REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Nowak: Na ławie oskarżonych nie siedzą wszyscy, którzy powinni

2016-09-19 13:30
publikacja
2016-09-19 13:30
Nowak: Na ławie oskarżonych nie siedzą wszyscy, którzy powinni
Nowak: Na ławie oskarżonych nie siedzą wszyscy, którzy powinni
fot. M. Śmiarowski/KPRM / / Kancelaria Premiera RP

Na ławie oskarżonych nie siedzą "wszyscy, którzy powinni" - powiedział w poniedziałek b. minister transportu Sławomir Nowak, świadek w procesie Marka Falenty i trzech innych oskarżonych za nielegalne podsłuchy w stołecznych restauracjach. Wyraził nadzieję, że sądowi uda się ustalić "prawdziwych mocodawców".

"Oczywiście nie wyrażałem zgody na nagrywanie rozmów i nikt mnie o tym nie informował" - zeznał w Sądzie Okręgowym w Warszawie Nowak (sądowi przedstawił się jako "menadżer i politolog"). "Nikt się do mnie też nie zwracał z propozycją odkupienia nagrań" - dodał. Komentując pytania prok. Anny Hopfer, mówił, że "po raz kolejny przeżywa traumę".

Nowak zeznał, że dowiedział się o całej sprawie - jak wszyscy inny - z "Wprost" w 2014 r. Prokurator odczytał mu wtedy smsa, który krótko przed ujawnieniem sprawy przez tygodnik wysłał mu oskarżony kelner Łukasz N. - o tym, że będzie taka publikacja "Wprost". "Nie pamiętam tej korespondencji" - dodał Nowak.

"Chciałbym by ta sprawa zakończyła się pełnym wyjaśnieniem mocodawców i ich intencji" - oświadczył Nowak. "Teraz oskarżeni stają się oskarżycielami a ofiary - oskarżonymi" - dodał. Jak mówił nie końca wierzy w to, że na ławie oskarżonych siedzą "wszyscy, którzy powinni". Wyraził nadzieję, że sądowi uda się ustalić prawdziwych mocodawców.

W rozpoczętym w maju br. procesie odpowiadają - oprócz biznesmena Falenty - dwaj kelnerzy Konrad Lassota i Łukasz N. (nie zgadza się na podawanie nazwiska) oraz współpracownik Falenty Krzysztof Rybka. Falenta i Rybka nie przyznali się do winy - Lassota i N. przyznali się. N. zeznawał, że Falenta za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów w restauracjach. Lassota jako swą motywację wskazał "nieprawidłowości popełniane przez funkcjonariuszy publicznych". Odpowiadającym z wolnej stopy podsądnym grozi do 2 lat więzienia.

Sprawa dotyczy nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97.

Według Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga motywy działania oskarżonych miały "charakter biznesowo-finansowy". Media twierdzą, że nagrania miały być zemstą Falenty za śledztwo w sprawie firmy Składy Węgla, w której miał udziały, a także próbą zdobycia ważnych informacji dla działalności gospodarczej. Falenta utrzymuje, że jest niewinny i liczy na uniewinnienie.

"To ja ustaliłem i poinformowałem ABW i CBA o tym, że rozmowy gości restauracji Sowa i Przyjaciele są nagrywane" - mówił w lipcu przed sądem Falenta. Dodał, że dowiedział się, iż centrale tych służb nie chcą dopuścić do śledztwa z tym związanego. "Gdy to odkryłem i poinformowałem o tym, postanowili mnie zniszczyć; oskarżono mnie, że to ja zlecałem nagrania" - mówił. Według niego Łukasz N. kłamie, oskarżając go o zlecenie nagrań.

Mec. Roman Giertych, pełnomocnik b. szefa MSZ Radosława Sikorskiego i b. szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego, wniósł o rozszerzenie postępowania dowodowego, tak by ustalić "kto stał za Falentą" i "kto zlecił ujawnianie nielegalnie nagranych rozmów". Według niego cała sprawa mogła być "prowokacją dawnego CBA, aby umożliwić PiS powrót do władzy".

Ostatnio zapowiedziano postępowania prokuratorskie ws. niektórych wątków, które były poruszane podczas nagranych rozmów (np. o sprzedaży "Ciechu"). Badana też jest akcja prokuratury i ABW w redakcji "Wprost" w celu zabezpieczenia nagrań rozmów oraz inwigilowanie dziennikarzy związanych z tą sprawą.

Sienkiewicz w sądzie: Falenta chciał doprowadzić do obalenia rządu

Istotą działań Marka Falenty nie było dokonanie nagrań, a doprowadzenie do pozademokratycznego obalenia rządu - powiedział w poniedziałek w sądzie b. szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, świadek i pokrzywdzony w procesie Falenty i trzech innych oskarżonych za nielegalne podsłuchy w stołecznych restauracjach.

W rozpoczętym w maju br. procesie odpowiadają biznesmen Falenta, dwaj kelnerzy Konrad Lassota i Łukasz N. (nie zgadza się na podawanie nazwiska) oraz współpracownik Falenty Krzysztof Rybka. Falenta i Rybka nie przyznali się do winy - Lassota i N. przyznali się. N. zeznawał, że Falenta za pieniądze zlecał nagrywanie rozmów w restauracjach. Lassota jako swą motywację wskazał "nieprawidłowości popełniane przez funkcjonariuszy publicznych".

Sienkiewicz (powiedział sądowi, że dziś prowadzi własną działalność) zeznał, że nie zgadzał się na nagranie jego rozmowy z ówczesnym szefem NBP Markiem Belką. O tym, że mają się ukazać informacje obciążające ministrów, dowiedział się on w 2014 r. od ówczesnego szefa CBA Pawła Wojtunika - dodał, że sam nie chciał się wtedy spotkać z naczelnym Wprost. ABW sprawdzała wątek kontrwywiadowczy całej sprawy - podkreślił b. szef MSW.

Panowie N. i Lassota wydają się być osobami o charakterze technicznym, wykonującymi nagrania za drobne pieniądze, jak na możliwości głównego oskarżonego - mówił. Zdaniem Sienkiewicza, wydaje się nieprawdopodobne, by jedynym motywem były pieniądze.

Istotą są motywy przestępstwa, a nie sam fakt nagrywania - dodał Sienkiewicz. N. zeznał, że nagrania mogą służyć obaleniu rządu; takie słowa miał wypowiedzieć Falenta - podkreślił. Zaznaczył, że z akt sprawy wynika, iż padła kwota 130 mln zł jako koszt obalenia rządu. To nie oskarżony Falenta płacił sam sobie tyle za te działania. Musiał być jakiś inny powód: jest koszt, to musi być i płatnik - zeznał b. szef MSW.

Istotą działań Falenty nie było dokonanie nagrań, ale doprowadzenie do pozademokratycznego obalenia rządu - ocenił Sienkiewicz. Jako oskarżyciel posiłkowy, proszę sąd o wzięcie pod uwagę tych faktów - oświadczył. Zaznaczył, że Falenta nie ujawnił faktycznych wspólników - wykazał tym samym zatwardziałość nie zasługującą na żadną względy Wysokiego Sądu.

Zeznawał też Dariusz Zawadka, b. szef GROM, również nagrany w restauracji - powiedział, że nie wyrażał na to zgody. Sprawa dotyczy nagrywania od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. osób z kręgów polityki, biznesu oraz funkcjonariuszy publicznych. W sumie, podczas 66 nielegalnie nagranych spotkań, utrwalono rozmowy ponad stu osób; prokuraturze udało się ustalić tożsamość 97. Według Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga motywy działania oskarżonych miały charakter biznesowo-finansowy". Media twierdzą, że nagrania miały być zemstą Falenty za śledztwo w sprawie firmy Składy Węgla, w której miał udziały, a także próbą zdobycia ważnych informacji dla działalności gospodarczej. Falenta utrzymuje, że jest niewinny i liczy na uniewinnienie. Według prokuratury miał on zlecić wykonanie nagrań dwóm pracownikom restauracji.

(PAP)

sta/ wkt/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (1)

dodaj komentarz

Powiązane: Afera hazardowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki