Nobel z fizyki przyznany za matematykę odmiennych stanów materii

Nagrodą Nobla 2016 w dziedzinie fizyki zostali uhonorowani David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane i J. Michael Kosterlitz. Naukowcy zostali wyróżnieni za "teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii" - uzasadnił Komitet Noblowski. 

Nobel z fizyki przyznany za matematykę odmiennych stanów materii
Nobel z fizyki przyznany za matematykę odmiennych stanów materii (fot. MARC MUELLER / FORUM)

Nagrodą pieniężną w wysokości 8 mln koron szwedzkich (ok. 850 tys. euro) trzech fizyków będzie musiało się podzielić. David J. Thouless otrzyma 4 mln koron, drugą połową podzielą się F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz. Wszyscy tegoroczni laureaci nagrody Nobla w dziedzinie fizyki pracują na amerykańskich uczelniach: Thouless w University of Washington w Seattle, Haldane w Princeton University, a Kosterlitz w Brown University w Providence.

Topologia to ważny dział matematyki zajmujący się badaniem własności, które nie ulegają zmianie nawet po radykalnym zdeformowaniu obiektów, takich jak figury geometryczne, bryły i obiekty o większej liczbie wymiarów.

Stosując zaawansowane metody matematyczne, tegoroczni laureaci analizowali osobliwe stany materii - nadprzewodniki przewodzące prąd elektryczny bez oporu, superciecze pozbawione lepkości oraz cienkie warstwy magnetyczne. Wyniki ich prac mogą w przyszłości znaleźć zastosowanie w tworzeniu nowych materiałów oraz w elektronice. - Tegoroczni laureaci swoimi badaniami otworzyli drzwi do nieznanego świata - uzasadnił Komitet Noblowski.

PAP/IAR

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 8 ~niefizyk

Chciałbym być takim fizykiem, ale los poskąpił rozumku... Strasznie lubię czytać o takich rzeczy mimo, że rozumiem mniej niż więcej :) I tego fenomenu też nie rozumiem

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% XII 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% XII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,8% XII 2019

Znajdź profil