REKLAMA
JUŻ JUTRO

Nowa Zelandia pozostawia zamknięte granice dla zagranicznych turystów do października

2022-02-03 10:10
publikacja
2022-02-03 10:10

Rząd Nowej Zelandii ogłosił plan stopniowego otwierania granic; do października granice kraju pozostaną zamknięte dla zagranicznych turystów, z kilkoma wyjątkami - podaje w czwartek agencja Reutera.

Nowa Zelandia pozostawia zamknięte granice dla zagranicznych turystów do października
Nowa Zelandia pozostawia zamknięte granice dla zagranicznych turystów do października
fot. Chris Howey / / Shutterstock

Od 27 lutego zaszczepieni Nowozelandczycy przebywający w Australii będą mogli powrócić do domu, bez obowiązku pozostawania w specjalnych państwowych ośrodkach kwarantanny. Dwa tygodnie później ta sama zasada obejmie Nowozelandczyków przebywających w innych częściach świata.

Od 13 marca do kraju będą mogli przyjeżdżać indywidualni turyści podróżujący z plecakami i wykwalifikowani pracownicy. 12 kwietnia Nowa Zelandia otworzy granice dla 5 tys. zagranicznych studentów.

Turyści z Australii i kilku innych krajów, których obywatele są zwolnieni z obowiązku wizowego, będą mogli przyjechać do Nowej Zelandii w lipcu, a turyści z reszty świata dopiero w październiku.

Wszyscy podróżni będą musieli poddać się 10-dniowej izolacji.

Premier Jacinda Ardern skomentowała, że otwarcie granic w zaplanowany sposób pozwoli m.in. na sprowadzenie najpotrzebniejszych pracowników. Taki system, pomoże także w zarządzaniu służbą zdrowia, która powinna poradzić sobie z oczekiwanym, niedrastycznym wzrostem przypadków zakażeń Covid-19.

"Nasza strategia w przypadku Omikrona to spowalnianie rozprzestrzeniania się koronawirusa, a nasze (zamknięte - PAP) granice są jej częścią" - przekazała Ardern.

Rządowy plan stopniowego otwierania granic jest krytykowany przez organizacje turystyczne. Według nich, wymaganie kwarantanny skutecznie zniechęci turystów do przyjazdu, skoro pierwszy tydzień w Nowej Zelandii będą musieli spędzić w zamknięciu.

Z powodu pandemii Covid-19, Nowa Zelandia wcześnie wprowadziła politykę ścisłego zamknięcia granic, tworząc z kraju fortecę.

Do kraju nie wpuszczano osób z zagranicy, a obywatele, którzy chcieli wrócić do domu musieli składać specjalne wnioski do rządu. W ostatnich miesiącach świat obserwował historię nowozelandzkiej ciężarnej dziennikarki, która utknęła w Afganistanie, ponieważ nie mogła wrócić do ojczyzny. Po nagłośnieniu sprawy, pozwolono jej powrócić.

Jednocześnie, jak zauważa agencja Reutera, polityka nowozelandzkiego rządu spowodowała, że liczba zakażeń Covid-19 i śmierci z tego powodu w kraju jest statystycznie bardzo niska. W 5-milionowej Nowej Zelandii odnotowano łącznie ok. 17 tys. potwierdzonych przypadków SARS-CoV-2 i tylko 53 śmierci powiązane z koronawirusem. (PAP)

kjm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Zależy Ci na bezpieczeństwie systemów IT? Sprawdź ofertę Plus Data Center!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Podróże

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki