REKLAMA

Norwegia buduje mur na granicy z Rosją. Ma zapobiegać napływowi imigrantów

Marcin Hołubowicz2016-08-25 12:21redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-08-25 12:21

Norwegia buduje mur na granicy z Rosją. Norwegowie chcą w ten sposób ustrzec się przed napływem imigrantów. To pokłosie zamknięcia tzw. „bałkańskiego szlaku”, które zmusiło uchodźców do szukania nowych tras prowadzących do państw Unii Europejskiej.

fot. Cornelius Poppe / / FORUM

Wspomniany mur ma powstać na wysokości przejścia granicznego Storskog-Borisoglebsk. To właśnie tutaj przebiega tzw. „arktyczny szlak”, którym w ubiegłym roku do Norwegii przedostało się 5,5 tysiąca imigrantów, głównie z ogarniętej wojną Syrii. Jak informuje "New York Times", ruszyły już prace przygotowawcze. Robotnicy rozbierają stare drewniane ogrodzenie, które miało służyć kontroli migracji reniferów. Docelowo bariera graniczna ma mieć 200 metrów długości i 3,5 metra wysokości.

Norweski wiceminister sprawiedliwości Ove Vanebo broni budowy ogrodzenia, twierdząc, że jest to przemyślana i odpowiedzialna decyzja. Przeciwko nowemu pomysłowi protestują obrońcy praw człowieka, którzy uważają, że to polityka przypominająca tę  z czasów Zimnej Wojny. Argumentują to tym, że ogrodzenia ma negatywny wydźwięk, sugeruje bowiem, że Norwegowie nie ufają Rosjanom. Politycy opozycji wskazują również na fakt, że od początku tego roku ani jeden uchodźca, który przekroczył granicę w Storskog, nie złożył wniosku o azyl w Norwegii.

Co ciekawe, Rosja wciąż nie zdemontowała 196-kilometrowego płotu, który ciągnie się wzdłuż granicy z Norwegią. Rosjanie mogą jednak podróżować do kraju skandynawskiego bez wizy w ramach krótkich wycieczek.

Norwegowie nie pierwsi i pewnie nie ostatni

Na świecie od lat stawia się ogrodzenia, które mają na celu kontrolę nielegalnej imigracji. Stany Zjednoczone od dawna mają swoje zasieki na granicy z Meksykiem, choć w żaden sposób nie przypominają one muru z wizji Donalda Trumpa, kandydata Republikanów na prezydenta. Izrael odgrodził się murem od Palestyńczyków, a Kenia chce uniemożliwić w podobny sposób przedostawanie się dżihadystów z sąsiedniej Somalii. W Europie najsłynniejszym murem był ten w Berlinie, jednak podobny system zabezpieczeń powstał również w Belfaście, aby oddzielić dzielnice katolików i protestantów.
W związku z kryzysem uchodźczym w Europie zaczęły powstawać nowe ogrodzenia. Prym w tej kwestii wiedzie Hiszpania, która płot postawiła przeciwko imigrantom napływającym od strony Maroka. Austria wybudowała ogrodzenie w przełęczy Brenner na granicy z Włochami. Jednak największe kontrowersje wzbudzała decyzja Węgier o budowie płotu przy granicy z Serbią. Temat węgierskiego ogrodzenia ponownie przewinął się przez nagłówki medialne za sprawą strachów na wróble, które miały odstraszać uchodźców. O krok dalej posunął się pewien węgierski europoseł z Fideszu, który zaproponował wywieszenie świńskich głów na płocie.

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

50 pytań i odpowiedzi. Poradnik (nie tylko) dla początkujących

OBLIGACJE OSZCZĘDNOŚCIOWE

Czy obligacje detaliczne są bezpieczne? Czy chronią przed inflacją? Odpowiadamy na 50 najczęstszych i najważniejszych pytań o propozycję Skarbu Państwa dla oszczędzających. Pobierz e-book bezpłatnie lub kup za 20 zł.
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Załóż konto osobiste w ING - bez zbędnych opłat i zgarnij pieniądze na start

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Marcin
Niestety, jak na każdej innej stronie
~co-za-ludzie
Do admina!


Znów jest ustawione automatyczne odtwarzanie filmów!
~Verto
jeszcze 20 lat i emeryci z zachodniej europy będą gnać do Polski co sił, żeby tylko móc spokojnie spędzić starość. Wtedy Petru wyjaśni, że tak naprawdę to on nie chciał imigrantów tylko partia mu kazała.
~PATRYJOTA
Stawiac mury i ploty pod napieciem oraz obstawic to policja z psami i nie wpuszczac ani jednego ....
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Adrian
"Oczywiście, że Polska powinna przyjmować uchodźców"
Ryszard Petru dla TVP3 przed wyborami do parlamentu.
~Geograf
z Syrii do Norwegii?
Daleko zaszli, widać wojna ogarnia kolejne kraje i biedacy muszą ciągle uciekać.
~Yo
"..bariera graniczna ma mieć 200 metrów długości i 3,5 metra wysokości..." To nawet renifera nie zatrzyma...

~zez
"Obrońcy praw człowieka" zamiast wysługiwać się innymi sami powinni zasponsorować pobyt kilku "uchodźców" pod własnym dachem a potem podzielić się doświadczeniami...

Powiązane: Unia zmaga się z napływem imigrantów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki