REKLAMA

Nowe przepisy drogowe również dla jeżdżących na rolkach i deskorolkach

Marcin Kaźmierczak2021-06-08 12:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-06-08 12:00
Nowe przepisy drogowe również dla jeżdżących na rolkach i deskorolkach
Nowe przepisy drogowe również dla jeżdżących na rolkach i deskorolkach
fot. ok_kate /

Zmiany w Kodeksie drogowym, które weszły w życie 20 maja, dotknęły nie tylko użytkowników hulajnóg elektrycznych. Nowe przepisy obowiązują również jeżdżących na rolkach, wrotkach, deskorolkach czy tradycyjnych hulajnogach.

Ładna pogoda sprawia, że na chodnikach i osiedlowych ulicach coraz częściej można spotkać osoby jeżdżące na rolkach i deskorolkach. Od 20 maja urządzenia te znalazły się w Kodeksie drogowym, a co za tym idzie, ich użytkowników obejmują konkretne nakazy i zakazy. Wyjaśniamy jakie.

Urządzenia transportu osobistego i wspomagające ruch - czym się różnią?

Do znowelizowanego Kodeksu drogowego oprócz hulajnóg elektrycznych zostały wpisane także urządzenia transportu osobistego, czyli urządzenia elektryczne, z wyjątkiem hulajnóg elektrycznych (np. elektryczna deskorolka czy segway) oraz urządzenia wspomagające ruch. Te ostatnie to wszystkie sprzęty sportowo-rekreacyjne napędzane siłą mięśni i przystosowane do poruszania się w pozycji stojącej, a więc m.in. hulajnogi, deskorolki, rolki, wrotki oraz waveboardy.

Od 20 maja ich użytkownicy nie są traktowani już jak piesi, a więc dotyczą ich nowe nakazy i zakazy.

Rolki, deskorolki, wrotki, hulajnogi - nowe przepisy

Z urządzeń wspomagających ruch mogą korzystać osoby w każdym wieku nieposiadające do tego odrębnych uprawnień. Można nimi poruszać się po chodnikach, drogach dla pieszych i rowerów. Nie rolkach czy deskorolkach nie wolno jednak jeździć po pasach dla rowerów wydzielonych z jezdni. Poza strefami zamieszkania użytkownicy urządzeń wspomagających ruch mogą korzystać zarówno z przejazdów dla rowerów oraz przejść dla pieszych.

Co istotne, od 20 maja urządzeniami wspomagającymi ruch nie można jeździć po spożyciu alkoholu. Nie wolno nimi (np. hulajnogami) przewozić zwierząt oraz towarów.

Uwaga – na UWR nie wolno jeździć po alkoholu (w stanie po użyciu alkoholu i w stanie nietrzeźwości), nie wolno też przewozić zwierzęcia i ładunku.

Poruszając się w strefie zamieszkania, a tam najczęściej korzystamy przecież z rolek, deskorolek czy hulajnóg należy ustępować pierwszeństwa pieszym. Użytkownicy urządzeń wspomagających ruch mają jednak pierwszeństwo przed samochodami.

Eleketryczna hulajnoga i segway - zakaz jazdy po jezdni

W przypadku urządzeń transportu osobistego, a więc jak już wspomnieliśmy, urządzeń elektrycznych z wyłączeniem hulajnóg elektrycznych, znowelizowany kodeks drogowy wprowadza maksymalną prędkość 20 km/h. Pozostałe przepisy są identyczne do tych, które obowiązują hulajnogi elektryczne, o czym pisaliśmy w artykule „Hulajnogi elektryczne wjeżdżają na ścieżki rowerowe - z ograniczeniem prędkości i limitem wieku”.

Jedyny wyjątek stanowi zakaz poruszania się nimi po jezdni oraz po wydzielonych z jezdni pasów dla rowerów. Użytkownicy UTO mogą jeździć nimi jedynie po drogach dla rowerów oraz chodnikach. W drugim przypadku należy poruszać się z prędkością zbliżoną do tej, z jaką poruszają się piesi.

Źródło:
Marcin Kaźmierczak
Marcin Kaźmierczak
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Twoje Finanse - Biznes w Bankier.pl. Zajmuje się tematyką nieruchomości. Przygotowuje raporty dotyczące cen mieszkań, pisze o trendach na tym rynku, monitoruje najciekawsze inwestycje w Polsce i za granicą. Na co dzień śledzi także rynek motoryzacyjny, a swoimi spostrzeżeniami dzieli się w sekcji Moto portalu Bankier.pl. Absolwent politologii na Uniwersytecie Wrocławskim.

Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
ewelina546
Deskorolka elektryczna to nie zabawka dla dziecka. Ja kupiłam ostatnio taką deskorolkę dla swojego chłopaka. Zdecydowałam się na jeden z modeli od Majestic Boards i jest z niego bardzo zadowolony.
demeryt_69
Kto ma niby te przepisy egzekwować?
itso_argumentum_ad_ignorantiam
sądy ?

Powiązane: Bezpieczeństwo na drogach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki