP)

akl/ mc/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
~bumbum
Mała manipulacja w tej wiadomości. Ci milionerzy NIE ZAPŁACĄ proponowanego przez siebie podatku, bo używają optymalizacji podatkowej. Zapłaci tylko wyższa klasa średnia. Na Zachodzie powstaje coś w rodzaju komunizmu. Na szczycie bankierzy (partia) a reszta to plebs. Bez klasy średniej, bez drobnych przedsiębiorców, małych Mała manipulacja w tej wiadomości. Ci milionerzy NIE ZAPŁACĄ proponowanego przez siebie podatku, bo używają optymalizacji podatkowej. Zapłaci tylko wyższa klasa średnia. Na Zachodzie powstaje coś w rodzaju komunizmu. Na szczycie bankierzy (partia) a reszta to plebs. Bez klasy średniej, bez drobnych przedsiębiorców, małych milionerów itd.
~Dżejms
Dobra jest ta argumentacja - jak chcą dobrze to niech siebie opodatkują i będą dobrzy prawie święci. Dlaczego tego nie zrobią tylko innych chcą łupić? Pewnie sami mają optymalizację podatkową.
~KropaX
Coś mi umknęło? 8,82 proc to podatek dochodowy ??? Maksymalny ??? w USA ??? A w Polsce jak to wygląda ??? Czy może coś nie doczytałem ??
~adam239
to jest tylko podatek stanowy. do tego dochodzi jeszcze podatek federalny i social security.
~silvio_gesell
W bogatych krajach w mniejszym stopniu opodatkowuje się pracę, na rzecz wyższych podatków od nieruchomości. Szkodliwość społeczna podatku dochodowego, zwłaszcza gdy przeznaczany jest na świadczenia dla bezrobotnych, jest gigantyczna.

Najmniej szkodliwym podatkiem, jest podatek od wartości samego gruntu - nie zniechęca
W bogatych krajach w mniejszym stopniu opodatkowuje się pracę, na rzecz wyższych podatków od nieruchomości. Szkodliwość społeczna podatku dochodowego, zwłaszcza gdy przeznaczany jest na świadczenia dla bezrobotnych, jest gigantyczna.

Najmniej szkodliwym podatkiem, jest podatek od wartości samego gruntu - nie zniechęca ani do aktywności gospodarczej, a wręcz zachęca do najlepszego wykorzystania ziemi.
~ewwww
To chyba rzeczywiście jest sztańskie nasienie.
~ANTY_ryży_kutong
Skoro się tak martwią to czemu nie przeznaczą swoich pieniędzy na fundacje? Bo chcą dopiec konkurencji. Jakieś podatki dla nich to pestka bo i tak nie płacą podatków w kraju macierzystym. Za to boją się podatków od nieruchomości i niskich stóp procentowych. Ciężej będzie się dorobić na biednych. Ale lewaki teraz Skoro się tak martwią to czemu nie przeznaczą swoich pieniędzy na fundacje? Bo chcą dopiec konkurencji. Jakieś podatki dla nich to pestka bo i tak nie płacą podatków w kraju macierzystym. Za to boją się podatków od nieruchomości i niskich stóp procentowych. Ciężej będzie się dorobić na biednych. Ale lewaki teraz pewnie świętują.
~bumbum
Oni właśnie zakłądają fundacje, ale po to by nie płacić podatków. Do fundacji należą akcje firm, a rodzina kontroluje fundację. Zauważ, że większość miliarderów w USA zakłada własne fundacje, ale nie wpłaca pieniądzy na cudze. To jest przekręt majacy prawie 100 lat. Dzięki temu nazwiska najbogatszych ludzi Oni właśnie zakłądają fundacje, ale po to by nie płacić podatków. Do fundacji należą akcje firm, a rodzina kontroluje fundację. Zauważ, że większość miliarderów w USA zakłada własne fundacje, ale nie wpłaca pieniądzy na cudze. To jest przekręt majacy prawie 100 lat. Dzięki temu nazwiska najbogatszych ludzi są nieznane.
~SONDA
Czy uważasz, że chcą oni wyższych podatków, aby nikt ich nie prześcignął w posiadanym majątku?

Zielony - Tak
Czerwony - Nie
~silvio_gesell
Oni chcą wyższych podatków dochodowych, bo nie ich się boją. Boją się wyższych podatków od nieruchomości i niskich stóp procentowych.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki