Największa elektrownia słoneczna na świecie gotowa

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich powstała największa na świecie elektrownia słoneczna - Noor Abu Dhabi. Ma moc 1,177 GW i pozwala zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o milion ton rocznie, czyli tyle, ile produkuje 200 tys. samochodów.

Elektrownia słoneczna Noor Abu Dhabi o mocy 1,177 GW
Elektrownia słoneczna Noor Abu Dhabi o mocy 1,177 GW (fot. EWEC / )

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyzwyczaiły nas do bicia kolejnych rekordów. Do najwyższego na świecie drapacza chmur, największego centrum handlowego czy kompleksu sztucznych wysp dołączyła największa i najmocniejsza na świecie elektrownia słoneczna – Noor Abu Dhabi (arab. światło Abu Dhabi).

Zbudowana z 3,2 mln paneli słonecznych instalacja zapewni moc 1,177 gigawata. Tym samym stała się pierwszą na świecie elektrownią słoneczną o mocy przekraczającej 1 gigawat. Największa dotychczas elektrownia słoneczna – oddana do użytku w 2015 r. Solar Star w Rosamond w Kaliforni, osiągała moc 579 megawatów.

Budowa elektrowni pochłonęła ok. 870 mln dolarów. W kulminacyjnym momencie na budowie pracowało 2900 osób. Konstrukcja zajmuje 8 km kwadratowych. Dzięki niej co roku do atmosfery dostanie się o 1 mln ton dwutlenku węgla mniej. To tyle, ile wytwarza 200 tys. samochodów.

Prąd produkowany w Noor Abu Dhabi pozwoli zaspokoić potrzeby na energię elektryczną 90 tys. osób. Jak poinformowała firma EWEC, która zbudowała elektrownię, korzystający z dostarczanego przez nią prądu będą mogli liczyć na rekordowo niską stawkę – 0,02 dolara za kilowatogodzinę.

Jak mówi cytowany przez portal Techspot.com Mohammad Hassan Al Suwaidi, przewodniczący EWEC, do 2050 roku prąd z odnawialnych źródeł będzie stanowił w Zjednoczonych Emiratach Arabskich co najmniej 50 proc wytwarzanej energii elektrycznej, a emisja CO2 i gazów cieplarnianych spadnie o 70 proc.

Noor Abu Dhabi już za kilka lat może przestać być najmocniejszą elektrownią słoneczną na świecie. Jak donosi portal Engadget.com, EWEC planuje budowę kolejnej elektrowni – tym razem o mocy 2 gigawatów. Tymczasem Arabia Saudyjska szykuje się do budowy w pobliżu Mekki elektrowni słonecznej o mocy 2,6 GW.

Marcin Kaźmierczak

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 aleks__

200 tyś samochodów rocznie = 1 mln ton emisji dwutlenku węgla .

200 mln samochodów = roczna emisja 1 mld ton CO2

a ile mld ton emisji z samolotów?

To nie są żarty

! Odpowiedz
5 2 zenonn

1GW mocy. 5000 razy mniej niż Elektrownia Bełchatów.
Ile powierzchni zajmują te ogniwa? Na pustyni mają sens, w Polsce nie.

! Odpowiedz
0 9 1osdg

5,4GW ma Elektrownia Bełchatów- nie pisz farmazonów , i zatrudnia 4 tys .pracowników , przy tych panelach to góra 40 osób. U nas 1KWH = 1 zł , tam 2 centy usa czyli prawie darmo.

! Odpowiedz
4 8 antonicaracal

Bzdurki piszecie towarzyszu ! Polska PiSowska to skansen energetyczny !
Przedsiębiorstwa produkujące energię elektryczną to maszynka do wyciągania pieniędzy na potrzeby partyjnej warszawki ! Płacimy za 1kWh więcej jak w Niemczech !!! A hasło "Polska węglem stoi" to co ? Na ostatnim rachunku naliczyłem 16 pozycji, które składają się na końcowy rachunek !!! Ile prezesów, ile sekretarek, ile kierowników ile kolesi i ich znajomków kasuje z tej okazji ??? Karuzela stanowisk komu nabija kabzę ???

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 6 zbigniewmikulski

Obecnie budowane nowoczesne bloki energetyczne nie są tak uciążliwe jak te z przed kilkunastu lat. Zastosowano w nich cały szereg usprawnień które eliminują pyły w 99% a gaz CO2 czy tlenki azotu są wychwytywane w coraz lepszych instalacjach oczyszczających. Tak że nie jest prawdą że polskie elektrownie stanowią zagrożenie dla środowiska. Zagrożeniem są pyły i gazy jakie się wydostają z innych fabryk jak huty, chemia czy wielkie hodowle bydła i świń a także małe lokalne ciepłownie węglowe czy gazowe. Wszystkie one z czasem mogą być modernizowane dodając do nich nowe instalacje chroniące środowisko. Polska idzie we właściwym kierunku wykorzystując nowoczesne innowacyjne rozwiązania. ten kierunek powinien być ściśle utrzymany dla dobra wspólnego.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 13 antybolszewik

Ostatnio kupowaliśmy nie patrząc czy zielona czy nie. Tylko to uratowało nas w czerwcu przed Black-Out'em

! Odpowiedz
31 49 jes

Ciekawie się zacznie jak ogniwa się zużyją i trzeba je będzie utylizować. Fakt, morze niedaleko ...

! Odpowiedz
55 38 search

A w Polsce powstaja na chwile obecna najwieksze elektrownie weglow. Mowa o nowych nie starych istniejacych co sa wygaszane. Dumni z wegala. Ale dzieki temu ze kopcimy i poza weglem spalamy smieci, wspieramy ZUS i budzet bo wiecej ludzi umiera. Ale wasz kacperek nie musi sie martwic on zawsze w Baltyku dostanie fajne serdelki i troche jodu po burzy

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
23 47 1984

Dobre sobie, a jak chcesz oddać opusty z niemal1 GW PV jakie działają w Polsce? Jak nie wiesz co to opust to wyjaśniam: nadmiar energii z fotowoltaiki zostaje wysłany do sieci. W zamian za oddaną 1 kWh można pobrać za darmo 0.8 kWh W DOWOLNYM MOMENCIE. Większość opustów będzie odbierana zimą gdy Słońca jak na lekarstwo.

O banialukach jakoby smog pochodził ze spalania śmieci i węglowa elektroenergetyka zabijała szkoda wspominać. Obecnie normy emisji z elektrowni sa tak restrykcyjne, że część wyłapywanych spalin należy wywozić na pola! To nie żart, uruchamiane są instalacje wychwytu siarki która zostanie przekazana dla producentów nawozów. Siarka jest niezbędna roślin, szczególnie dużo potrzebuje rzapak oraz lasy iglaste. Od pewnego czasu pogłębia sie jej deficyt w glebie. Czasy kwaśnych deszczy i dymiących kominów minęły 30 lat temu, obecnie z "ochroną środowiska" przesadzamy w drugą stronę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
21 17 antybolszewik odpowiada 1984

Ale bzdury piszesz. W większości miasteczek Polski smog pochodzi ze spalania węgla niskiej jakości i spalania śmieci. Jak możesz takie głupoty ludziom wciskać? Płaca ci za to?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.