REKLAMA
PILNE

Kaucja od plastikowych i szklanych butelek już wkrótce. Znamy szczegóły

2021-03-29 10:50
publikacja
2021-03-29 10:50
Kaucja od plastikowych i szklanych butelek już wkrótce. Znamy szczegóły
Kaucja od plastikowych i szklanych butelek już wkrótce. Znamy szczegóły
fot. Namitha Hebbar / / Shutterstock

Już wkrótce przy zakupie produktów w szklanych i plastikowych opakowaniach zapłacimy dodatkową opłatę. Kaucja zostanie oddana przy zwrocie zużytych butelek – informuje serwis Wiadomości Handlowe.

Rząd przymierza się do wprowadzenia nowej opłaty pobieranej podczas zakupu butelek szklanych oraz plastikowych. Pieniądze zostaną zwrócone po oddaniu opakowań do punktu zwrotu, na ten moment nie wiadomo, w jakiej formie będzie funkcjonować. Kaucją mają zostać objęte:

  • butelki szklane o pojemności do 1,5 l.,
  • butelki plastikowe o pojemności do 3 l.

Kaucją nie zostaną objęte opakowania aluminiowej, tak wynika z założeń zaprezentowanych podczas seminarium Forum Rozwoju Lokalnego. Na ten moment nie ma jeszcze rządowego projektu ustawy regulującej system kaucyjny. Jednak jego wprowadzenie jest już niemal pewne. Podobne rozwiązania funkcjonują od wielu lat m.in.  w Niemczech.

Kaucja za szklane i plastikowe butelki

– Przez system kaucyjny należy rozumieć system, w którym przy sprzedaży produktów w opakowaniach pobierana jest opłata, która jest zwracana w momencie zwrotu opakowań lub odpadów opakowaniowych bez konieczności okazania paragonu potwierdzającego wcześniejsze uiszczenie kaucji – czytamy na slajdach przedstawionych podczas prezentacji na seminarium Forum Rozwoju Lokalnego.

Polacy zapłacą kaucję za plastikowe butelki i puszki. "Minimum 50 groszy"

Szykują się spore zmiany. Wkrótce klienci zapłacą kaucję za plastikowe butelki i puszki po napojach. Pieniądze będzie można odzyskać, wyrzucając puste opakowanie do specjalnych butelkomatów. "Minimum 50 groszy" – mówił Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Nowe przepisy to przede wszystkim większe obowiązki dla producentów. Będą musieli zapłacić opłatę opakowaniową oraz spełnić dodatkowe wymogi m.in. utrzymanie odpowiedniego poziomu selektywnej zbiórki odpadów. Opłata opakowaniowa zostanie przeznaczona na finansowanie zbierania i przetwarzania zużytych butelek.

Wprowadzenie kaucji to kolejny krok Polski w walce z plastikiem. Już dwa lata temu na ulicach Warszawy pojawiły się pierwsze recyklomaty. Za zwrócone opakowania plastikowe mieszkańcy stolicy mogą otrzymać zniżki lub darmowe bilety do placówek kultury. Na podobne rozwiązania zdecydowały się również inne miasta, m.in. Poznań oraz Białystok.

DF

Źródło:
Tematy
Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Otwórz PKO Konto za Zero na selfie albo zamów kuriera!

Komentarze (14)

dodaj komentarz
brat_ramzesa
W Niemczech i Holandii przy każdym markecie jest automat do zwrotu butelek. Problem w tym, że taka infrastruktura w Polsce kosztowałaby setki milionów złotych. Jeśli narzucą obowiązek postawienia takiej maszynerii przy każdej biedronce to ceny napojów wzrosną niewątpliwie. Ktoś w końcu będzie musiał za to zapłacić.W Niemczech i Holandii przy każdym markecie jest automat do zwrotu butelek. Problem w tym, że taka infrastruktura w Polsce kosztowałaby setki milionów złotych. Jeśli narzucą obowiązek postawienia takiej maszynerii przy każdej biedronce to ceny napojów wzrosną niewątpliwie. Ktoś w końcu będzie musiał za to zapłacić. Jeszcze problem z miejscem, bo dodatkowy magazyn na puste butelki wymaga też sporej kubatury pomieszczenia. Pozdrawiam z branży automatyki sklepowej.
tubak
Kaucja będzie na pewno. Tylko butelek zwrotnych nie odbiorą. Takie polskie nakazy bez odpowiedniego przygotowania i organizacji ,taki polski butelkowy bajzelek będzie.
niederfurzdorf
Prosze pojechac do dyskontu w Niemczech!!!! Automat przy wejsciu do sklepu odbiera, wazy i wystawia kwit z kwota. Przy kasie kasjer odlicza od paragonu. Proste!!! Producenci maja do wyboru kilka okreslonych ksztaltow np. butelek na piwo a nie jak u nas dziesiatki ksztaltow wysokosci i do kazdego paragon. Mozna oddac szklo, platik Prosze pojechac do dyskontu w Niemczech!!!! Automat przy wejsciu do sklepu odbiera, wazy i wystawia kwit z kwota. Przy kasie kasjer odlicza od paragonu. Proste!!! Producenci maja do wyboru kilka okreslonych ksztaltow np. butelek na piwo a nie jak u nas dziesiatki ksztaltow wysokosci i do kazdego paragon. Mozna oddac szklo, platik a nawet transportery wyladowane butelkami. Wystarczy skopiowac i tyle. Bez zadnych dodatkowych oplat, bo oplata opakowaniowa juz jest w KAZDEJ BUTELCE NALICZANA KONSUMENTOWI. Tak samo w opakowaniu kazdego rodzaju a dodatkowo musimy segregowac, myc, i placic za wywoz i utylizacje, mimo, ze producent juz te oplate pobral. Konsument placi 4 razy, oplate opakowaniowa, segregowanie, wywoz i utylizacje.
demeryt_69
To byłoby zbyt logiczne, żeby po prostu skopiować czyjś pomysł :)
damamad
Intencje dla wprowadzenia tej dodatkowej opłaty są zacne.
Ale przecież segreguję już plastik i płacę za odbiór segregowanego plastiku sporo kasy co miesiąc. To rozumiem, że jak będę musiał odwozić plastik do sklepu to za odbiór śmieci opłaty spadną tak o połowę. Z moich obserwacji połowa worków wywożonych
Intencje dla wprowadzenia tej dodatkowej opłaty są zacne.
Ale przecież segreguję już plastik i płacę za odbiór segregowanego plastiku sporo kasy co miesiąc. To rozumiem, że jak będę musiał odwozić plastik do sklepu to za odbiór śmieci opłaty spadną tak o połowę. Z moich obserwacji połowa worków wywożonych z domów jednorodzinnych to worki żółte.
heimir
Bardzo dobrze byłoby super jakby zrobili to na wzór niemieckich marketów gdzie jest automat który daje bon kaucyjny do wykorzystania w sklepie :)
antek10
U nas to nie przejdzie bo cwany polak bedzie produkował tylko po to aby oddawac do recyklingu
_xyz
No i fajnie. 30 lat plastikowe lobby blokowało tego i podobne inicjatywy.
sel
Lepiej napiszcie kto te miliardy dodatkowych podatków będzie łykał...

Powiązane: Wojna z plastikiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki