REKLAMA

Nobel z fizyki przyznany za matematykę odmiennych stanów materii

2016-10-04 12:12
publikacja
2016-10-04 12:12

Nagrodą Nobla 2016 w dziedzinie fizyki zostali uhonorowani David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane i J. Michael Kosterlitz. Naukowcy zostali wyróżnieni za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii" - uzasadnił Komitet Noblowski. 

fot. MARC MUELLER / / FORUM

Nagrodą pieniężną w wysokości 8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro) trzech fizyków będzie musiało się podzielić. David J. Thouless otrzyma 4 mln koron, drugą połową podzielą się F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz. Wszyscy tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie fizyki pracują na amerykańskich uczelniach: Thouless w University of Washington w Seattle, Haldane w Princeton University, a Kosterlitz w Brown University w Providence.

Topologia to ważny dział matematyki zajmujący się badaniem własności, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu obiektów, takich jak figury geometryczne, bryły i obiekty o większej liczbie wymiarów.

Stosując zaawansowane metody matematyczne, tegoroczni laureaci analizowali osobliwe stany materii - nadprzewodniki przewodzące prąd elektryczny bez oporu, superciecze pozbawione lepkości oraz cienkie warstwy magnetyczne. Wyniki ich prac mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w tworzeniu nowych materiałów oraz w elektronice. - Tegoroczni laureaci swoimi badaniami otworzyli drzwi do nieznanego świata - uzasadnił Komitet Noblowski.

PAP/IAR

Źródło:Bankier24
Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (1)

dodaj komentarz
~niefizyk
Chciałbym być takim fizykiem, ale los poskąpił rozumku... Strasznie lubię czytać o takich rzeczy mimo, że rozumiem mniej niż więcej :) I tego fenomenu też nie rozumiem

Powiązane: Nagroda Nobla

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki